17th Annual Mat Classic Final Results

 

Top 10 Team Scores
  1. Castro Valley (NC): 156.5
  2. San Leandro (NC): 125.0
  3. De La Salle (NC): 117.0
  4. Grace Davis (SJ): 113.0
  5. Golden Valley (SJ): 105.0
  6. California (NC): 100.0
  7. Granada (NC): 97.5
  8. Tokay (SJ): 89.0
  9. Livermore (NC): 76.5
  10. Northgate (NC): 74.0

 

106
1st Place – John Valdez of Grace M Davis High School (SJS)
2nd Place – Julian Victoria of Dublin High School (NCS)
3rd Place – Maaz Adil of Washington High School (NCS)
4th Place – Mason Ball of Sir Francis Drake High School (NCS)
5th Place – Stephen Stockton of Monte Vista High School (NCS)
6th Place – Gabe Costes of Albany High School (NCS)

1st Place Match

John Valdez (Grace M Davis High School (SJS)) 16-6, Fr. over Julian Victoria (Dublin High School (NCS)) 15-5, . (MD 13-2)

3rd Place Match

Maaz Adil (Washington High School (NCS)) 19-4, So. over Mason Ball (Sir Francis Drake High School (NCS)) 9-3, So. (Dec 7-5)

5th Place Match

Stephen Stockton (Monte Vista High School (NCS)) 9-8, Sr. over Gabe Costes (Albany High School (NCS)) 15-7, So. (Fall 1:03)

Consolation 1st

Caleb Gasper (Maria Carrillo High School (NCS)) 3-1, Fr. over Jonathan Nguyen (Tokay High School (SJS)) 10-8, Fr. (Dec 3-2)

113
1st Place – Zavion Fernandez of DeLaSalle High School (NCS)
2nd Place – Austin Vuong of San Leandro High School (NCS)
3rd Place – Sean Pamintuan of James Logan High School (NCS)
4th Place – Dylan Pilger of Dublin High School (NCS)
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Christopher Sanchez of Livermore High School (NCS)
6th Place – Ascenio Cruz of California School for the Deaf (NCS)

1st Place Match

Zavion Fernandez (DeLaSalle High School (NCS)) 11-3, So. over Austin Vuong (San Leandro High School (NCS)) 11-2, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

Sean Pamintuan (James Logan High School (NCS)) 4-1, So. over Dylan Pilger (Dublin High School (NCS)) 11-8, . (Dec 9-3)

5th Place Match

Christopher Sanchez (Livermore High School (NCS)) 6-7, Sr. over Ascenio Cruz (California School for the Deaf (NCS)) 3-2, . (DFF)

Consolation 1st

James Trainer (Acalanes High School (NCS)) 9-8, Fr. over Logan Kavanagh (Livermore High School (NCS)) 7-6, So. (DFF)

120
1st Place – Eli Blackwell of Tracy High School (SJS)
2nd Place – Marcelo Mandler of San Leandro High School (NCS)
3rd Place – Anthony Barbalinardo of Livermore High School (NCS)
4th Place – Lance Renteria of Mission San Jose High School (NCS)
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Antonio Sanchez of Deer Valley High School (NCS)
6th Place – Trent Straeck of Atascadero High School (SS)

1st Place Match

Eli Blackwell (Tracy High School (SJS)) 4-0, . over Marcelo Mandler (San Leandro High School (NCS)) 12-2, Sr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

Anthony Barbalinardo (Livermore High School (NCS)) 12-5, Sr. over Lance Renteria (Mission San Jose High School (NCS)) 12-4, Sr. (Dec 4-3)

5th Place Match

Trent Straeck (Atascadero High School (SS)) 3-2, . over Antonio Sanchez (Deer Valley High School (NCS)) 8-6, Sr. (DFF)

Consolation 1st

Majed Moussalli (Granada High School (NCS)) 11-7, Jr. over Ethan Floresca (James Logan High School 2 (NCS)) 4-1, Jr. (DFF)

126
1st Place – Jonathan Nguyen of Granada High School (NCS)
2nd Place – Diego Ahumada of San Leandro High School (NCS)
3rd Place – Ronald Feliciano of James Logan High School 2 (NCS)
4th Place – Mateo Sandez of DeLaSalle High School (NCS)
5th Place – Elijah Sanchez of Heritage High School (NCS)
6th Place – Dan Ikegami of Dublin High School (NCS)

1st Place Match

Jonathan Nguyen (Granada High School (NCS)) 17-9, Jr. over Diego Ahumada (San Leandro High School (NCS)) 12-2, Sr. (Inj. 0:00)

3rd Place Match

Ronald Feliciano (James Logan High School 2 (NCS)) 4-1, Sr. over Mateo Sandez (DeLaSalle High School (NCS)) 3-2, So. (Dec 3-1)

5th Place Match

Elijah Sanchez (Heritage High School (NCS)) 13-6, Jr. over Dan Ikegami (Dublin High School (NCS)) 10-8, . (Fall 1:50)

Consolation 1st

Dylan Wilson (Sir Francis Drake High School (NCS)) 4-1, Jr. over Dylan Vanerwegen (Castro Valley High School (NCS)) 11-6, So. (DFF)

132
1st Place – Michael Miller of Grace M Davis High School (SJS)
2nd Place – Ben Elias of Antioch High School (NCS)
3rd Place – Rj Maes of Castro Valley High School (NCS)
4th Place – Cole Waskey of California High School (NCS)
5th Place – Marius Mandler of San Leandro High School (NCS)
6th Place – Rene Alarcon of Golden Valley High School (SJS)

1st Place Match

Michael Miller (Grace M Davis High School (SJS)) 5-0, Jr. over Ben Elias (Antioch High School (NCS)) 16-4, Sr. (MD 12-1)

3rd Place Match

Rj Maes (Castro Valley High School (NCS)) 13-4, Jr. over Cole Waskey (California High School (NCS)) 13-6, Jr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

Marius Mandler (San Leandro High School (NCS)) 11-3, Jr. over Rene Alarcon (Golden Valley High School (SJS)) 12-8, So. (Fall 0:46)

Consolation 1st

Farzin Adil (Washington High School (NCS)) 13-6, Sr. over Cael Cooper (Atascadero High School (SS)) 3-2, So. (Fall 0:00)

138
1st Place – Cole Sanchez of Northgate High School (NCS)
2nd Place – Kristopher Darrin of Castro Valley High School (NCS)
3rd Place – FORFEIT FORFEIT of Unattached
4th Place – Jonah Nascimento of Lowell High School (SFS)
4th Place – Jacob Coppa of Clayton Valley Charter High School (NCS)
6th Place – Alex Monela of James Logan High School (NCS)
6th Place – Nick Richardson of Golden Valley High School (SJS)

1st Place Match

Cole Sanchez (Northgate High School (NCS)) 12-1, So. over Kristopher Darrin (Castro Valley High School (NCS)) 11-5, So. (MD 11-2)

3rd Place Match

Jonah Nascimento (Lowell High School (SFS)) 11-3, Jr. over Jacob Coppa (Clayton Valley Charter High School (NCS)) 4-1, Sr. (DFF)

5th Place Match

Alex Monela (James Logan High School (NCS)) 2-2, So. over Nick Richardson (Golden Valley High School (SJS)) 12-13, Jr. (DFF)

Consolation 1st

Edward Vilchis (Granada High School (NCS)) 11-10, So. over Justice Besser (California High School (NCS)) 12-2, Sr. (DFF)

145
1st Place – Jonah Perez of California High School (NCS)
2nd Place – Cullen Cooper of Atascadero High School (SS)
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Owen Madaus of Miramonte High School (NCS)
4th Place – Gage Mettler of Northgate High School (NCS)
6th Place – Casey Cox of San Ramon Valley High School (NCS)
6th Place – Josh Tang of Albany High School (NCS)

1st Place Match

Jonah Perez (California High School (NCS)) 15-5, Sr. over Cullen Cooper (Atascadero High School (SS)) 15-4, Jr. (Fall 1:31)

3rd Place Match

Owen Madaus (Miramonte High School (NCS)) 12-3, Sr. over Gage Mettler (Northgate High School (NCS)) 4-1, Jr. (DFF)

5th Place Match

Casey Cox (San Ramon Valley High School (NCS)) 10-3, . over Josh Tang (Albany High School (NCS)) 14-10, Sr. (DFF)

Consolation 1st

Tyler Sverak (Acalanes High School (NCS)) 4-1, Sr. over River Rogers (Placer High School (SJS)) 12-5, So. (DFF)

152
1st Place – Max Plotzeneder of Castro Valley High School (NCS)
2nd Place – Cade Behmlander of Clayton Valley Charter High School (NCS)
3rd Place – FORFEIT FORFEIT of Unattached
4th Place – Sanchez O`leary of Lowell High School (SFS)
4th Place – Richard Chan of Cesar Chavez High School (SJS)
5th Place – Fidel Campos jr of San Leandro High School (NCS)
6th Place – Cormick Hamilton of Northgate High School (NCS)

1st Place Match

Max Plotzeneder (Castro Valley High School (NCS)) 14-3, Jr. over Cade Behmlander (Clayton Valley Charter High School (NCS)) 11-6, Jr. (Fall 12:00)

3rd Place Match

Sanchez O`leary (Lowell High School (SFS)) 10-3, Sr. over Richard Chan (Cesar Chavez High School (SJS)) 14-5, Sr. (DFF)

5th Place Match

Fidel Campos jr (San Leandro High School (NCS)) 4-2, Sr. over Cormick Hamilton (Northgate High School (NCS)) 9-6, Sr. (Inj. 0:00)

Consolation 1st

Pete Heslop (Hillcrest High School (UTAH)) 17-8, Sr. over Dustin Hiatt (Grace M Davis High School (SJS)) 4-1, Jr. (DFF)

160
1st Place – Darren Barbera of Grace M Davis High School (SJS)
2nd Place – Alex Sousa of Castro Valley High School (NCS)
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – James Parisi of Foothill High School (NCS)
4th Place – Mario Franco of DeLaSalle High School (NCS)
6th Place – Caesar Borela of Heritage High School (NCS)
6th Place – Kiva Corshen of Sir Francis Drake High School (NCS)

1st Place Match

Darren Barbera (Grace M Davis High School (SJS)) 16-10, Sr. over Alex Sousa (Castro Valley High School (NCS)) 13-3, Sr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

Mario Franco (DeLaSalle High School (NCS)) 4-1, Fr. over James Parisi (Foothill High School (NCS)) 15-5, So. (DFF)

5th Place Match

Kiva Corshen (Sir Francis Drake High School (NCS)) 2-2, Sr. over Caesar Borela (Heritage High School (NCS)) 13-6, Jr. (DFF)

Consolation 1st

Joseph Valdez (Tokay High School (SJS)) 4-1, . over Rony Gonzalez (Terra Linda High Scool (NCS)) 3-1, . (DFF)

170
1st Place – Carter Bozovich of Tokay High School (SJS)
2nd Place – Gene Aberoutte of Archbishop Riordan High School (CCS)
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Jacob Alves of Heritage High School (NCS)
4th Place – Lance Hackett of DeLaSalle High School (NCS)
6th Place – Isaac Morris of Castro Valley High School (NCS)
6th Place – Isaac Douglas of Acalanes High School (NCS)

1st Place Match

Carter Bozovich (Tokay High School (SJS)) 15-2, Sr. over Gene Aberoutte (Archbishop Riordan High School (CCS)) 3-1, . (Inj. 0:00)

3rd Place Match

Lance Hackett (DeLaSalle High School (NCS)) 4-1, So. over Jacob Alves (Heritage High School (NCS)) 15-4, Jr. (DFF)

5th Place Match

Isaac Morris (Castro Valley High School (NCS)) 9-5, So. over Isaac Douglas (Acalanes High School (NCS)) 3-2, Sr. (DFF)

Consolation 1st

Joseph Valdez (Placer High School (SJS)) 11-4, Jr. over Charles Alejo (Castro Valley High School (NCS)) 4-1, Sr. (DFF)

182
1st Place – Denzel Mabry of Castlemont High School (OS)
2nd Place – Hussien Abushi of Arroyo High School (NCS)
3rd Place – Andrew Kohl of Castro Valley High School (NCS)
4th Place – Ian Richardson of Granada High School (NCS)
5th Place – Luis Bautista of Golden Valley High School (SJS)
6th Place – Isaac Wang of Mission San Jose High School (NCS)

1st Place Match

Denzel Mabry (Castlemont High School (OS)) 4-0, . over Hussien Abushi (Arroyo High School (NCS)) 10-3, . (Fall 5:50)

3rd Place Match

Andrew Kohl (Castro Valley High School (NCS)) 11-6, Jr. over Ian Richardson (Granada High School (NCS)) 3-2, . (Fall 1:21)

5th Place Match

Luis Bautista (Golden Valley High School (SJS)) 15-9, Jr. over Isaac Wang (Mission San Jose High School (NCS)) 9-6, Sr. (Fall 4:14)

Consolation 1st

Tommie Tozzi (Sir Francis Drake High School (NCS)) 4-1, Sr. over Greg Ayala (Northgate High School (NCS)) 3-2, Sr. (Fall 2:30)

195
1st Place – Matt Cooper of Tokay High School (SJS)
2nd Place – Brock Mccarty of Tracy High School (SJS)
3rd Place – Luke Radabaugh of San Ramon Valley High School (NCS)
4th Place – Alberto Ramos of Golden Valley High School (SJS)
5th Place – FORFEIT FORFEIT of Unattached
6th Place – Xavier Henry of Livermore High School (NCS)
6th Place – Eddy Morales of San Leandro High School (NCS)

1st Place Match

Matt Cooper (Tokay High School (SJS)) 14-2, Sr. over Brock Mccarty (Tracy High School (SJS)) 3-1, . (MD 10-1)

3rd Place Match

Luke Radabaugh (San Ramon Valley High School (NCS)) 12-3, . over Alberto Ramos (Golden Valley High School (SJS)) 16-11, Sr. (MD 9-1)

5th Place Match

Xavier Henry (Livermore High School (NCS)) 7-6, So. over Eddy Morales (San Leandro High School (NCS)) 3-4, Jr. (DFF)

Consolation 1st

Thomas Gagnon (Albany High School (NCS)) 13-4, Sr. over Addison Early (Acalanes High School (NCS)) 2-2, Jr. (Fall 4:29)

220
1st Place – Keala Mahe of Hillcrest High School (UTAH)
2nd Place – Francisco Midkiff of Granada High School (NCS)
3rd Place – Ethan Lister of California High School (NCS)
4th Place – Daniel Peterson of DeLaSalle High School (NCS)
5th Place – Paul Banks of Placer High School (SJS)
6th Place – Skyler Morford of Northgate High School (NCS)

1st Place Match

Keala Mahe (Hillcrest High School (UTAH)) 11-1, Sr. over Francisco Midkiff (Granada High School (NCS)) 14-6, Sr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

Ethan Lister (California High School (NCS)) 16-3, Sr. over Daniel Peterson (DeLaSalle High School (NCS)) 2-2, . (Dec 8-1)

5th Place Match

Paul Banks (Placer High School (SJS)) 7-3, Sr. over Skyler Morford (Northgate High School (NCS)) 9-8, Sr. (Dec 6-3)

Consolation 1st

Raymond Russell (Archbishop Riordan High School (CCS)) 7-3, So. over Jordan Bejsovec (Grace M Davis High School (SJS)) 2-2, So. (Fall 4:50)

285
1st Place – Ben Roe of DeLaSalle High School (NCS)
2nd Place – Aristeo Prado of Golden Valley High School (SJS)
3rd Place – Fletcher Silva of California High School (NCS)
4th Place – Adam Lebish of Livermore High School (NCS)
5th Place – Luke Nye of California High School (NCS)
6th Place – James Mcclain of Tokay High School (SJS)

1st Place Match

Ben Roe (DeLaSalle High School (NCS)) 4-0, So. over Aristeo Prado (Golden Valley High School (SJS)) 18-5, Fr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

Fletcher Silva (California High School (NCS)) 10-2, Sr. over Adam Lebish (Livermore High School (NCS)) 6-4, Sr. (Fall 4:20)

5th Place Match

Luke Nye (California High School (NCS)) 3-4, Jr. over James Mcclain (Tokay High School (SJS)) 8-8, Sr. (Inj. 0:00)

Consolation 1st

Michael Rodriguez (Cesar Chavez High School (SJS)) 10-9, Sr. over Christopher Naples (San Mateo High School (CCS)) 2-2, . (Fall 4:10)