Temecula Valley Battle for the Belt Final Results

2017 Temecula Valley Battle for the Belt Champions

 

TOP 10 TEAM SCORES

1. Poway (SD): 289.5
2. Vacaville (SJ): 176.5
3. Clovis North (CS): 160.0
4. Green Valley (Nevada): 159.0
5. St John Bosco (S): 158.0
6. Sultana (S): 149.0
7. Dinuba (CS): 147.5
8. Temecula Valley (S): 113.0
9. Frontier-Bakersfield (CS): 112.0
10. Esperanza (S): 111.0

106 
1st Place – Aaron Nagao of Esperanza
2nd Place – Jonathan Prata of Downey
3rd Place – Cole Reyes of Frontier/BAK
4th Place – Jacob Allen of Poway
5th Place – Chris Kelly of Chandler
6th Place – Marcus Tucker of Helix Charter
7th Place – Gurjot Dhanda of Dinuba
8th Place – Joe Morales of Exeter
1st Place Match
Aaron Nagao (Esperanza) 27-1, Fr. over Jonathan Prata (Downey) 16-1, Jr. (Dec 6-5).
3rd Place Match
Cole Reyes (Frontier/BAK) 22-2, . over Jacob Allen (Poway) 25-6, Jr. (UTB 3-2).
5th Place Match
Chris Kelly (Chandler) 33-6, Fr. over Marcus Tucker (Helix Charter) 21-6, Sr. (MD 13-1).
7th Place Match
Gurjot Dhanda (Dinuba) 18-7, Sr. over JOE MORALES (Exeter) 14-7, Sr. (Fall 4:22).

113 
1st Place – Devin Murphy of Clovis North
2nd Place – Oscar nellis of Rancho Buena Vista
3rd Place – Cason Sauriol of Poway
4th Place – Ethan Gould of Esperanza
5th Place – Andres Duron of Cibola
6th Place – Matt Hruby of Vacaville
7th Place – Kobe Lepe of San Fernando
8th Place – Dilan Ajtun of Downey
1st Place Match
Devin Murphy (Clovis North) 20-2, Fr. over oscar nellis (Rancho Buena Vista) 19-6, Sr. (Dec 10-4).
3rd Place Match
Cason Sauriol (Poway) 21-8, So. over Ethan Gould (Esperanza) 22-6, So. (Dec 5-2).
5th Place Match
Andres Duron (Cibola) 20-4, Sr. over Matt Hruby (Vacaville) 20-8, Sr. (Dec 5-0).
7th Place Match
Kobe Lepe (San Fernando) 6-2, So. over Dilan Ajtun (Downey) 16-3, Jr. (Dec 5-3).

120
1st Place – Cleveland Belton of Temescal Canyon
2nd Place – Christian Nunez of St John Bosco
3rd Place – Luciano Arroyo of Calvary Chapel/SA
4th Place – Elijah Palacio of Calvary Chapel/SA
5th Place – Cameron Santiago of Poway
6th Place – Eric Santana of Palm Desert
7th Place – John Martinez of Righetti
8th Place – Ryan Morphis of Frontier/BAK
1st Place Match
Cleveland Belton (Temescal Canyon) 31-2, So. over Christian Nunez (St John Bosco) 18-5, . (Fall 5:37).
3rd Place Match
Luciano Arroyo (Calvary Chapel/SA) 23-3, So. over Elijah Palacio (Calvary Chapel/SA) 24-3, Jr. (Inj. 0:00).
5th Place Match
Cameron Santiago (Poway) 24-8, Jr. over Eric Santana (Palm Desert) 22-7, Jr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
John Martinez (Righetti) 24-8, Sr. over Ryan Morphis (Frontier/BAK) 22-9, . (Dec 7-5).

126 
1st Place – Isaiah Perez of Dinuba
2nd Place – Chase Zollmann of Poway
3rd Place – Jose Rubio of Barstow
4th Place – Beau Perez of San Marino
5th Place – Aaron Perez of James Logan
6th Place – Albert Del Toro of San Fernando
7th Place – Matt Diaz of Clovis North
8th Place – Sean Hollinshead of Righetti
1st Place Match
Isaiah Perez (Dinuba) 27-0, Sr. over Chase Zollmann (Poway) 24-3, Jr. (TB-1 6-4).
3rd Place Match
Jose Rubio (Barstow) 6-1, Sr. over Beau Perez (San Marino) 18-6, So. (TF-1.5 2:12 (15-0)).
5th Place Match
Aaron Perez (James Logan) 19-10, Jr. over Albert Del Toro (San Fernando) 5-3, Jr. (For.).
7th Place Match
Matt Diaz (Clovis North) 23-6, So. over Sean Hollinshead (Righetti) 20-8, Sr. (Dec 4-2).

132
1st Place – Elijah Ozuna of Frontier/BAK
2nd Place – Christopher DeLoza of Clovis North
3rd Place – Scott Kiyono of Poway
4th Place – Josh Brown of Esperanza
5th Place – bernie truax of Rancho Buena Vista
6th Place – Adrian Salgado of Martin Luther King
7th Place – DARRIEN JAVIER of Temescal Canyon
8th Place – Alika Villiatora of Shadow Ridge
1st Place Match
Elijah Ozuna (Frontier/BAK) 24-4, . over Christopher DeLoza (Clovis North) 23-7, Sr. (SV-1 4-2).
3rd Place Match
Scott Kiyono (Poway) 25-3, Sr. over Josh Brown (Esperanza) 29-6, . (Dec 6-4).
5th Place Match
bernie truax (Rancho Buena Vista) 24-4, Sr. over Adrian Salgado (Martin Luther King) 28-6, Jr. (Dec 2-0).
7th Place Match
DARRIEN JAVIER (Temescal Canyon) 24-4, Jr. over Alika Villiatora (Shadow Ridge) 4-3, Sr. (Fall 2:12).

138 
1st Place – Lawrence Sanez of Vacaville
2nd Place – Alejandro Raya of Yucaipa
3rd Place – Sonny Santiago of St John Bosco
4th Place – Josh Tolentino of Poway
5th Place – Isaiah Walls of Clovis West
6th Place – Marco Hernandez of Frontier/BAK
7th Place – Desmond Bowers of Green Valley
8th Place – Isaiah Mora of Esperanza
1st Place Match
Lawrence Sanez (Vacaville) 26-3, Jr. over Alejandro Raya (Yucaipa) 22-1, Sr. (Dec 6-4).
3rd Place Match
Sonny Santiago (St John Bosco) 20-4, . over Josh Tolentino (Poway) 23-8, Jr. (Fall 1:30).
5th Place Match
Isaiah Walls (Clovis West) 15-8, Jr. over Marco Hernandez (Frontier/BAK) 5-5, Sr. (Dec 5-2).
7th Place Match
Desmond Bowers (Green Valley) 41-10, So. over Isaiah Mora (Esperanza) 21-8, Jr. (Dec 8-4).

145 
1st Place – Jacob Wright of Dinuba
2nd Place – Wally Zernich of Green Valley
3rd Place – Dom Mata of Poway
4th Place – Brandon Esparza of Martin Luther King
5th Place – Burks Issiah of Hemet
6th Place – Trent Tracy of Frontier/BAK
7th Place – Jared Williams of Mira Costa
8th Place – Tyee Ducharme of Vacaville
1st Place Match
Jacob Wright (Dinuba) 26-1, Sr. over Wally Zernich (Green Valley) 5-1, Sr. (TB-1 2-1).
3rd Place Match
Dom Mata (Poway) 26-6, Fr. over Brandon Esparza (Martin Luther King) 7-2, Jr. (Fall 4:51).
5th Place Match
Burks Issiah (Hemet) 21-18, Sr. over Trent Tracy (Frontier/BAK) 19-8, So. (Fall 2:46).
7th Place Match
Jared Williams (Mira Costa) 27-4, Jr. over Tyee Ducharme (Vacaville) 21-11, So. (TF-1.5 4:39 (15-0).

152
1st Place – Quentin Hovis of Poway
2nd Place – Josh Kim of Santiago/COR
3rd Place – David San Miguel of Bellarmine Prep (San Jose)
4th Place – Beau Bradley of Monache
5th Place – Aaron Gandara of Cibola
6th Place – Daniel Long of Dinuba
7th Place – Ronald Salazar III of Pine Creek
8th Place – Nathan Zotea of Calvary Chapel/SA
1st Place Match
Quentin Hovis (Poway) 29-0, Jr. over Josh Kim (Santiago/COR) 21-1, Jr. (UTB 3-2).
3rd Place Match
David San Miguel (Bellarmine Prep (San Jose)) 5-1, Sr. over Beau Bradley (Monache) 18-5, Jr. (Fall 4:38).
5th Place Match
Aaron Gandara (Cibola) 32-5, Fr. over Daniel Long (Dinuba) 22-8, So. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Ronald Salazar III (Pine Creek) 26-5, So. over Nathan Zotea (Calvary Chapel/SA) 14-8, So. (Fall 4:53).

160 
1st Place – Luke Troy of Martin Luther King
2nd Place – Mark Cardwell of Monache
3rd Place – Jacob Bueno of St John Bosco
4th Place – Hampton Boyd of Poway
5th Place – Nate Vargas of Sultana
6th Place – Giullian Nakamatsu of Green Valley
7th Place – Peter Isais of Pine Creek
8th Place – Jon Smith of Birmingham
1st Place Match
Luke Troy (Martin Luther King) 5-0, Jr. over Mark Cardwell (Monache) 19-3, So. (Dec 10-3).
3rd Place Match
Jacob Bueno (St John Bosco) 19-6, . over Hampton Boyd (Poway) 22-7, Sr. (Dec 6-4).
5th Place Match
Nate Vargas (Sultana) 19-6, Jr. over Giullian Nakamatsu (Green Valley) 36-11, Sr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Peter Isais (Pine Creek) 14-3, Sr. over Jon Smith (Birmingham) 27-9, So. (MD 11-3).

170 
1st Place – Anthony Mantanona of Palm Desert
2nd Place – Joey Mazzara of Bishop Gorman
3rd Place – Jean-Paul LeBosnoyani of Mira Costa
4th Place – Garrett Niel of Pine Creek
5th Place – Celso Silva of Poway
6th Place – Joey Griego of Sultana
7th Place – Fernandez Jared of Canyon/Anaheim
8th Place – Chris Cantoriano of Clovis West
1st Place Match
Anthony Mantanona (Palm Desert) 31-0, Sr. over Joey Mazzara (Bishop Gorman) 13-1, Jr. (Dec 10-5).
3rd Place Match
Jean-Paul LeBosnoyani (Mira Costa) 20-1, Sr. over Garrett Niel (Pine Creek) 26-2, Jr. (Dec 7-0).
5th Place Match
Celso Silva (Poway) 19-8, Sr. over Joey Griego (Sultana) 22-9, Sr. (For.).
7th Place Match
Fernandez Jared (Canyon/Anaheim) 27-5, Sr. over Chris Cantoriano (Clovis West) 11-6, So. (Dec 7-0).

182
1st Place – Ryan Cosio of Temecula Valley
2nd Place – Cameron Vandyke of Palm Desert
3rd Place – Nathan Tausch of Poway
4th Place – Victor Torres-Parra of Del Sol
5th Place – Judson Sweany of Vacaville
6th Place – Nathan Smith of Etiwanda
7th Place – Dylan Warr of Green Valley
8th Place – Sean Brown of Yucaipa
1st Place Match
Ryan Cosio (Temecula Valley) 21-2, So. over Cameron Vandyke (Palm Desert) 29-6, Sr. (Fall 5:44).
3rd Place Match
Nathan Tausch (Poway) 24-3, Jr. over Victor Torres-Parra (Del Sol) 28-4, Sr. (Dec 4-0).
5th Place Match
Judson Sweany (Vacaville) 4-2, Sr. over Nathan Smith (Etiwanda) 8-3, Sr. (Fall 2:06).
7th Place Match
Dylan Warr (Green Valley) 38-11, Sr. over Sean Brown (Yucaipa) 21-7, Sr. (Fall 1:41).

195 
1st Place – Ryan Reyes of Clovis West
2nd Place – Danny Salas of St John Bosco
3rd Place – Arick Lopez of Yucaipa
4th Place – Robert Razo of Green Valley
5th Place – Kyle Marshall of San Clemente
6th Place – Daniel Morales of Cathedral City
7th Place – Joey Ainsworth of James Logan
8th Place – Isaiah Hawkins of Valhalla
1st Place Match
Ryan Reyes (Clovis West) 15-3, So. over Danny Salas (St John Bosco) 20-4, . (Dec 3-2).
3rd Place Match
Arick Lopez (Yucaipa) 22-2, Sr. over Robert Razo (Green Valley) 44-7, Sr. (Dec 3-1).
5th Place Match
Kyle Marshall (San Clemente) 34-3, Sr. over Daniel Morales (Cathedral City) 28-4, Sr. (Dec 6-3).
7th Place Match
Joey Ainsworth (James Logan) 19-9, Sr. over Isaiah Hawkins (Valhalla) 20-6, Jr. (Dec 9-3).

220 
1st Place – Sam Aguilar of Sultana
2nd Place – Dominik Urena of Elsinore
3rd Place – Zach Myers of Vacaville
4th Place – Victor Jaquez of Bellarmine Prep (San Jose)
5th Place – John Halajian of Clovis North
6th Place – Austin Moore of San Clemente
7th Place – Noah Lossing of St Joseph/Santa Maria
8th Place – Jose Reyes of San Fernando
1st Place Match
Sam Aguilar (Sultana) 28-4, Sr. over Dominik Urena (Elsinore) 22-4, Sr. (Fall 4:00).
3rd Place Match
Zach Myers (Vacaville) 11-4, Sr. over Victor Jaquez (Bellarmine Prep (San Jose)) 4-2, So. (M. For.).
5th Place Match
John Halajian (Clovis North) 23-8, Sr. over Austin Moore (San Clemente) 18-4, Sr. (DQ).
7th Place Match
Noah Lossing (St Joseph/Santa Maria) 12-4, Sr. over Jose Reyes (San Fernando) 3-3, Jr. (Dec 11-5).

285
1st Place – Jake Levengood of Vacaville
2nd Place – Nathaniel Holloway of Clovis North
3rd Place – Tommy Mommer of Cibola
4th Place – Austin Gillham of Sultana
5th Place – Anthony Valenti of Green Valley
6th Place – Gabe Herrera of Palm Desert
7th Place – Juan Camacho of Paso Robles
8th Place – Josh Navis of Temecula Valley
1st Place Match
Jake Levengood (Vacaville) 23-2, Jr. over Nathaniel Holloway (Clovis North) 25-3, Sr. (TB-1 2-1).
3rd Place Match
Tommy Mommer (Cibola) 33-3, Jr. over Austin Gillham (Sultana) 27-8, Jr. (Fall 1:56).
5th Place Match
Anthony Valenti (Green Valley) 20-7, Sr. over Gabe Herrera (Palm Desert) 9-4, Sr. (SV-1 3-1).
7th Place Match
Juan Camacho (Paso Robles) 21-9, Sr. over Josh Navis (Temecula Valley) 15-11, Sr. (Fall 1:39).