2017 CA High School Girls State Finals

 

TOP 10 TEAM SCORES

1 – Selma (CS): 111.0

2 – Corona (S): 83.0

3 – Tokay (SJ): 73.5

4 – Del Oro (SJ): 73.0

5 – Hillcrest (S): 72.0

6 – Enochs (SJ): 68.0

7 – Northview (S): 64.0

8 – Menlo Atherton (CC): 62.0

9 – James Logan (NC): 56.0

10 – Upland (S): 54.0

 

 

101 
1. Angelina Gomez – Northview (S)
2. Marissa Ritchie – ML King (S)
3. Valerie Perez – Hillcrest (S)
4. Shandrea Shelby – Corona (S)
5. Melanie Mendoza – Selma (CS)
6. Justine Barredo – Walnut (S)
7. Arrianna Andrus – Coalinga (CS)
8. Hailey Ward – Turlock (SJ)

Championship Final
Angelina Gomez (Northview (ss)) 5-0, Jr. over Marissa Ritchie (M.l. King (ss)) 4-1, So. (Dec 6-0).
3rd Place Match
Valerie Perez (Hillcrest (ss)) 4-1, Sr. over Shandrea Shelby (Corona (ss)) 3-2, Sr. (Dec 4-2).
5th Place Match
Melanie Mendoza (Selma (cs)) 6-2, Fr. over Justine Barredo (Walnut (ss)) 5-3, So. (Fall 3:47).
7th Place Match
Arrianna Andrus (Coalinga (cs)) 5-2, Jr. over Hailey Ward (Turlock (sjs)) 2-3, Fr. (Dec 3-1).

106 
1. Chelsea Wilson – Menlo Atherton (CC)
2. Sugey Ceja – Corona (S)
3. Trina Nguyen – Diamond Ranch (S)
4. Merijah Morales – Selma (CS)
5. An Vo -James Logan (NC)
6. Angelita Sanchez – Lemoore (CS)
7. Danielle Garcia – Silverado (S)
8. Katherine Gonzales – Millikan (S)

Championship Final
Chelsea Wilson (Menlo Atherton (ccs)) 5-0, Sr. over Sugey Ceja (Corona (ss)) 4-1, Jr. (Fall 5:02).
3rd Place Match
Trina Nguyen (Diamond Ranch (ss)) 6-1, Jr. over Merijah Morales (Selma (cs)) 4-2, So. (Fall 3:27).
5th Place Match
An Vo (James Logan (ncs)) 4-2, Sr. over Angelita Sanchez (Lemoore (cs)) 2-3, Sr. (Fall 3:02).
7th Place Match
Danielle Garcia (Silverado (ss)) 5-2, So. over Katherine Gonzales (Millikan (ss)) 3-3, Sr. (Dec 5-2).

111 
1. Alleida Martinez – Selma (CS)
2. Michael Curry – Gridley (SJ)
3. Monica Garcia – Norte Vista (S)
4. Ariel Guzman – Savanna (S)
5. Samantha Martinez – Ayala (S)
6. Riha Prasad – Santa Monica (S)
7. Marie Seely – Eureka (NC)
8. Yessika Chrisman – Hillcrest (S)

Championship Final
Alleida Martinez (Selma (cs)) 4-0, Jr. over Michael Curry (Gridley (sjs)) 3-1, Sr. (Dec 4-0).
3rd Place Match
Monica Garcia (Norte Vista (ss)) 4-1, Fr. over Ariel Guzman (Savanna (ss)) 4-2, Jr. (Dec 6-2).
5th Place Match
Samantha Martinez (Ayala (ss)) 5-2, So. over Riha Prasad (Santa Monica (ss)) 4-3, So. (Dec 3-1).
7th Place Match
Marie Seely (Eureka (ncs)) 5-2, Sr. over Yessika Chrisman (Hillcrest (ss)) 3-3, Jr. (SV-1 6-4).

116
1. Rory Coscia – Enoch (SJ)
2. Nguyet Tran – James Logan (NC)
3. Savannah Scott – Del Oro (SJ)
4. Tara Othman – Benicia (SJ)
5. Jazmine Ruiz – Tokay (SJ)
6. Adriana Lopez – Upper Lake (NC)
7. Alexandra Cota – San Fernando (LA)
8. Destinay Salinas – Coachella Valley (S)

Championship Final
Rory Coscia (Enoch (sjs)) 5-0, Jr. over Nguyet Tran (James Logan (ncs)) 3-1, Sr. (SV-1 6-4).
3rd Place Match
Savannah Scott (Del Oro (sjs)) 6-1, Sr. over Tara Othman (Benicia (sjs)) 3-2, Jr. (Dec 1-0).
5th Place Match
Jazmine Ruiz (Tokay (sjs)) 4-2, Jr. over Adriana Lopez (Upper Lake (ncs)) 4-3, So. (Dec 6-2).
7th Place Match
Alexandra Cota (San Fernando (la)) 4-2, Jr. over Destinay Salinas (Coachella Valley (ss)) 3-3, Sr. (Dec 7-3).

121
1. Alex Hedrick – Bella Vista (SJ)
2. Alyssa Aceval – Corona (S)
3. Jessica Sanchez – Tulare Union (CS)
4. Mia Dow – Walnut (S)
5. Sarah Zaragoza – Schurr (S)
6. Cindy Pelayo – East Bakersfield (CS)
7. Brigitte Mihalca – Casa Grande (NC)
8. Dyanna Gutierrrez-Hurd – Armijo (SJ)

Championship Final
Alex Hedrick (Bella Vista (sjs)) 5-0, Sr. over Alyssa Aceval (Corona (ss)) 4-1, Sr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Jessica Sanchez (Tulare Union (cs)) 4-1, So. over Mia Dow (Walnut (ss)) 3-2, Sr. (Dec 4-3).
5th Place Match
Sarah Zaragoza (Schurr (ss)) 6-2, Sr. over Cindy Pelayo (East Bakersfield (cs)) 4-3, So. (Dec 7-6).
7th Place Match
Brigitte Mihalca (Casa Grande (ncs)) 4-2, Jr. over Dyanna Gutierrrez-Hurd (Armijo (sjs)) 4-3, So. (Fall 1:35).

126
1. Gracie Figueroa – Selma (CS)
2. Suzy Chiquito – Sultana (S)
3. Christina Wilson – Upper Lake (NC)
4. Haley Valdez – San Dimas (S)
5. Alexandra Ceballos – Inderkum (SJ)
6. Julissa Taitano – Silver Creek (CC)
7. Karla Rivera – Birmingham (LA)
8, Anne-Marie Maskalenko – Clairemont (SD)

Championship Final
Gracie Figueroa (Selma (cs)) 5-0, Jr. over Suzy Chiquito (Sultana (ss)) 3-1, So. (Fall 2:40).
3rd Place Match
Christina Wilson (Upper Lake (ncs)) 5-1, Jr. over Haley Valdez (San Dimas (ss)) 4-2, Sr. (Dec 8-3).
5th Place Match
Alexandra Ceballos (Inderkum (sjs)) 4-2, Jr. over Julissa Taitano (Silver Creek (ccs)) 3-3, Jr. (Fall 2:52).
7th Place Match
Karla Rivera (Birmingham (la)) 5-2, Jr. over Anne-Marie Maskalenko (Clairemont (sd)) 4-3, So. (Fall 2:46).

131
1. Candice Corralejo – Del Oro (SJ)
2. Dalia Garibay – Freedom (NC)
3.  Destiny Lyng – Helix Charter (SD)
4. McKenna Hutchison – Upland (S)
5. Ariana Pineda -Andrew Hill (CC)
6. Mikaela Contreras – Terra Nova (CC)
7. Alexis Morfin – Selma (CS)
8. Hallie Beadles – Linden (S)

Championship Final
Candice Corralejo (Del Oro (sjs)) 4-0, Jr. over Dalia Garibay (Freedom (ncs)) 3-1, So. (Fall 3:05).
3rd Place Match
Destiny Lyng (Helix Charter (sd)) 5-1, Jr. over McKenna Hutchison (Upland (ss)) 4-2, Jr. (Dec 4-2).
5th Place Match
Ariana Pineda (Andrew Hill (ccs)) 4-2, Sr. over Mikaela Contreras (Terra Nova (CCS)) 4-3, So. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Alexis Morfin (Selma (cs)) 4-2, Sr. over Hallie Beadles (Linden (SS)) 3-3, So. (Fall 5:51).

137
1. Shelly Avelino – Benicia (SJ)
2. Aine Drury – Westminister (S)
3. Jenna Garcia – Notre Dame-Salinas (CC)
4. Kaleigh Burrage – Del Oro (SJ)
5. Mikayla Miles – Nordhoff (S)
6. Emmily Patneaud – Newark Memorial (NC)
7. Erin Cornelius – Dublin (NC)
8. Lucero Perez Betancourt – Otay Ranch (SD)

Championship Final
Shelly Avelino (Benicia (sjs)) 4-0, Sr. over Aine Drury (Westminister (ss)) 4-1, Fr. (Fall 3:18).
3rd Place Match
Jenna Garcia (Notre Dame-Salinas (ccs)) 5-1, Sr. over Kaleigh Burrage (Del Oro (sjs)) 5-2, Sr. (Fall 3:13).
5th Place Match
Mikayla Miles (Nordhoff (SS)) 4-2, Sr. over Emmily Patneaud (Newark Memorial (ncs)) 3-3, Fr. (Fall 4:48).
7th Place Match
Erin Cornelius (Dublin (ncs)) 4-2, So. over Lucero Perez Betancourt (Otay Ranch (SD)) 3-3, Jr. (Fall 3:24).

143
1. Anatli Smalley – Upland (S)
2. Katrina Guevara – Enoch (SJ)
3. Valerie Vigil – Wilcox (CC)
4. Michelle Camacho – Carter (S)
5. Geralene Pomele – Pacheco (SJ)
6. Julia Padilla – Northview (S)
7. Destiny Cunningham – Hillcrest (S)
8. Taea Regua – Silver Creek (CC)

Championship Final
Anatli Smalley (Upland (ss)) 4-0, Jr. over Katrina Guevara (Enoch (sjs)) 4-1, Jr. (Fall 4:47).
3rd Place Match
Valerie Vigil (Wilcox (ccs)) 4-1, Sr. over Michelle Camacho (Carter (SS)) 3-2, Sr. (TB-1 7-4).
5th Place Match
Geralene Pomele (Pacheco (sjs)) 4-2, Sr. over Julia Padilla (Northview (ss)) 5-3, Jr. (Fall 3:16).
7th Place Match
Destiny Cunningham (Hillcrest (ss)) 4-2, Jr. over Taea Regua (Silver Creek (ccs)) 3-3, Sr. (Dec 6-3).

150
1. Alexis Young – River Valley (SJ)
2. Jaryssa Tambi – Antelop Valley (S)
3. Salinas – Terra Nova (CC)
4. Jaylene Jaime – San Dimas (S)
5. Adriana Orozco – Gilroy (CC)
6. Liliana Vergara – Gregori (SJ)
7. Kaitlain Gilmour – Enoch (SJ)
8. Abbi Turner – Corona (S)

Championship Final
Alexis Young (River Valley (sjs)) 5-0, Jr. over Jaryssa Tambi (Antelop Valley (SS)) 3-1, Sr. (Fall 5:58).
3rd Place Match
Marlene Salinas (Terra Nova (CCS)) 5-1, Jr. over Jaylene Jaime (San Dimas (ss)) 3-2, So. (Fall 2:18).
5th Place Match
Adriana Orozco (Gilroy (ccs)) 3-2, Jr. over Liliana Vergara (Gregori (SJS)) 3-3, So. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Kaitlain Gilmour (Enoch (sjs)) 5-2, Jr. over Abbi Turner (Corona (ss)) 4-3, Jr. (Inj. 0:00).

160
1. Alyvia Fiske – Vintage (SJ)
2. Adelina Parra – San Fernando (LA)
3. Anna Castro – Carter (S)
4. Cindy Vazquez – Santa Paula (S)
5. Folashade Akinola – Menlo Atherton (CC)
6. Jezebel Garcia – Wilcox (CC)
7. Yelena Makoyed – Bella Vista (SJ)
8. Zakayya Nichols – Rodriguez (SJ)

Championship Final
Alyvia Fiske (Vintage (sjs)) 4-0, Sr. over Adelina Parra (San Fernando (la)) 4-1, Fr. (Fall 1:40).
3rd Place Match
Anna Castro (Carter (SS)) 5-1, Jr. over Cindy Vazquez (Santa Paula (SS)) 5-2, Sr. (Dec 5-4).
5th Place Match
Folashade Akinola (Menlo Atherton (ccs)) 3-2, So. over Jezebel Garcia (Wilcox (ccs)) 3-3, Jr. (MD 11-3).
7th Place Match
Yelena Makoyed (Bella Vista (sjs)) 4-2, So. over Zakayya Nichols (Rodriguez (SJS)) 3-3, Jr. (Dec 5-2).

170
1. Dymond Guilford – Eastside (S)
2. Emma Reusing – Hillcrest (S)
3. Alexis Cavero – Tokay (SJ)
4. Sara Aguilar – Palo Alto (CC)
5. McKayla Loza – Baldwin Park (S)
6. Emily Sandoval – James Logan (NC)
7. Courtney Juarez – Atwater (SJ)
8. Grace Catton – Prospect (CC)

Championship Final
Dymond Guilford (Eastside (ss)) 5-0, Sr. over Emma Reusing (Hillcrest (ss)) 4-1, Jr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Alexis Cavero (Tokay (sjs)) 6-1, Sr. over Sara Aguilar (Palo Alto (ccs)) 4-2, Sr. (Fall 3:22).
5th Place Match
McKayla Loza (Baldwin Park (ss)) 3-2, Sr. over Emily Sandoval (James Logan (ncs)) 4-3, Jr. (Dec 6-2).
7th Place Match
Courtney Juarez (Atwater (sjs)) 4-2, Jr. over Grace Catton (Prospect (ccs)) 2-3, Jr. (Fall 2:52).

189
1. Corey Burton – Oak Hill (S)
2. Alexandra Castillo – Birmingham (LA)
3. Alexis Borruel – Tokay (SJ)
4. Sierra Adams Gregory – Millikan (S)
5.  Esmeralda Zamudio – Nordhoff (S)
6. Abby Ericson – Menlo Atherton (CC)
7. Minnah Adam – Terra Nova (CC)
8. Makayla Hernandez – Baldwin Park (S)

Championship Final
Corey Burton (Oak Hill (ss)) 4-0, Jr. over Alexandra Castillo (Birmingham (la)) 4-1, Jr. (Dec 3-1).
3rd Place Match
Alexis Borruel (Tokay (sjs)) 4-1, Sr. over Sierra Adams Gregory (Millikan (ss)) 4-2, So. (Fall 4:59).
5th Place Match
Esmeralda Zamudio (Nordhoff (SS)) 5-2, Sr. over Abby Ericson (Menlo Atherton (ccs)) 4-3, So. (Dec 3-0).
7th Place Match
Minnah Adam (Terra Nova (CCS)) 4-2, Sr. over Makayla Hernandez (Baldwin Park (ss)) 2-3, Sr. (Dec 6-5).

235
1. Stephanie Maldonado – Clairemont (SD)
2. Fuatino Moala – McNair (SJ)
3. Alexis Garcia – Nipomo (S)
4. Kamryn Brannon – Big Bear (S)
5. Arianna Cobian – Pittsburg (NC)
6. Lilian McCoy – Casa Grande (NC)
7. Alexandria Goudea – Moreno Valley (S)
8. Sarah Guzman – Jordan (S)

Championship Final
Stephanie Maldonado (Clairemont (sd) 4-0, Sr. over Fuatino Moala (McNair (SJS)) 3-1, Jr. (Fall 4:33).
3rd Place Match
Alexis Garcia (Nipomo (ss)) 5-1, Sr. over Kamryn Brannon (Big Bear (ss)) 5-2, Jr. (MD 9-1).
5th Place Match
Arianna Cobian (Pittsburg (ncs)) 4-2, Jr. over Lilian McCoy (Casa Grande (ncs)) 5-3, Fr. (Dec 4-2).
7th Place Match
Alexandria Goudea (Moreno Valley (ss)) 4-2, Sr. over Sarah Guzman (Jordan (ss)) 3-3, Jr. (Fall 1:59).