2018 Pat Lovell Holiday Wrestling Classic at Aptos – Final Results

145 – DAWSON SIHAVONG (Bullard, CS, 12) Pat Lovell Champion
Tournament Special Guest – Vision Quest’s Frank Jasper (aka, Shute) with Livermore Coach Marc Kavanagh.

TOP 10 TEAM SCORES

1 – Lake Stevens (Washington): 256.0

2 – John H. Pitman (SJ): 217.5

3 – Clovis (CS): 178.0

4 – Granada (NC): 147.0

5 – Las Lomas (NC): 143.0

6T – Bellarmine Prep (CC)/Fremont (CC): 112.0

8 – Petaluma (NC) 103.5

9 – Benicia (NC): 102.5

10 – Madera (CS): 100.0

106 Champion – Justin Ramirez (Clovis, CS)

2 – Lorenzo Gunn (Benicia, NC)

3 – Alex Zacarias (Aptos, CC)

4 – Nick Trave (Petaluma, NC)

5 – Lesane Noble (JFK-Sacramento, SJ)

6 – Dylan Hidalgo (North Salinas, CC)

7 – Levi Lemus (Enochs, SJ)

8 – Russell Calmes (Santa Cruz, CC)

113 Champion – Carter Bailey (Granada, NC)

2 – Michael Bigler (Archbishop Riordan, CC)

3 – Rene Chaidez (Clovis, CS)

4 – Conner La rosa (John H Pitman, SJ)

5 – Michael Moore (Enochs, SJ)

6 – Brayden Bowers (Lake Stevens, Washington)

7 – Jordan Noble (JFK-Sacramento, SJ)

8 – Fernando Diaz-Marquez (Half Moon Bay, CC)

120 Champion – Donovan Lucente (Amador Valley, NC)

2 – Matthew Johnson (Lake Stevens, Washington)

3 – Tre Orlando (Bellarmine Prep, CC)

4 – Miguel Mendoza (Gonzales, CC)

5 – Trace Huber (Hughson, SJ)

6 – Edgar Campos (San Benito, CC)

7 – Julian Rosales (John H Pitman, SJ)

8 – Andrew Blains (Alisal, CC)

126 Champion – Izzy Tubera (John H. Pitman, SJ)

2 – Gus Petruske (College Park, NC)

3 – Isaiah Schannep (Whitney, CS)

4 – Jake Gaitan (Las Lomas, NC)

5 – Kyle Lacoursiere (Lake Stevens, Washington)

6 – Donte Lopez (Gilroy, CC)

7 – Brandon Reynolds (Benicia, NC)

8 – Haidyn Herrin (Hughson, SJ)

132 Champion – Marco Ruffinelli (Las Lomas, NC)

2 – Majed Moussalli (Granada, NC)

3 – Gabe Bargas (Hughson, SJ)

4 – Gregorio Alfaro (Gonzales, CC)

5 – Wyatt Springer (Lake Stevens, Washington)

6 – Rodolfo Paredes (Madera, CS)

7 – Timothy Cowan (Livermore, NC)

8 – Nick Richardson (Golden Valley, SJ)

138 Champion – Josiah Monjares (Las Lomas, NC)

2 – Logan Avina-barajas (Clovis, CS)

3 – Basil Othman (Benicia, NC)

4 – Dara Heydarpour (Palo Alto, CC)

5 – Enzo Hormozi (Golden Valley, SJ)

6 – Caden Cauley (Lake Stevens, Washington)

7 – Adar Schwarzbach (Palo Alto, CC)

8 – Liam O`neill (Petaluma, NC)

145 Champion – Dawson Sihavong (Bullard, CS)

2 – Sammy Silveria (John H Pitman, SJ)

3 – Timothy Waymouth (Gunn, CC)

4 – Jonathan Nguyen (Granada, NC)

5 – James Ost (Fremont, CC)

6 – Nate Singelyn (South Tahoe, Nevada)

7 – Rylan Matheson (Granada, NC)

8 – Benjamin Murphy (Whitney, CS)

152 Champion – Alfredo Mendoza (Salinas, CC)

2 – Connor Pedersen (Petaluma, NC)

3 – Luke Meyers (Watsonville, CC)

4 – Isaiah Onitveros (John H Pitman, SJ)

5 – Jacob Barquet (Whitney, CS)

6 – Theo Quindipan (Fremont, CC)

7 – Nolan Lok (John H Pitman, SJ)

8 – Gennaro Fiorillo (Bellarmine Prep, CC)

160 Champion – Kendall La Rosa (John H. Pitman, SJ)

2 – Colton Prieto (Petaluma, NC)

3 – Jack Nabors (Clovis, CS)

4 – Stephen Williams (Acalanes, NC)

5 – Zion Maghoney (Enochs, SJ)

6 – Andrew Hamant (College Park, NC)

7 – Logan Sales (Las Lomas, NC)

8 – Ocean Granada (Bullard, CS)

170 Champion – Jack Woods (Junipero Serra, CC)

2 – Julian Fryberg (Lake Stevens, Washington)

3 – Austin Luckett (Summerville Union, SJ)

4 – Aveleano Taveras (Santa Teresa, CC)

5 – Tyler Slay (Aptos, CC)

6 – Diego Diaz (Bellarmine Prep, CC)

7 – Christian Smith (Clovis, CS)

8 – Edwing Flores (Independence, CC)

182 Champion – Jack Kilner (Granada, NC)

2 – Zane Hake (Bellarmine Prep, CC)

3 – Tate Bossert (Las Lomas, NC)

4 – Eric Karas (College Park, NC)

5 – Sirr Henson (Benicia, NC)

6 – Antonio Viorato (Gonzales, CC)

7 – Dezi Johnsen (Gilroy, CC)

8 – Carson West (Lake Stevens, Washington)

195 Champion – Jaron Azevedo (John H. Pitman, SJ)

2 – Robert Ochoa (Gonzales, CC)

3 – Alex Vaca (Madera, CS)

4 – Jordan Hilford (Clovis, CS)

5 – Jacob Vincent (Lake Stevens, Washington)

6 – Josh Collom (Granada, NC)

7 – Xavier Williams (Livermore, NC)

8 – Kai Hall nitto (Las Lomas, NC)

220 Champion – Juan Mora (John H. Pitman, SJ)

2 – Yahir Ortiz (Independence, CC)

3 – Wyatt Hall (Lake Stevens, Washington)

4 – Hulise Santiago (Madera, CS)

5 – Tj Takafua (Fremont, CC)

6 – Johnathan De luna salazar (Fremont, CC)

7 – Alberto Rodriguez (San Benito, CC)

8 – Ryan Bailey (Amador Valley, NC)

285 Champion – Victor Jaquez (Bellarmine Prep, CC)

2 – Cohle Feliciano (Fremont, CC)

3 – Devin Kylany (Lake Stevens, Washington)

4 – Lucas Cook (Lincoln, SJ)

5 – John Cook (Madera, CS)

6 – John Hunter (Santa Teresa, CC)

7 – Elias Saldana (Ceres, SJ)

8 – Joel Ortiz (Overfelt, CC)