2020 Women’s Collegiate Wrestling Association National Championships

143 – Gabrielle Garcia (Campbellsville Univ./Valencia HS, S)

CHAMPIONSHIP FINALS

101 Esthela Trevino (Umpqua (W)) VPO1 Mckenzie Bacich (Campbellsville), 2-2

109 – Emily Shilson (Augsburg) VSU Mckayla Campbell (Campbellsville), 11-0 5:00

116 – Jaslynn Gallegos Clinton (Presbyterian) VSU Katlyn Pizzo (Campbellsville), 10-0 0:54

123 – Julia Vidallon (Life) VPO1 Vayle-rae Baker (Augsburg), 5-2

130 – Abigail Nette (Campbellsville) VPO1 Gabby Skidmore (Augsburg), 6-1

136 – Zoe Nowicki Adrian, MI (Adrian (W)) VFA Aliyah Yates (Big Bend), 5-0 2:07

143 – Morgan Norris (Presbyterian) VPO1 Gabrielle Garcia (Campbellsville), 2-1

155 – Rachel Watters (Oklahoma City) VPO1 Jayden Laurent (Lakeland), 6-1

170 –  Mariah Harris (Campbellsville) VIN Kenya-lee Sloan (Campbellsville), 9-5 4:01

191 – Alexandra Castillo (Campbellsville) VPO1 Agatha Andrews (Jamestown), 8-1

3RD PLACE MATCHES

101 – Esther Walker (Midland) VFA Madison Brown (Texas Wesleyan), 4-0 0:46

109 – Sugey Ceja (Tiffin) VPO1 Jessica Dehart (Eastern Oregon), 15-10

116 – Charlotte Fowler (Campbellsville) VSU1 Ashley Gooman (Midland), 13-2 6:00

123 – Kassidy Block (Adrian) VFA Adrianna Lopez (Campbellsville), 6-2 2:50

130 – Alex Enriquez (Life) VPO Aysia Cortez (Life), 4-0

136 – Jacqueline Parks (Jamestown) VPO1 Destiny Lyng (Oklahoma City), 8-4

143 – Erica Sotelo (Life) VPO1 Sydney Freund (Oklahoma City), 7-6

155 Annabelle Helm (Gannon) VPO1 Alexia Foca (Campbellsville), 7-6

170 – Jordan Nelson (Life) VPO1 Jade Piper (Umpqua), 11-8

191 – Nkechinyere Nwankwo (Oklahoma City) VPO1 Gabrielle Hamilton (Life), 12-10

5TH PLACE MATCHES

101 Ira Navarro (Southwestern Oregon CC) VSU Cecilia Saavedra (Grays Harbor), 12-0 2:47

109 – Cassandra Lopez (Presbyterian) VPO1 Samantha Weeks (Jamestown), 7-4

116 – Aliyah Rollins (Missouri Baptist) VFA Jamayia Blackston (Jamestown), 8-6 3:00

123 – Savannah Stacks (Tiffin) VFA Allie Mahoe (Schreiner), 3-0 1:45

130 – Tanalei Louis (Midland) VPO1 Serena Cervantes (Schreiner), 9-4

136 – Eunique Davis (Tiffin) VSU Randi Robison (Campbellsville), 12-0 5:58

143 – Erin Redford (Eastern Oregon) VPO1 Grace Miller (Umpqua), 5-5

155 – Taylor Hites (Tiffin) VFO Myranda Velazquez Los Banos, CA (Jamestown (W))

170 – Alyssa Schrull (Jamestown (W)) VIN Amara Devericks Erie, PA (Gannon)

191 – Leilani Camargo-Naone (Midland) VSU Jessie Lee (Tiffin), 11-0 1:39

7TH PLACE MATCHES

101 – Kayla Rogers (Big Bend) VFA Chrystal Raine (Gannon), 4-0 0:20

109 – Aylen Vivar (Texas Wesleyan) VSU1 Kory Phillips (Southwestern Oregon CC), 14-3 4:43

116 – Alexandra Magana (Texas Wesleyan) VSU1 Jazlyn Ruelas (Schreiner), 14-4 1:48

123 – Isabella Badon (Presbyterian) VPO Kamille Beagel (Schreiner), 4-0

130 – Mattison Parker (Oklahoma City) VFA Clarissa Archuleta (Texas Wesleyan), 13-3 5:48

136 – Adelyhda Perez (Presbyterian) VFA Desiree Estrada (Jamestown), 9-6 3:39

143 – Adriana Orozco (Southwestern Oregon CC) VFA Mhina Oseitutu (Campbellsville), 6-2 1:43

155 – Dempsi Talkington (Eastern Oregon) VPO1 Emma Justo (Grays Harbor), 5-1

170 – Ashley Molina (Texas Wesleyan (W)) VFA Sienna Lejeune (Umpqua), 6-0 2:18

191 – Kendall Mcgarity (Gannon) VFA Madlyne Navarro (Central Methodist (W)), 8-0 1:17