Running list of 2021 CA commitments

3-time state champion Richard Figueroa (Selma) signs with Arizona State (Pac-12).
3-time state champion Maximo Renteria (Buchanan) signs with Illinois (Big Ten).

Wrestler 2020 CA Commit
Carsten Rawls
St. Francis (CCS)
8th (182) American
Richard Figueroa
Selma (CS)
1st (113) Arizona St.
Cael Valencia
St. John Bosco (SS)
2nd (160) Arizona St.
Max Wilner
Fountain Valley (SS)
5th (160) Arizona St.
Jayden Gomez
Gilroy (CCS)
I-D, (126) Arkansas Little Rock
Michael Coffey-Crowder
Alta Loma (SS)
Avila (NAIA)
Jake Prudek
Caruthers (CS)
4-2 (160) Cal Baptist
Emilio Franco
Corona Del Mar (SS)
2-2 (220) Cal Baptist
Luis Ortiz
Calvary Chapel (SS)
8th (113) Cal Poly SLO
Jed Campos
Del Oro (SJS)
5th (152) Cal Poly SLO
Luka Wick
San Marino (SS)
I-D, (145) Cal Poly SLO
Christian Landin
Frontier (CS)
2-2 Qtr. (170) Cal Poly SLO
Jake Andrews
Frontier (CS)
2-2 CA (285) Cal State Bakersfield
Jonathan Viveros
Kingsburg (CS)
7th (138) Cal State Bakersfield
Cade Lucio
Bakersfield (CS)
2-2 Qtr. (138) Cal State Bakersfield
Isaac Salas
St. John Bosco (SS)
2nd (138) Cal State Bakersfield
Zach Thompson
Palma (CCS)
3-2 (113) Campbell
Noah Ozuna
Bakersfield (CS)
2-2 (120) Clackamas (NJCAA)
Victor Jacinto
Gilroy (CCS)
Clackamas (NJCAA)
Paul Ortiz
Imperial (SDS)
4-2 (160) Clackamas (NJCAA)
Javen Jovero
Rancho Bernardo (SDS)
3rd (182) Columbia
Hunter Weimer
Monache (CS)
1-2 (220) Concordia (NAIA)
Jackson King
Lincoln (SJS)
2-2 (145) Dickinson St. (NAIA)
Matt Cioci
Del Oro (SJS)
Dickinson St. (NAIA)
Russell Nickerson
Quincy (NS)
2-2 (120) Doane University (NAIA)
Anthony Urrea
Lincoln (SJS)
1-2 (132) Dubuque (D3)
Kurtis Modlin
Mira Mesa (SDS)
0-2 (195) Dubuque (D3)
Adar Schwarzbach
Palo Alto (CCS)
3-2 (145) Duke
Clayton Bashor
Oakdale (SJS)
4-2 (126) Edinboro
DeAndre Beldo
Garces Memorial (CS)
Gannon U. (D2)
Justin Micallef
Yosemite (CS)
Henry Ford (NJCAA)
Maximo Renteria
Buchanan (CS)
1st (126) Illinois
Henry Porter
Gilroy (CCS)
3rd (138) Indiana
Nidal Farah
Buena (SS)
Lakeland U. (D3)
Carter Bailey
Granada (NCS)
5th (120) Lehigh
Karson Martin
Chaparral (SS)
2-2 (285) Life University (NAIA)
Renato Bezerra
Riordan (CCS)
Menlo (NAIA)
Seth Borba
Oakdale (SJS)
7th (152) Menlo (NAIA)
Andrew Mannion
Clovis East (CS)
1-2 (195) Menlo (NAIA)
Eric Smith-Williams
Palisades (LAS)
0-2 (145) Menlo (NAIA)
Santino Topete
Silver Creek (CCS)
0-2 (126) Menlo (NAIA)
George Ruiz
Buchanan (CS)
Naval Academy
Jack Garcia
Valencia (SS)
New York U. (D3)
Carlos Negrete
Buchanan (CS)
I-D, Qtr. (120) No. Dakota State
Alex Ramirez
Chino (SS)
1st (138) No. Dakota State
Juan Mora
Pitman (SJS)
5th (220) No. Dakota State
Ryan Watts
Clovis North (CS)
7th (126) No. Dakota State
Gabriel Schumm
Citrus Hill (SS)
3-2 (132) No. Dakota State
Ethan Aguiniga
Sultana (SS)
2-2 (160) Notre Dame-OH (D2)
Andre Gonzales
Poway (SDS)
1st (106) Ohio State
Nathan Aguilar
Gilroy (CCS)
2-2 (132) Oregon State
Ryan Fiorentino
Clovis North (CS)
4-2 (170) Oregon State
Kodiak Stephens
Bret Harte (SJS)
4th (182) Oregon State
Donovan Giangregorio
Calaveras (SJS)
7th (195) Oregon State
Justin Darter
Bakersfield (CS)
6th (220) Ottawa-KS (NAIA)
Joseph Gorman
Maria Carrillo (NCS)
Ottawa-KS (NAIA)
Ryan Luna
St. Francis (CCS)
1-2 (120) Presbyterian – 2022 Class
Jairo Rivera
Birmingham (LAS)
4-2 (182) San Francisco St. (D2)
Isaac Barukh
Royal (SS)
Simpson U. (NAIA)
Gavin Holland
Alta Loma (SS)
Texas Wesleyan (NAIA)
Trent Houle
Capistrano (SS)
3-2 (152) U. of Chicago
Elijah Smith
Kingsburg (CS)
Vanguard (NAIA)
Phillip Saucedo
ML King (SS)
2-2 (126) Vanguard (NAIA)
Zack Stone
Orange Lutheran (SS)
1-2 (120) Vanguard (NAIA)
Ethan Cota
Vista Del Lago (SJS)
Vanguard (NAIA)
Rocco Contino
Buchanan (CS)
3rd (160) Virginia
Brayden Abell
Oakdale (SJS)
6th (113) Virginia Military Inst.
Raymond Lopez
Buchanan (CS)
2nd (106) West Point
Ryan Franco
Clovis North (CS)
5th (132) West Point
Josh Longoria
Kingsburg (CS)
William Jewell (D2)
Julian Victoria
Dublin (NCS)
1-2 (126) William Jewell (D2)
Brock Bobzien
Poway (SDS)
7th (113) Wisconsin – 2022 Class
Nick Trave
Petalluma (NCS)
1-2 (106) Wisconsin La Crosse (D3)
Nicolas Le Sieur
Northgate (NCS)
Worchester Polytechnic (D3)


3-time state champion Cheyenne Bowman (Walnut) signs with King University.

3-time state qualifier and returning 3rd (126) Solana Mottola (Corona) signs with Tiffin University.
Name 2020 CA Commit
Samantha Parcell
Edison (SS)
Albion
Kelli Johnston
Eureka (NCS)
2-2 (143) Colorado-Mesa
Slate Deisman
Eureka (NCS)
Colorado-Mesa
Erica Schroeder
Santa Rosa Academy (NCS)
Colorado-Mesa
Annia Hua
Fremont (CCS)
4th (143) Columbia U.
Yisela Vera-Rojas
Atwater (SJS)
0-2 (235) Davenport
Adrienna Turner
Davis (SJS)
4th (111) Grand View
Ashli Alvarez
Fontana (SS)
Hastings
MaryJane Barley
San Pasqual (SDS)
Hastings
Alexus Espinoza
Brawley (SDS)
Hastings
Nallely Rivadeneira
Estancia (SS)
Hastings
Grace Doering
El Modena (SS)
Indiana Tech
Cheyenne Bowman
Walnut (SS)
1st (143) King University
Ulyette Curiel
Atwater (SJS)
DEF, (126) Life University
Maci Avila
Corona (SS)
ex-NV Midland
Adaugo Nwachukwu
Silver Creek (CCS)
1st (126) North Central
Angelique Martinez
Gregori (SJS)
Ottawa University
Ariana Marquez
Porterville (CS)
Providence
Evelyn Guzman
Porterville (CS)
Providence
Kayla Flores
Porterville (CS)
Providence
Athena Padilla
Porterville (CS)
Providence
Anya Rodriguez
Mar Vista (SDS)
2-2 (126) Providence
Greta Gustafson
Santa Cruz (CCS)
7th (106) Simon Fraser
Julia Richey
Newbury Park (SS)
1st (235) Simon Fraser
Alysa Moreno
Grace Davis (SJS)
Simpson University
Emily Adams
Clovis East (CS)
Texas Wesleyan
Solana Mottola
Corona (SS)
3rd (126) Tiffin
Nile Jernigan
Cerritos (SS)
Tiffin
Julianna Montoya
Corona (SS)
Tiffin
Hollie Espinoza
Rancho Cotate (NCS)
4th (189) Tiffin
Ariah Barragan
Imperial (SDS)
5th (121) Umpqua
Leilani Sanchez
Natomas (SJS)
Umpqua
Autumn Turner
Bullard (CS)
0-2 (170) Umpqua
Pat Decko
Lodi (SJS)
Umpqua
Jenny Schaad
Del Norte (NCS)
Umpqua
Emerald Raya
Yucaipa (SS)
William Penn