Bay Area 54 Results

riley_Briggs_Heritage

152 – RILEY BRIGGS – Heritage

Top 10 Team Scores
1. Bella Vista (SJ): 159.0
2. Tokay (SJ): 138.0
3. San Leandro (NC): 137.0
4. Cardinal Newman (NC): 129.0
5. Castro Valley (NC): 121.0
6. Freedom (NC): 107.0
7. Dougherty Valley (NC): 91.5
8. Maria Carillo (NC): 85.5
9. Heritage (NC): 84.5
10. California (NC): 79.0
DAKOTA UNPINGCO

113 – DAKOTA UNPINGCO – Freedom

106
1 – Eli Blackwell – Tracy (SJ)
2 – Chris O`Neill – Lowell (SF)
3 – Collin Miller – Dougherty Valley (NC)
4 – Derrik Carstensen – Bella Vista “B” (SJ)
5 – Nolan Matchetti – Freedom (NC)
6 – Blake Dillingham – Monte Vista (NC)
Championship Match
Eli Blackwell (Tracy) 11-1, Fr. over Chris O`Neill (Lowell) 3-1, Sr. (Dec 5-0).
3rd Place Match
Collin Miller (Dougherty Valley) 3-1, So. over Derrik Carstensen (Bella Vista B) 3-2, Fr. (MD 11-1).
5th Place Match
Nolan Matchetti (Freedom) 5-3, Fr. over Blake Dillingham (Monte Vista) 1-3, Fr. (Fall 5:03).
113
1 – Dakota Unpingco – Freedom (NC)
2 – Austin Vuong – San Leandro (NC)
3 – Leiland Thomas – Castro Valley (NC)
4 – Joey Garcia – Heritage (NC)
5 – Mathew Lefkowitz – Dougherty Valley (NC)
6 – Stephen Stockton – Monte Vista (NC)
Championship Match
Dakota Unpingco (Freedom) 3-0, Fr. over Austin Vuong (San Leandro) 7-1, Jr. (MD 13-0).
3rd Place Match
Leiland Thomas (Castro Valley ) 3-1, Fr. over Joey Garcia (Herritage) 2-2, . (MD 10-0).
5th Place Match
Mathew Lefkowitz (Dougherty Valley) 1-2, Fr. over Stephen Stockton (Monte Vista) 1-3, Jr. (Inj. 0:00).
120
1 – Jake Vergara – San Leandro (NC)
2 – Steven Decker – Castro Valley (NC)
3 – Tim Nishimura – Bella Vista (SJ)
4 – Seth Chaney – Tokay (SJ)
5 – Conner Rogers – Maria Carillo (NC)
6 – Jacob Apodaca – Cardinal Newman (NC)
Championship Match
Jake Vergara (San Leandro) 8-0, Sr. over Steven Decker (Castro Valley ) 3-1, Sr. (Dec 8-2).
3rd Place Match
Tim Nishimura (Bella Vista) 8-4, Sr. over Seth Chaney (Tokay) 3-2, . (Fall 0:00).
5th Place Match
Conner Rogers (Maria Carillo) 3-2, Sr. over Jacob Apodaca (Cardinal Newman) 2-3, So. (MD 12-4).
126
1 – Brandon Julien – San Ramon (NC)
2 – Diego Ahumada – San Leandro (NC)
3 – Jonah Perez – California (NC)
4 – Marcus Mandler – San Leandro “B” (NC)
5 – Alexandra Hedrick – Bella Vista (SJ)
6 – Alex Carranza – Hayward (NC)
Championship Match
Brandon Julien (San Ramon) 4-0, . over Diego Ahumada (San Leandro) 6-2, Jr. (Dec 9-4).
3rd Place Match
This match has not been wrestled yet.
5th Place Match
Alexandra Hedrick (Bella Vista) 8-5, . over Alex Carranza (Hayward) 2-3, . (Inj. 0:00).
132
1 – Kyle Parco – San Ramon (NC)
2 – Mason Hartshorn – Freedom (NC)
3 – Trenton Edalgo – Tokay (SJ)
4 – Kristopher Darrin – Castro Valley (SJ)
5 – Matt Green – Maria Carillo (NC)
6 – Devan Lance – Heritage (NC)
Championship Match
Kyle Parco (San Ramon) 4-0, So. over Mason Hartshorn (Freedom) 4-1, Sr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Trenton Edalgo (Tokay) 4-1, . over Kristopher Darrin (Castro Valley ) 4-4, . (Fall 0:00).
5th Place Match
Matt Green (Maria Carillo) 3-2, Sr. over Devan Lance (Herritage) 5-3, . (Inj. 0:00).
138
1 – Koji Chan – Dublin (NC)
2 – Cody Pruis – Heritage (NC)
3 – Harry Bruno – Cardinal Newman (NC)
4 – Dakota Gutierrez – Bella Vista (SJ)
5 – Marvin Tayo – San Leandro (NC)
6 – Carson Mullarkey – Bella Vista “B” (SJ)
Championship Match
Koji Chan (Dublin) 6-0, Sr. over Cody Pruis (Herritage) 8-1, . (Dec 5-3).
3rd Place Match
Harry Bruno (Cardinal Newman) 4-1, Jr. over Dakota Gutierrez (Bella Vista) 6-6, Fr. (Fall 5:47).
5th Place Match
Marvin Tayo (San Leandro) 3-2, Jr. over Carson Mullarkey (Bella Vista B) 2-4, Jr. (Fall 3:07).
145
1 – Jake Butler – Cardinal Newman (NC)
2 – Anthony Early – Freedom (NC)
3 – Westley Picard – Maria Carillo (NC)
4 – Joseph Parungao – Kimball (SJ)
5 – Logan Ramirez – Castro Valley (NC)
6 – Avery Waddell – Freedom (NC)
Championship Match
Jake Butler (Cardinal Newman) 4-0, Sr. over Anthony Early (Freedom) 7-2, . (MD 17-5).
3rd Place Match
Westley Picard (Maria Carillo) 4-1, Sr. over Joseph Parungao (Kimball) 4-1, Jr. (RULE).
5th Place Match
Logan Ramirez (Castro Valley ) 4-2, . over Avery Waddell (Freedom) 5-4, . (MD 8-0).
152
1 – Riley Briggs – Heritage (NC)
2 – Anthony Martinez – Granada (NC)
3 – Dalton Lee – Bella Vista (SJ)
4 – Casey Frazier – Cardinal Newman (NC)
5 – Jackson Volkir – Granada (NC)
6 – Josh David – Dublin (NC)
Championship Match
Riley Briggs (Heritage) 6-1, . over Anthony Martinez (Granada) 2-1, Jr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Dalton Lee (Bella Vista) 10-3, Jr. over Casey Frazier (Cardinal Newman) 3-2, Jr. (MD 8-0).
5th Place Match
Jackson Volkir (Granada) 3-2, . over Josh David (Dublin) 2-3, Sr. (Fall 5:52).
160
1 – Carter Bozovich – Tokay (SJ)
2 – Alex Sousa – Castro Valley (NC)
3 – Colton Labanowski – Bella Vista (SJ)
4 – Skyler Wright – Miramonte (NC)
5 – Max Plotzeneder – Castro Valley (NC)
6 – Jonathan Opel – Maria Carillo (NC)
Championship Match
Carter Bozovich (Tokay) 4-0, . over Alex Sousa (Castro Valley ) 3-1, . (Fall 0:00).
3rd Place Match
Colton Labanowski (Bella Vista) 9-4, Jr. over Skyler Wright (Miramonte) 4-2, Jr. (Inj. 0:00).
5th Place Match
Max Plotzeneder (Castro Valley ) 3-2, . over Jonathan Opel (Maria Carillo) 2-3, . (Fall 4:49).
170
1 – Maxwell Fleming – Miramonte (NC)
2 – Jack Kilner – Granada (NC)
3 – Charles Alejo – Castro Valley (NC)
4 – Matt Cooper – Tokay (SJ)
5 – Zach Orr – Bella Vista (SJ)
6 – Chris Warthen – Miramonte (NC)
Championship Match
Maxwell Fleming (Miramonte) 8-0, Jr. over Jack Kilner (Granada) 2-1, So. (Dec 7-0).
3rd Place Match
Charles Alejo (Castro Valley ) 3-1, . over Matt Cooper (Tokay) 3-2, . (Fall 0:00).
5th Place Match
Zach Orr (Bella Vista) 8-4, Jr. over Chris Warthen (Miramonte) 1-3, Jr. (Fall 4:13).
182
1 – Cameron Casey – Maria Carillo (NC)
2 – Matt Yang – Bella Vista (SJ)
3 – Dylan Kranich – Tokay (SJ)
4 – Zack Stewart – Granada (NC)
6 – Hussien Abushi – Arroyo (NC)
6 – Victor Ortiz – Galileo (SF)
Championship Match
Cameron Casey (Maria Carillo) 4-0, Sr. over Matt Yang (Bella Vista) 9-2, Jr. (MD 10-0).
3rd Place Match
Dylan Kranich (Tokay) 4-1, . over Zack Stewart (Granada) 2-2, Jr. (Fall 0:00).
195
1 – Troy Morris – Monte Vista (NC)
2 – Denzel Mabry – Castlemont (O)
3 – Carlos Corrales – Dougherty Valley (NC)
4 – Christian Eseroma – San Leandro (NC)
5 – John Richard – Berkeley (NC)
6 – Christian Cruz – Mt. Eden (NC)
Championship Match
Troy Morris (Monte Vista) 3-0, Sr. over Denzel Mabry (Castlemont) 2-1, So. (Dec 12-11).
3rd Place Match
Carlos Corrales (Dougherty Valley) 3-1, So. over Christian Eseroma (San Leandro) 2-3, Jr. (Fall 0:00).
5th Place Match
John Richard (Berkeley) 2-2, Jr. over Christian Cruz (Mt. Eden) 1-3, Jr. (Dec 13-11).
220
1 – Andrew DeSoto – California (NC)
2 – Matt Famor – San Leandro (NC)
3 – Marko Sanchez – Dougherty Valley (NC)
4 – Brock McCarty – Tracy (SJ)
5 – Nizam Kwaja – Castro Valley (NC)
6 – Jaime Ornelas – Tokay (NC)
Championship Match
Andrew DeSoto (California ) 7-0, Sr. over Matt Famor (San Leandro) 7-2, Jr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Marko Sanchez (Dougherty Valley) 3-1, Jr. over Brock McCarty (Tracy) 8-4, Jr. (Fall 0:00).
5th Place Match
Nizam Kwaja (Castro Valley ) 2-2, . over Jaime Ornelas (Tokay) 2-3, . (Dec 4-0).
285
1 – Gunnar Hayman – Cardinal Newman (NC)
2 – Blaine Nye – California (NC)
3 – Christopher Brazeel – Monte Vista (NC)
4 – Jack Wang – Dougherty Valley (NC)
5 – James McClain – Tokay (SJ)
6 – Crispin Florews – Freedom (NC)
Championship Match
Gunnar Hayman (Cardinal Newman) 3-0, Sr. over Blaine Nye (California ) 4-1, Sr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Christopher Brazeel (Monte Vista) 3-1, . over Jack Wang (Dougherty Valley) 2-2, Sr. (For.).
5th Place Match
James McClain (Tokay) 2-2, . over Crispin Florews (Freedom) 2-4, . (Fall 0:00).