Clovis Doc Buchanan Results/Brackets

TOP 10 TEAM SCORES
1 – Buchanan (CS): 216.0
2 – Clovis (CS): 174.0
3 – Pueblo County (Colorado): 117.5
4 – Roseburg (Oregon): 110.0
5 – St. John Bosco (S): 96.0
6 – Pomona (Colorado): 95.5
7 – Bakersfield (CS): 94.0
8 – Sultana (S): 93.0
9T – Clovis North (CS)/Gilroy (CC), Rancho Bernardo (SD): 92.5

 

2017 Doc Buchanan Champions

 

Buchanan HS (CS) Doc Buchanan Team Champions

BRETT VILLARREAL (Buchanan, CS) Most Outstanding Lower Weight

LAYNE VAN ANROOY (Roseburg, Oregon) Most Outstanding Upper Weight

HUNTER WILLITS (Pueblo County, Colorado) Paul Sanchez Overall Most Outstanding Award

120 – ETHEN LEAKE (Buchanan, CS) Winning the coveted Doc Buchanan Champion “Cowboy hat”

 

106 POUNDS
1st – Antonio Lorenzo (Del Oro, SJ) DEC Cole Reyes (Frontier, CS), 7-1
3rd – Giano Petrucelli (Clovis, CS) DEC Brendon Garcia (Pueblo County, Colorado), 10-5
5th – Tristan Lujan (Selma, CS) FOR Wyatt Yapoujian (Pomona, Colorado)
7th – Noah Padilla (Victor Valley, S)
113 POUNDS
1st – Matthew Olguin (Buchanan, CS) DEC Jesse Vasquez (St. John Bosco, S), 7-1
3rd – Nic Aguilar (Gilroy, CS) DEC Josh Nira (Greeley Central, Colorado), 6-0
5th – Devin Murphy (Clovis North, CS) F Brandon Paulson (Clovis, CS), 4:36
7th – Justin Pacheco (Pomona, Colorado) DEC Oscar Nellis (Rancho Buena Vista, SD), 3-0
120 POUNDS
1st – Ethan Leake (Buchanan, CS) DEC Ian Timmins (Wooster, Nevada), 4-2
3rd – Colton Yapoujian (Pomona, Colorado) DEC Angelo Martinoni (Folsom, SJ), 7-0
5th – Jacob Seto (Elk Grove, SJ) M FOR Nathan Bonham (Pueblo County, Colorado)
7th – Sidney Flores (Bishop Amat, S) DEC Chase Saldate (Gilroy, CC), 1-0
126 POUNDS
1st – Justin Mejia (Clovis, CS) DEC Jaden Abas (Rancho Bernardo, SD), 6-0
3rd – Andrew Alirez (Greeley Central, Colorado) DEC Robert Garcia IV (Selma, CS), 8-3
5th – Tyler Deen (Buchanan, CS) DEC Kyle Parco (San Ramon Valley, NC), 7-5 SV
7th – Job Greenwood (Poudre, Colorado) M FOR Aaron Perez (James Logan, NC)
132 POUNDS
1st – Grant Willits (Pueblo County, Colorado) DEC Theorius Robison (Pomona, CO), 3-2
3rd – Gary Joint (Lemoore, CS) DEC Elijah Ozuna (Frontier, CS), 4-0
5th – Chris Deloza (Clovis North, CS) DEC Cole Polluconi (Monarch, Colorado), 8-1
7th – Adam Velasquez (Pitman, SJ) DEC Ricky Torres (Oakdale, SJ), 1-0
138 POUNDS
1st – Brett Villarreal (Buchanan, CS) DEC Jacob Greenwood (Poudre, Colorado), 11-4
3rd – JJ Figueroa (Bakersfield, CS) DEC Zander Silva (Alta Loma, S), 4-3
5th – Sonny Santiago (St. John Bosco, S) DEC Tony Mendoza (Selma, CS), 6-5
7th – Alex Felix (Gilroy, CC) DEC Bennett Mesa (Roseburg, Oregon), 11-5
145 POUNDS
1st – Navonte Demison (Bakersfield, CS) MD Peyton Omania (De La Salle, NC), 12-1
3rd – Jaden Enriquez (Mission Oak, CS) F Chris Gaxiola (Buchanan, CS), 3:07
5th – Cristian Dominguez (Central Cath., SJ) MD Alexander Escudero (Los Gatos, CC), 12-4
7th – Tristan Zamilpa (Buchanan, CS) DEC Daniel Woo (Pioneer, CC), 8-5
152 POUNDS
1st – Hunter Willits (Pueblo County, Colorado) DEC Joel Romero (Buchanan,CS), 6-2
3rd – John Manning (St. Thomas Villanova, CAN) DEC David San Miguel (Bellarmine, CC), 1-0
5th – Jason Romero (Pomona, Colorado) DEC Jonathan Garcia (Frontier, CS), 6-5
7th – Evan Solis (Sultana, S) M FOR Erik Salcido (Rancho Bernardo, SD), 3-0 1:32
160 POUNDS
1st – Layne Vananrooy (Roseburg, Oregon) DEC Brandon Martino (Clovis, CS), 5-3
3rd – Mark Cardwell (Monache, CS) F Aaron Olmos (Mater Dei Catholic, SD), 1:55
5th – Ricky Gonzalez (Bakersfield, CS) DEC Joe Barnes (Gilroy, CC), 3-1
7th – Oscar Diaz (Selma, CS) DEC Kolsen Welham (Holy Family, Colorado), 4-2
170 POUNDS
1st – Anthony Mantanona (Palm Desert, S) F Victor Vargas (Clovis, CS), 2:16
3rd – Abel Garcia (Oakdale, SJ) DEC Nolan Krone (Pomona, Colorado), 9-3
5th – Joey Griego (Sultana, S) DEC Christian Rodriguez (Selma, CS), 3-1 SV
7th – Jake Levatino (Buchanan, CS) MD Chris Cantoriano (Clovis West, CS), 9-0
182 POUNDS
1st – Anthony Montalvo (Buchanan, CS) F Colbey Harlan (Oakdale, SJ), 4:43
3rd – Samuel Loera (Bakersfield, CS) DEC Austin Harris (Roseburg, Oregon), 9-4
5th – Angel Solis (Lemoore, CS) DEC Dylan Turkowski (Sultana, S), 6-2
7th – Matthew Martinez (Alvarez, CC) DEC Gerardo Hernandez (Capistrano Valley, S), 6-4
195 POUNDS
1st – Chasen Blair (Rancho Bernardo, SD) MD Danny Salas (St. John Bosco), 9-0
3rd – Kyle Marshall (San Clemente, S) DEC Ryan Reyes (Clovis West, CS), 3-2
5th – Kevin Ruiz (Alvarez, CC) FOR Adrian Godinez (Foothill-Bakersfield, CS)
7th – Ruger Wyneken (Clovis, CS) F AJ Bicocca (Oak Ridge, SJ), 1:50
220 POUNDS
1st – Cohl Schultz (Ponderosa, Colorado) DEC Haydn Maley (Roseburg, Oregon), 8-5
3rd – Cade Belshay (Buchanan, CS) DEC Darryl Aiello (De La Salle, NC), 5-2
5th – Tony Andrade (Gilroy, CC) F John Halajian (Clovis North, CS), 2:25
7th – Sam Aguilar (Sultana, S) F David Aranda (St. John Bosco, S), 3:59
285 POUNDS
1st – Seth Nevillis (Clovis, CS) F Jesus Flores (Delhi, SJ), 3:09
3rd – Nathaniel Holloway (Clovis North, CS) DEC Austin Gillham (Sultana, S), 3-2
5th – Noah Wright (Lemoore, CS) M FOR Pablo Miller (Del Oro, SJ)
7th – Luke Cruz (South San Francisco) DEC Brett Schuler (Bakersfield Christian), 5-0

 

2017 Doc Buchanan Invitational Brackets