California Sets State Record at Walsh Jesuit Ironman; Selma’s Richard Figueroa Wins Championship

113 – Richard Figueroa (Selma, CS) Walsh Jesuit Ironman Champion

 

CALIFORNIA WRESTLERS *Record 17 medalist since 1994

106 – Andre Gonzales (Poway, SD), 7th Place

113 – Richard Figueroa (Selma, CS), WALSH JESUIT IRONMAN CHAMPION

113 – Timothy Levin (St. John Bosco, S), 4th Place

120 – Carson Sauriol (Poway, SD), 8th Place

132 – Henry Porter (Oakdale, SJ), 8th Place

138 – Chase Saldate (Gilroy, CC), 3rd Place

138 – Jaden Le (Rancho Bernardo, SD), 8th Place

145 – Jaden Abas (Rancho Bernardo, SD), 2nd Place

145 – Cael Valencia (St. John Bosco, S), 4th Place

152 – Aaron Gandara (Poway, SD), 3rd Place

160 – Jace Luchau (Selma, CS), 2nd Place

160 – Noah Blake (Del Oro, SJ), 5th Place

170 – Christian Rodriguez (Selma, CS), 5th Place

182 – Nathan Haas (St. John Bosco, S), 8th Place

195 – Ryan Reyes (Gilroy, CC), 3rd Place

285 – Nicholas Villarreal (Gilroy, CC), 3rd Place

285 – Andrew Johnson (Poway, SD), 7th Place

TOP 10 TEAM STANDINGS
1 – No. 1 Blair Academy (NJ):  276.5
2 – No. 2 Wyoming Seminary (PA): 176.5
3 – No. 15 Bethlehem Catholic (PA)/(tie) No. 4 Cincinnati La Salle (OH): 90.0
5 – No. 8 Lake Highland Prep (Fla.) 82.5
6 – No. 5 St. Edward (Ohio) 81
7 – No. 29 Parkersburg South (WV) 73.5
8 – No. 6 Montini Catholic (IL)/(tie) St. John Bosco (CA): 73.0
10 – No. 32 Elyria (OH)/(tie) No. 10 Gilroy (CA)/(tie) Selma (CA): 71.0

 

(Photo/Sam Janicki, SJanickiPhoto.com)

 

MEDAL MATCH RESULTS

 

106
Champ: No. 6 Kyle Rowan (Perry – Lake Co., OH) dec No. 3 Braxton Brown (Allen, TX) 4-3
3rd/4th: No. 20 Gary Steen (Reynolds, PA) dec No. 8 Diego Sotelo (Marmion Academy, IL) 6-2
5th/6th: Richard Fedalen (McDonogh, MD) dec Evan Holloway (New Kent, VA) 5-4, ultimate tb
7th/8th: Andre Gonzales (Poway, Calif.) decision Daniel Wask (Blair Academy, N.J.) 8-1

113
Champ: No. 1 Richard Figueroa (Selma, CA) dec Alejandro Herrera-Rondon (Seneca Vly., PA), 2-1
3rd/4th: No. 8 Troy Spratley (Wyoming Seminary, PA) dec Timothy Levine (St. John Bosco, CA), 3-2
5th/6th: Ryan Miller (Blair Academy, NJ) over No. 2 Jacob Decatur (CVCA, OH) by forfeit
7th/8th: No. 9 Cooper Flynn (McDonogh, MD) dec No. 18 Colton Drousias (Mt. Carmel, IL) 5-2

120
Champ: No. 3 Trevor Mastrogiovanni (Blair, NJ) dec No. 4 Lucas Byrd (Cincinnati LaSalle, OH), 6-5
3rd/4th: No. 5 Ryan Crookham (Notre Dame, PA) dec Lachlan McNeil (Wyoming Sem, PA) 3-1, OT
5th/6th: No. 8 Matthew Ramos (Lockport, IL) dec No. 7 Nic Bouzakis (Lake Highland Prep, FL), 3-2
7th/8th: No. 13 Kysen Terukina (Kamehameha, Hawaii) dec Carson Sauriol (Poway, CA), 6-4

126
Champ: No. 13 Reece Witcraft (Broken Arrow, OK) dec No. 2 Michael Colaiocco (Blair, NJ), 8-5
3rd/4th: No. 7 Kai Orine (Seckman, MO) dec No. 8 Travis Ford-Melton (Marian Catholic, IL), 3-2
5th/6th: No. 16 Dylan Shawver (Elyria, OH) dec Drew Munch (Wyoming Seminary, PA), 8-2
7th/8th: No. 9 Dylan Ragusin (Montini Catholic, IL) decision Mosha Schwartz (Ponderosa, CO) 5-2

132
Champ:No.7 Shayne Van Ness (Blair, NJ) dec No15 Frankie Tal-Shahar (American Heritage, FL) 5-1
3rd/4th: No. 1 Jordan Decatur (CVCA, OH) decision No. 2 Dylan D’Emilio (Genoa, OJ), 3-2
5th/6th: No. 3 Beau Bartlett (Wyoming Seminary, Pa.) decision Mick Burnett (Elyria, Ohio), 3-2
7th/8th: No.18 Kenny Herrmann (Bethlehem Cath., Pa.) over Henry Porter (Oakdale, CA), Med forfeit

138
Champ: No.1 Joshua Saunders (Christian Bro. College, MO) dec Chris Rivera (Lake Highland Prep, FL), 3-0
3rd/4th: No. 7 Chase Saldate (Gilroy, CA) dec Trent Dooley (Allen, Texas), 5-2
5th/6th: Matt Lackman (Bethlehem Catholic, PA) decision Jackson Dean (Caesar Rodney, Del.), 1-0
7th/8th: No. 10 Peyton Hall (Oak Glen, WV) pin Jaden Le (Rancho Bernardo, CA), 4:28

145
Champ: No.2 Ryan Anderson (Bethlehem Cath, PA) md No.1 Jaden Abas (Rancho Bernardo, CA) ,11-1
3rd/4th: Cael Valencia (St. John Bosco, CA) dec No. 13 Trevor Mastrogiovanni (Blair, NJ) 4-1
5th/6th: No. 7 Michael North (Wadsworth, OH) over No. 3 Bryce Andonian (St. Edward, OH) forfeit
7th/8th: No. 18 Trevor Chumbley (Marmion Academy, Ill.) dec No. 16 Fidel Mayora (Montini Cath, Ill.) 2-0

152
Champ: No. 2 Brevin Balmeceda (South Dade, FL) dec No. 8 Sam Dover (St. Edward, OH) 5-2
3rd/4th: No. 13 Aaron Gandara (Poway, CA) dec Nick Incontera (Blair Academy, NJ) 3-2
5th/6th: Reece Heller (Marian Catholic, IL) pin Benny Baker (Wyoming Seminary, PA) 3:49
7th/8th: John Martin Best (Parkersburg, WV) dec Cole Handlovic (Bethlehem Catholic, PA) 5-4

160
Champ: No. 2 Connor Brady (Olentangy Liberty, OH) dec No. 6 Jace Luchau (Selma, CA) 7-0
3rd/4th: Kyle Mosher (South Side, NY) pin No. 5 Dominic Mata (Blair Acaemy, NJ) 1:10
5th/6th: Noah Blake (Del Oro, CA) over No. 7 Thayne Lawrence (Frazier, PA) by forfeit
7th/8th: Todd Perry (South Dade, FL) md Tyler Stoltzfus (St. Joseph’s Catholic, PA) 10-2

170
Champ: No. 1 Carson Kharchla (Olentangy Liberty, OH) dec No. 3 Julian Ramirez (Blair, NJ) 5-2
3rd/4th: No. 18 Nevan Snodgrass (Kettering Fairmont, OH) dec Ashton Habeil (Lake Gibson, FL) 7-2
5th/6th: Christian Rodriguez (Selma, CA) dec No. 19 Jake Stefanowicz (Wyoming Seminary, PA) 4-3
7th/8th: Jake Evans (Elyria, OH) dec Blake Hopson (Park Hill, MO) 3-0

182
Champ: No. 10 Darrien Roberts (Wyoming Seminary, PA) dec No. 8 Jackson Turley (St. Christopher’s, VA) 4-2
3rd/4th: No. 4 Devin Winston (Park Hill, MO) dec Anthony D’Alesio (Canfield, OH) 3-2
5th/6th: Trey Sizemore (Cincinnati LaSalle, OH) dec No. 19 Sam Fisher (Fauquier, VA) 4-2
7th/8th: No. 16 Peyton Craft (Blair, NJ) dec Nathan Haas (St. John Bosco, CA) 11-4

195
Champ: No. 1 A.J. Ferrari (Blair, NJ) dec No. 4 Peter Christensen (Montini Catholic, IL) 13-7
3rd/4th: No. 3 Ryan Reyes (Gilroy, CA) dec Nathan Dugan (Lake Highland Prep, FL) 6-4
5th/6th: Ethan Hatcher (Brecksville, OH) decision Michael Doggett (Wyoming Seminary, PA) 5-3
7th/8th: Kolby Franklin (St. Joseph’s Catholic, PA) dec Jack Wimmer (McDonogh, MD) 3-2

220
Champ: No. 1 Braxton Amos (Parkersburg South, WV) dec No. 2 Owen Trephan (Blair, NJ) 4-2
3rd/4th: No. 8 Jacob Kaminski (Wyoming Sem, PA) md No. 14 Andy Smith (Christiansburg, VA) 9-0
5th/6th: Kade Carlson (Corner Canyon, UT) dec Matthias Ervin (Union County, KY) 5-1, OT
7th/8th: No. 12 Tyler Stein (Canfield, OH) over Jarin Curtis (Massillon Perry, OH) forfeit

285
Champ: No.2 Cohlton Schultz (Ponderosa, CO) dec No.10 Jonathan Birchmeier (Broad Run, VA) 6-0
3rd/4th: Nicholas Villarreal (Gilroy, CA) md No. 20 Louden Haga (Parkersburg South, WV) 9-1
5th/6th: Johnny Shafer (St. Paris Graham, OH) dec Max Millin (Massillon Perry, OH) 8-3
7th/8th: Andrew Johnson (Poway, CA) dec Caden Hill (Ashland Crestview, Ohio) 5-1

 

2018 Ironman Individual Champions