Granada’s Carter Bailey wins 9 in a row to earn prestigious Super 32 medal

A NOTE FROM LIVERMORE ELITE WRESTLING CLUB COACH RICH BAILEY

Livermore Elite Wrestling Club (LEWC) travelled out to Myrtle Beach, S.C. for the Super 32 wrestling tournament.  The “Super 32” is widely considered one of the toughest tournaments in the country, and attracts most of the top wrestlers every year.  LEWC had two wrestlers competing this year; Carter Bailey (126 lbs.) and Julian Victoria (145 lbs.).  This is the first time that LEWC has sent competitors to this event.  This tournament was a double elimination tournament, meaning that you had to lose twice to be eliminated from the competition.

126 lbs:  This weight class was stacked, featuring the #1 and #2 ranked wrestlers in the country.  In addition to that, there were also 9 other Nationally ranked wrestlers in this weight class.  That’s 11 of the top-20 wrestlers in the country, battling to place top-8 of this tournament!  Once weigh-ins were completed, the final number of competitors at this weight class was: 144.

THE WILD RIDE: Carter Bailey was hoping to make some noise at this tournament, and possibly place, if he could beat a couple of those Nationally ranked guys.  Carter lost his first match to a tough kid from Illinois, which dropped him into the depths of the consolation bracket.  From this point in the tournament, Carter would need to win 9-straight matches, while navigating a gauntlet of some of the toughest wrestlers in the country.  

Carter battled back and won 6 straight matches, and only needed to win one more match to qualify for the second day of the tournament.  That 7th match happened to be the #2 ranked kid in the Nation, Jordan Titus (NY).  Titus was the #2 seeded wrestler, but had just been upset in the Championship bracket, dropping him down into the consolation bracket.  Carter wrestled an incredible match, defeating Titus, 5-2!

Day 2 of the tournament did not get any easier for Carter.  Nicolar Rivera (WI), ranked #12 in the nation, was Carter’s first match.  Rivera was a 2x Greco-Roman National Champion and 2-time Wisconsin State Champion.  Carter again battle hard, showing grit and determination, defeating Rivera 4-3.  This moved him forward in the tournament, to the “blood round” (if you win you place top-8, if you lose you’re eliminated).  Carter had to face Jack Gioffre (CA), currently ranked #14 in the Nation (at 120 lbs.).  Gioffre is a 2-time CA State Placer and a State Finalist.  Carter defeated Gioffre in a tight match, 3-1.  This was Carter’s 9th consecutive victory, and assured him of placing.  Carter’s next match was against Hunter Mason (TN), who is a Tennessee State Champion.  Carter lost this match, 4-1, dropping him into the 7th Place match where he faced the #15 ranked wrestler in the country; Kelly Dunnigan (NJ).  Carter won a hard fought match, 4-0, to claim 7th place!

Carter wound up having 12 matches over the 2 days of competition, winning 10 of them and losing 2.  He defeated 4 Nationally Ranked wrestlers en route to placing at the prestigious Super 32 tournament!  This will lead to a National Ranking for Livermore’s Carter Bailey, who is a Senior at Granada High School.

CHAMPIONSHIP FINALS

106 – Vincent Kilkeary Greensburg, PA (PA) DEC Braeden Davis Belleville, MI (MI), 5-2

113 – Caden Horwath Davison, MI (MI) DEC Pj Duke Slate Hill, NY (NY), 4-3

120 – Cooper Flynn Seymour, TN (TN) DEC Mason Gibson South Fork, PA (PA), 6-1

126 – Drake Ayala Fort Dodge, IA (IA) DEC Troy Spratley bainbridge, NY (NY), 3-2

132 – Nic Bouzakis Shavertown, PA (PA) MD Chance Lamer Corvallis, OR (OR), 13-4

138 –  Caden Mccrary CARTERSVILLE, GA (GA) DEC Levi Haines Arendtsville, PA (PA), 8-2

145 – Alek Martin Urbana, OH (OH) DEC Rocco Welsh Fredericktown, PA (PA), 6-4

152 – Caleb Henson Cartersville, GA (GA) DEC Anthony Ferrari Stillwater, OK (OK), 4-3 UTB

160 – Dean Hamiti jr Joliet, IL (IL) F Matthew Singleton Moreland, GA (GA), 2:36

170 – Manuel Rojas Bay City, MI (MI) DEC James Rowley Corvallis, OR (OR), 3-2

182 – Brian Soldano Wantage, NJ (NJ) F Bennett Berge Mantorville, MN (MN), 5:48

195 – Christian Carroll Elkhart, IN (IN) DEC Gavin Nelson Inver Grove Heights, MN (MN), 3-1

220 – Bennett Tabor Inver Grove Heights, MN (MN) DEC Noah Pettigrew Valdosta, GA (GA), 3-0

285 – Hayden Copass Georgetown, IL (IL) DEC Chase Horne Dudley, GA (GA), 3-1

3RD PLACE

106 – Nate Jesuroga Keller, IA (IA) F Anthony Knox Freehold, NJ (NJ), 6:30

113 – Cory Land Moody, AL (AL) DEC Jore Volk Lakeville, MN (MN), 8-2

120 – Diego Sotelo Plainfield, IL (IL) DEC Mac Church Waynesburg, PA (PA), 7-0

126 – Zeke Seltzer Indianapolis, IN (IN) DEC Jacob Frost Metairie, LA (LA), 7-3

132 – Vince Cornella Lafayette, CO (CO) DEC Casey Swiderski Dundee, MI (MI), 2-1

138 – Hunter Garvin North Liberty, IA (IA) DEC Kyle Hauserman Newtown, PA (PA), 4-3

145 – Michael Kilic Marietta, GA (GA) F Anthony White South Plainfield, NJ (NJ), 0:29

152 –  Jonathan Ley Orlando, FL (FL) F Paniro Johnson Hermitage, PA (PA), 3:46

160 – Enrique Munguia Strongsville, OH (OH) DEC Hunter Lyden Bayport, MN (MN), 10-8 SV

170 – Clayton Whiting Oconto, WI (WI) DEC Alex Whitworth dalton, GA (GA), 4-3

182 – Joey Milano Schwenksville, PA (PA) MD Aiden Hanning Merrimack, NH (NH), 9-1

195- Martin Cosgrove Gibbstown, NJ (NJ) DEC Ethan Finch SHEFFIELD, PA (PA), 7-1

220 – Mason Ding The Colony, TX (TX) DEC Triston Norris Fletcher, NC (NC), 4-2

285 –  Kyonte Hamilton District Heights, MD (MD) DEC Ryan Boersma Channahon, IL (IL), 6-1

5TH PLACE

106 – Beric Jordan St. Paris, OH (OH) DEC Zan Fugitt Nixa, MO (MO), 9-5

113 – Kyle Montaperto Marvin, NC (NC) DEC Spencer Moore Crittenden, KY (KY), 9-3

120 – Joshua Koderhandt Belleville, IL (IL) DEC Keyveon Roller Knoxville, TN (TN), 4-3

126 – Jackson Arrington Salix, PA (PA) DEC Hunter Mason Greeneville, TN (TN), 7-6

132 – Nathan Lucier Valley Twp, PA (PA) DEC Ty Whalen Mullica Hil, NJ (NJ), 3-2

138 – Benjamin Alanis Gilbert, AZ (AZ) DEC Ramon Ramos Gilbert, AZ (AZ), 3-1

145 – M.j. Gaitan Temecula, CA (CA) DEC Garrison Dendy Chickamauga, GA (GA), 8-4

152 – Cael Swensen Plymouth, MN (MN) DQ Mitchell Mesenbrink Hartland, WI (WI), 3:00

160 – Aaron Ayzerov Paramus, NJ (NJ) DEC Michael Caliendo iii GENEVA, IL (IL), 4-2

170 – Dillon Walker Mason, OH (OH) FOR Carson Manville State College, PA (PA)

182 – Hayden Walters Corvallis, OR (OR) DEC Adam Ahrendsen Clutier, IA (IA), 9-7 SV

195 – Seth Shumate Dublin, OH (OH) MD Conor Maslanek Pelham, NH (NH), 12-1

220 – Gage Cook Yakima, WA (WA) FOR Xavier Doolin Kansas City, MO (MO), 0-0

285 – Apollo Gothard Lwmont, IL (IL) DEC Keith (kj) Miley jr. House Springs, MO (MO), 6-3

7TH PLACE

106 – Dillon Campbell Lebanon, OH (OH) MD Caleb Thoennes Saint Cloud, MN (MN), 8-0

113 – Kael Lauridsen Omaha, NE (NE) DEC Kollin Rath Stroudsburg, PA (PA), 8-5

120 – Tyler Kasak Doylestown, PA (PA) MD Evan Frost Metairie, LA (LA), 15-3

126 – Carter Bailey Livermore, CA (CA) DEC Kelly Dunnigan Waldwick, NJ (NJ), 4-0

132 – Jacob Mann St. Louis, MO (MO) DEC Blaine Brenner Stanley, WI (WI), 6-5

138 – Jayden Scott West Henrietta, NY (NY) DEC Kelvin Griffin Pottstown, PA (PA), 6-2

145 – Henry Porter Gilroy, CA (CA) DEC Nathaniel Pulliam Rolla, MO (MO), 5-2

152 – Daniel Cardenas Westminster, CO (CO) F Grant Mackay New Castle, PA (PA), 2:29

160 – Erik Gibson South Fork, PA (PA) DEC Derek Fields Brunswick, OH (OH), 10-4

170 – William White O Fallon, IL (IL) DEC Sammy Starr leechburg, PA (PA), 7-1 SV

182 – Roman Rogotzke Lakeland, MN (MN) DEC Carter Neves saint paris, OH (OH), 5-2

195 – Evan Bates Chesterton, IN (IN) F Isaiah Anderson Pasco, WA (WA), 0:40

220 – Luke Walker Waverly, IA (IA) DEC Sakarri Morrison Mooresville, NC (NC), 4-1

285 – Matthew Moore Colorado Dprings, CO (CO) F Ryan Stein LATHAM, NY (NY), 6:30