CIF Central Coast Section Final Results

NICO AGUILAR (Gilroy)

 

106 
1st Place – Adam Arenas of Lincoln
2nd Place – Eric Sanchez of Silver Creek
3rd Place – Ahkil Vega of Cupertino
4th Place – Harrison Nguyen of Evergreen Valley
5th Place – Kyle Botelho of Burlingame
6th Place – Javier Torres of Live Oak

1st Place Match
Adam Arenas (Lincoln) 4-0, Fr. over Eric Sanchez (Silver Creek) 3-1, Jr. (Dec 1-0).
3rd Place Match
Ahkil Vega (Cupertino) 5-1, Jr. over Harrison Nguyen (Evergreen Valley) 5-2, Fr. (MD 12-2).
5th Place Match
Kyle Botelho (Burlingame) 5-2, Fr. over Javier Torres (Live Oak) 3-3, So. (For.).

113
1st Place – Nicolas Aguilar of Gilroy
2nd Place – Riley Siason of Everett Alvarez
3rd Place – Daniel Borrego of Terra Nova
4th Place – Johnny Rodriguez of Evergreen Valley
5th Place – Mateo Montoya of Monta Vista Christian
6th Place – Damian Diaz of Soledad

1st Place Match
Nicolas Aguilar (Gilroy) 5-0, Jr. over Riley Siason (Everett Alvarez) 4-1, Jr. (Fall 2:57).
3rd Place Match
Daniel Borrego (Terra Nova) 5-1, Sr. over Johnny Rodriguez (Evergreen Valley) 3-2, Jr. (Fall 2:34).
5th Place Match
Mateo Montoya (Monta Vista Christian) 6-2, So. over Damian Diaz (Soledad) 4-3, Sr. (Inj. 0:00).

120
1st Place – Abel Pena of Watsonville
2nd Place – Angelo Reyes of Fremont
3rd Place – Chase Saldate of Gilroy
4th Place – Enrique Zavala of Alisal
5th Place – Nicolas Lozano of Overfelt
6th Place – Andrew Wang of Palo Alto

1st Place Match
Abel Pena (Watsonville) 5-0, Jr. over Angelo Reyes (Fremont) 4-1, Sr. (Dec 7-0).
3rd Place Match
Chase Saldate (Gilroy) 5-1, Fr. over Enrique Zavala (Alisal) 4-2, Sr. (Fall 1:48).
5th Place Match
Nicolas Lozano (Overfelt) 6-2, Sr. over Andrew Wang (Palo Alto) 4-3, So. (Dec 5-1).

126 
1st Place – Isaiah Palomino of Bellarmine
2nd Place – Daniel Vizcarra of Gilroy
3rd Place – Raul Ortiz of Scotts Valley
4th Place – Felipe Duenas of Sobrato
5th Place – Saul Gonzalez of Palma
6th Place – Trevor Kaiser of Leigh

1st Place Match
Isaiah Palomino (Bellarmine) 5-0, Sr. over Daniel Vizcarra (Gilroy) 4-1, So. (Dec 11-4).
3rd Place Match
Raul Ortiz (Scotts Valley) 7-1, Sr. over Felipe Duenas (Sobrato) 4-2, Sr. (Dec 2-0).
5th Place Match
Saul Gonzalez (Palma) 5-2, So. over Trevor Kaiser (Leigh) 2-3, Jr. (Dec 11-7).

132 
1st Place – Alex Felix of Gilroy
2nd Place – Mike Amaro of Prospect
3rd Place – Miguel Reyes of Cupertino
4th Place – Amman Klair of Monta Vista Christian
5th Place – Elijah Clark of Fremont
6th Place – Harrison Zhang of Sobrato

1st Place Match
Alex Felix (Gilroy) 4-0, Jr. over Mike Amaro (Prospect) 3-1, Jr. (Fall 2:55).
3rd Place Match
Miguel Reyes (Cupertino) 5-1, Jr. over Amman Klair (Monta Vista Christian) 6-2, So. (Fall 2:49).
5th Place Match
Elijah Clark (Fremont) 5-2, Jr. over Harrison Zhang (Sobrato) 3-3, Jr. (Fall 4:14).

138 
1st Place – Johnny Fox of Gilroy
2nd Place – Simon Lopez of Silver Creek
3rd Place – Andrew Sanchez of Oak Grove
4th Place – Evan Jones of Serra
5th Place – Michael Guzman of San Benito
6th Place – John Levis of Live Oak

1st Place Match
Johnny Fox (Gilroy) 5-0, So. over Simon Lopez (Silver Creek) 4-1, Jr. (MD 15-4).
3rd Place Match
Andrew Sanchez (Oak Grove) 5-1, Sr. over Evan Jones (Serra) 4-2, Sr. (Fall 3:45).
5th Place Match
Michael Guzman (San Benito) 4-2, So. over John Levis (Live Oak) 4-3, Jr. (Dec 11-7).

145 
1st Place – Alexander Escudero of Los Gatos
2nd Place – Nathan Villarreal of Gilroy
3rd Place – Daniel Woo of Pioneer
4th Place – Michael Zaragoza of Palma
5th Place – Alfredo Mendoza of Salinas
6th Place – Dylan Adams of Carlmont

1st Place Match
Alexander Escudero (Los Gatos) 5-0, Jr. over Nathan Villarreal (Gilroy) 4-1, So. (Fall 4:49).
3rd Place Match
Daniel Woo (Pioneer) 5-1, Jr. over Michael Zaragoza (Palma) 3-2, Sr. (SV-1 3-1).
5th Place Match
Alfredo Mendoza (Salinas) 6-2, So. over Dylan Adams (Carlmont) 3-3, Sr. (Inj. 0:32).

152 
1st Place – David San Miguel of Bellarmine
2nd Place – Anthony Figueroa of Christopher
3rd Place – Kenny Saetern of Overfelt
4th Place – Gene Aberouette of Riordan
5th Place – Dallas Gutierrez of Gilroy
6th Place – Matt Ramon of San Benito

1st Place Match
David San Miguel (Bellarmine) 5-0, Sr. over Anthony Figueroa (Christopher) 4-1, Sr. (Fall 1:12).
3rd Place Match
Kenny Saetern (Overfelt) 7-1, Jr. over Gene Aberouette (Riordan) 6-2, Jr. (Fall 1:58).
5th Place Match
Dallas Gutierrez (Gilroy) 4-2, So. over Matt Ramon (San Benito) 3-3, Jr. (MD 13-2).

160 
1st Place – Joseph Barnes of Gilroy
2nd Place – Bryce Mattson of San Benito
3rd Place – Cesar Martin DC of Alisal
4th Place – Robert Calzada of Overfelt
5th Place – Ernesto Portillo of Everett Alvarez
6th Place – Jesse Berry of San Lorenzo Valley

1st Place Match
Joseph Barnes (Gilroy) 4-0, So. over Bryce Mattson (San Benito) 4-1, Jr. (Fall 1:53).
3rd Place Match
Cesar Martin DC (Alisal) 4-1, Sr. over Robert Calzada (Overfelt) 4-2, Jr. (Dec 10-3).
5th Place Match
Ernesto Portillo (Everett Alvarez) 6-2, Jr. over Jesse Berry (San Lorenzo Valley) 4-3, Jr. (Inj. 0:00).

170 
1st Place – Nicholas Villarreal of Gilroy
2nd Place – Adam Mena of Christopher
3rd Place – Carlos Jimenez of Evergreen Valley
4th Place – Matthew Hamamjy of Leland
5th Place – Keegan Dutton-Jones of Aptos
6th Place – Jimmy Claitor of Half Moon Bay

1st Place Match
Nicholas Villarreal (Gilroy) 5-0, Fr. over Adam Mena (Christopher) 4-1, Sr. (Fall 1:05).
3rd Place Match
Carlos Jimenez (Evergreen Valley) 5-1, Fr. over Matthew Hamamjy (Leland) 4-2, Sr. (Fall 4:04).
5th Place Match
Keegan Dutton-Jones (Aptos) 4-2, Jr. over Jimmy Claitor (Half Moon Bay) 4-3, Jr. (Dec 4-2).

182 
1st Place – Matthew Martinez of Everett Alvarez
2nd Place – Taniela Feliciano-Takafua of Fremont
3rd Place – Evan Behrendt of Serra
4th Place – Nicholas Ozden of Menlo-Atherton
5th Place – Nolan Berry of Westmont
6th Place – George Morris of Sacred Heart

1st Place Match
Matthew Martinez (Everett Alvarez) 4-0, Jr. over Taniela Feliciano-Takafua (Fremont) 4-1, Jr. (Fall 5:06).
3rd Place Match
Evan Behrendt (Serra) 5-1, Sr. over Nicholas Ozden (Menlo-Atherton) 5-2, Jr. (Dec 6-4).
5th Place Match
Nolan Berry (Westmont) 3-2, Sr. over George Morris (Sacred Heart) 5-3, . (Fall 1:38).

195 
1st Place – Tony Andrade of Gilroy
2nd Place – Michael Camacho of San Benito
3rd Place – Kevin Ruiz of Everett Alvarez
4th Place – Matthew Mclean of Los Gatos
5th Place – Foster Smith of Pacific Grove
6th Place – Tristen Helin of San Mateo

1st Place Match
Tony Andrade (Gilroy) 4-0, Jr. over Michael Camacho (San Benito) 4-1, Sr. (Fall 3:33).
3rd Place Match
Kevin Ruiz (Everett Alvarez) 5-1, Sr. over Matthew Mclean (Los Gatos) 3-2, Sr. (Dec 6-3).
5th Place Match
Foster Smith (Pacific Grove) 5-2, Sr. over Tristen Helin (San Mateo) 4-3, Sr. (Fall 1:22).

220
1st Place – Victor Jaquez of Bellarmine
2nd Place – Antonio Gomez of Christopher
3rd Place – Jose Quintero of Alisal
4th Place – Sione Langi of Mills
5th Place – Michael Wiley of Los Gatos
6th Place – Henry Espinal of Piedmont Hills

1st Place Match
Victor Jaquez (Bellarmine) 4-0, So. over Antonio Gomez (Christopher) 4-1, Jr. (Fall 2:58).
3rd Place Match
Jose Quintero (Alisal) 5-1, So. over Sione Langi (Mills) 5-2, Jr. (Dec 3-1).
5th Place Match
Michael Wiley (Los Gatos) 4-2, So. over Henry Espinal (Piedmont Hills) 4-3, Jr. (Inj. 0:00).

285
1st Place – Luke Cruz of South San Francisco
2nd Place – Lucas Peters of Branham
3rd Place – Jose Sanchez of Gonzales
4th Place – Mercury Compagno of Monterey
5th Place – Marc Leon of Oak Grove
6th Place – Luis Lopez of Sobrato

1st Place Match
Luke Cruz (South San Francisco) 4-0, Sr. over Lucas Peters (Branham) 4-1, Sr. (SV-1 3-1).
3rd Place Match
Jose Sanchez (Gonzales) 4-1, Sr. over Mercury Compagno (Monterey) 5-2, Sr. (Fall 3:17).
5th Place Match
Marc Leon (Oak Grove) 4-2, Sr. over Luis Lopez (Sobrato) 5-3, Jr. (Fall 2:21).