CIF Southern Section Masters Final Results

160 – MAX WILNER (Fountain Valley, S)

TOP 10 TEAM SCORES
1. Servite: 185.0

2. St. John Bosco: 175.5

3. Temecula Valley: 109.0

4. Calvary Chapel: 97.0

5. Bishop Amat: 93.5

6. Northview: 93.0

7. Esperanza/San Marino: 77.5

9. Palm Desert: 73.5

10. Fountain Valley: 71.5

INDIVIDUAL RESULTS (TOP 10)


106
1st Place – Fernando Barreto of Rowland
2nd Place – Chris Calderon of Esperanza
3rd Place – Zeth Romney of Chaminade
4th Place – Yoshiya Funakoshi of West Torrance
5th Place – Joaquin Arroyo of Calvary Chapel
6th Place – Tiger Ortiz of Yorba Linda
7th Place – Sean Solis of Fountain Valley
8th Place – Omar Alvarez of Victor Valley
9th Place – Jake Quintana of Valencia/Valencia
10th Place – Justin Rodriguez of Palm Desert

1st Place Match
Fernando Barreto (Rowland) 5-0, Fr. over Chris Calderon (Esperanza) 4-1, So. (Dec 2-1)

3rd Place Match
Zeth Romney (Chaminade) 5-1, Fr. over Yoshiya Funakoshi (West Torrance) 5-2, Fr. (Dec 6-3)

5th Place Match
Joaquin Arroyo (Calvary Chapel) 5-2, Fr. over Tiger Ortiz (Yorba Linda) 3-3, So. (Fall 3:57)

7th Place Match
Sean Solis (Fountain Valley) 4-2, Fr. over Omar Alvarez (Victor Valley) 4-3, Sr. (For.)

9th Place Match
Jake Quintana (Valencia/Valencia) 5-2, Fr. over Justin Rodriguez (Palm Desert) 4-3, . (Dec 3-1)

113
1st Place – Ibrahim Ahmed of Palm Desert
2nd Place – Andrew Silva of Servite
3rd Place – Kavika Aholeilei of Yorba Linda
4th Place – Abel Gaitan of Yucaipa
5th Place – Justin Allred of La Habra
6th Place – Zach Parker of Fountain Valley
7th Place – Eric Vaughan of Oak Hills
8th Place – Vinny Reyes of Redondo Union
9th Place – Koa Ruiz of San Marino
10th Place – Blade Owens of Apple Valley

1st Place Match
Ibrahim Ahmed (Palm Desert) 5-0, . over Andrew Silva (Servite) 4-1, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match
Kavika Aholeilei (Yorba Linda) 5-1, Sr. over Abel Gaitan (Yucaipa) 5-2, Fr. (Dec 10-5)

5th Place Match
Justin Allred (La Habra) 6-2, Sr. over Zach Parker (Fountain Valley) 3-3, Fr. (Dec 7-2)

7th Place Match
Eric Vaughan (Oak Hills) 4-2, Sr. over Vinny Reyes (Redondo Union) 3-3, Jr. (Fall 2:41)

9th Place Match
Koa Ruiz (San Marino) 4-2, Fr. over Blade Owens (Apple Valley) 4-3, Sr. (Dec 6-4)

120
1st Place – Antonio Lorenzo of St. John Bosco
2nd Place – Richard Castro-Sandoval of Santa Ynez
3rd Place – Savion Dixon of Paloma Valley
4th Place – Ethan Gould of Esperanza
5th Place – Mj Gaitan of Temecula Valley
6th Place – Gabriel Schumm of Citrus Hill
7th Place – Vincent Daclan of Santa Monica
8th Place – Sebastian Dominguez of Alemany
9th Place – Kade Uyesaka of Dos Pueblos
10th Place – Jose Cisneros of Sultana

1st Place Match
Antonio Lorenzo (St. John Bosco) 5-0, Sr. over Richard Castro-Sandoval (Santa Ynez) 4-1, Jr. (MD 11-1)

3rd Place Match
Savion Dixon (Paloma Valley) 6-1, Sr. over Ethan Gould (Esperanza) 4-2, Jr. (Inj. 0:00)

5th Place Match
Mj Gaitan (Temecula Valley) 6-2, Fr. over Gabriel Schumm (Citrus Hill) 3-3, So. (MD 15-2)

7th Place Match
Vincent Daclan (Santa Monica) 5-2, Sr. over Sebastian Dominguez (Alemany) 3-3, Sr. (Fall 2:52)

9th Place Match
Kade Uyesaka (Dos Pueblos) 4-2, Sr. over Jose Cisneros (Sultana) 4-3, Jr. (Dec 8-5)

126
1st Place – Aaron Nagao of Esperanza
2nd Place – Christan Nunez of Bishop Amat
3rd Place – Ryan Spangler of Sultana
4th Place – Marcos Magana of Servite
5th Place – Mark Takara of Temecula Valley
6th Place – Jason Valencia of Northview
7th Place – Daymeond Molina of Canyon Springs
8th Place – Richy Herrera of Sonora
9th Place – Korey Mendoza of Yucaipa
10th Place – Cole Acosta of Paloma Valley

1st Place Match
Aaron Nagao (Esperanza) 5-0, Jr. over Christan Nunez (Bishop Amat) 4-1, Sr. (Dec 5-2)

3rd Place Match
Ryan Spangler (Sultana) 6-1, Jr. over Marcos Magana (Servite) 5-2, Sr. (Dec 6-0)

5th Place Match
Mark Takara (Temecula Valley) 4-2, Fr. over Jason Valencia (Northview) 3-3, Sr. (Dec 4-3)

7th Place Match
Daymeond Molina (Canyon Springs) 4-2, Sr. over Richy Herrera (Sonora) 4-3, Jr. (For.)

9th Place Match
Korey Mendoza (Yucaipa) 5-2, Jr. over Cole Acosta (Paloma Valley) 4-3, Sr. (Dec 3-2)

132
1st Place – Marcos Polanco of Bishop Amat
2nd Place – Collin Hayes of Northview
3rd Place – Joshua Medina of Servite
4th Place – Luke Gayer of Calvary Chapel
5th Place – Timothy Levine of St. John Bosco
6th Place – Sunny Luna of Victor Valley
7th Place – Steven Kroesen of Laguna Hills
8th Place – Bradley Chirino of Bonita
9th Place – Daniel Heller of Beverly Hills
10th Place – Kyle Cuttress of Santiago

1st Place Match
Marcos Polanco (Bishop Amat) 5-0, Sr. over Collin Hayes (Northview) 4-1, Jr. (Dec 5-2)

3rd Place Match
Joshua Medina (Servite) 6-1, Jr. over Luke Gayer (Calvary Chapel) 4-2, Fr. (MD 11-3)

5th Place Match
Timothy Levine (St. John Bosco) 5-2, Jr. over Sunny Luna (Victor Valley) 3-3, Sr. (For.)

7th Place Match
Steven Kroesen (Laguna Hills) 4-2, Sr. over Bradley Chirino (Bonita) 4-3, Sr. (For.)

9th Place Match
Daniel Heller (Beverly Hills) 5-2, Sr. over Kyle Cuttress (Santiago) 3-3, Sr. (Dec 9-3)

138
1st Place – Jesse Vasquez of Excelsior Charter
2nd Place – Luciano Arroyo of Calvary Chapel
3rd Place – Beau Perez of San Marino
4th Place – Teddy Okada of Servite
5th Place – David Villa of Citrus Hill
6th Place – Isaiah Ramirez of Barstow
7th Place – Oscar Arranda of St. John Bosco
8th Place – Issac Samano of Don Lugo
9th Place – Patrick Rowland of Chaminade
10th Place – Nick Blandino of Etiwanda

1st Place Match
Jesse Vasquez (Excelsior Charter) 5-0, Jr. over Luciano Arroyo (Calvary Chapel) 4-1, Sr. (Fall 0:49)

3rd Place Match
Beau Perez (San Marino) 6-1, Sr. over Teddy Okada (Servite) 4-2, Sr. (Fall 1:19)

5th Place Match
David Villa (Citrus Hill) 5-2, So. over Isaiah Ramirez (Barstow) 3-3, Sr. (Inj. 0:00)

7th Place Match
Oscar Arranda (St. John Bosco) 5-2, Fr. over Issac Samano (Don Lugo) 4-3, Jr. (Dec 5-2)

9th Place Match
Patrick Rowland (Chaminade) 5-2, Sr. over Nick Blandino (Etiwanda) 3-3, Jr. (Dec 6-5)

145
1st Place – Cael Valencia of St. John Bosco
2nd Place – Luka Wick of San Marino
3rd Place – Jacob Hansen of Royal
4th Place – Daniel Magana of Servite
5th Place – Gabriel Cortez of Northview
6th Place – Trent Houle of Capistrano Valley
7th Place – Brandon Bollinger of Sultana
8th Place – Joey Mora of Esperanza
9th Place – Adrian Rios of Bishop Amat
10th Place – Jacob Gamino of Carter

1st Place Match
Cael Valencia (St. John Bosco) 5-0, So. over Luka Wick (San Marino) 4-1, So. (Dec 5-3)

3rd Place Match
Jacob Hansen (Royal) 5-1, Sr. over Daniel Magana (Servite) 4-2, Sr. (Dec 7-3)

5th Place Match
Gabriel Cortez (Northview) 5-2, Sr. over Trent Houle (Capistrano Valley) 4-3, So. (Fall 2:11)

7th Place Match
Brandon Bollinger (Sultana) 4-2, Jr. over Joey Mora (Esperanza) 3-3, Jr. (Dec 3-1)

9th Place Match
Adrian Rios (Bishop Amat) 5-2, Sr. over Jacob Gamino (Carter) 4-3, Jr. (MD 10-1)

152
1st Place – Troy Mantanona of Palm Desert
2nd Place – Sonny Santiago of St. John Bosco
3rd Place – Valor Buck of Servite
4th Place – Jonathan Orozco of Oak Hills
5th Place – Andrew Sparks of Calvary Chapel
6th Place – Alex Godina of Westminster
7th Place – Braden Smelser of Valencia/Valencia
8th Place – Armando Murillo of Rowland
9th Place – Brandon Mendieta of Cajon
10th Place – Zach Flores of West Valley

1st Place Match
Troy Mantanona (Palm Desert) 5-0, Sr. over Sonny Santiago (St. John Bosco) 4-1, Jr. (Fall 3:57)

3rd Place Match
Valor Buck (Servite) 6-1, Jr. over Jonathan Orozco (Oak Hills) 4-2, Sr. (For.)

5th Place Match
Andrew Sparks (Calvary Chapel) 5-2, Jr. over Alex Godina (Westminster) 3-3, Sr. (MD 12-0)

7th Place Match
Braden Smelser (Valencia/Valencia) 5-2, Jr. over Armando Murillo (Rowland) 3-3, Sr. (Inj. 0:00)

9th Place Match
Brandon Mendieta (Cajon) 5-2, Sr. over Zach Flores (West Valley) 4-3, Sr. (Dec 7-5)

160
1st Place – Max Wilner of Fountain Valley
2nd Place – Louis Rojas of St. John Bosco
3rd Place – Michael Scarponi of Temecula Valley
4th Place – Tony Cortez of Centennial Corona
5th Place – Luke Lussier of Victor Valley
6th Place – Kyle Buscher of Oak Hills
7th Place – Brian Isaias of Villa Park
8th Place – Cobe Hatcher of Mayfair
9th Place – Collin Nicholson of Trabuco Hills
10th Place – Caleb Trumbull of San Marino

1st Place Match
Max Wilner (Fountain Valley) 5-0, So. over Louis Rojas (St. John Bosco) 4-1, Sr. (MD 11-3)

3rd Place Match
Michael Scarponi (Temecula Valley) 5-1, Sr. over Tony Cortez (Centennial Corona) 5-2, Sr. (UTB 9-8)

5th Place Match
Luke Lussier (Victor Valley) 5-2, Sr. over Kyle Buscher (Oak Hills) 3-3, Sr. (For.)

7th Place Match
Brian Isaias (Villa Park) 5-2, Sr. over Cobe Hatcher (Mayfair) 3-3, Sr. (Fall 2:24)

9th Place Match
Collin Nicholson (Trabuco Hills) 4-2, Sr. over Caleb Trumbull (San Marino) 4-3, Jr. (Dec 5-4)

170
1st Place – Trey Munoz of Trabuco Hills
2nd Place – Ryan Cosio of Temecula Valley
3rd Place – Joaquin Garcia of Villa Park
4th Place – Baron Gaunt of West Torrance
5th Place – Neil Carter of Servite
6th Place – Salvador Mancia of Cajon
7th Place – Jesus Ventura-Sepulveda of Centennial Corona
8th Place – Travis Wuerth of Hemet
9th Place – Miguel Beltran of St. John Bosco
10th Place – Ndifor Tabulkum of Roosevelt

1st Place Match
Trey Munoz (Trabuco Hills) 5-0, Sr. over Ryan Cosio (Temecula Valley) 4-1, Sr. (MD 11-1)

3rd Place Match
Joaquin Garcia (Villa Park) 5-1, Jr. over Baron Gaunt (West Torrance) 5-2, Jr. (For.)

5th Place Match
Neil Carter (Servite) 5-2, Jr. over Salvador Mancia (Cajon) 3-3, Sr. (For.)

7th Place Match
Jesus Ventura-Sepulveda (Centennial Corona) 4-2, Sr. over Travis Wuerth (Hemet) 3-3, Jr. (Dec 4-3)

9th Place Match
Miguel Beltran (St. John Bosco) 5-2, Sr. over Ndifor Tabulkum (Roosevelt) 4-3, Sr. (Dec 7-1)

182
1st Place – Nathan Haas of St. John Bosco
2nd Place – Nico Hanessian of Simi Valley
3rd Place – Josh Harkey of Dana Hills
4th Place – Malachi Lyles of Mayfair
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
5th Place – Kaimana Mccreadie of Irvine
6th Place – Diego Sheng of Peninsula
7th Place – Khajack Darbinian of San Clemente
8th Place – Joseph Rodriguez of Paramount
9th Place – Trevor Tinker of Bonita
10th Place – Conner Le of Laguna Hills

1st Place Match
Nathan Haas (St. John Bosco) 5-0, Jr. over Nico Hanessian (Simi Valley) 4-1, Sr. (MD 13-2)

3rd Place Match
Josh Harkey (Dana Hills) 6-1, Jr. over Malachi Lyles (Mayfair) 6-2, Jr. (Fall 0:23)

5th Place Match
Kaimana Mccreadie (Irvine) 4-2, Sr. over Diego Sheng (Peninsula) 3-3, Sr. (For.)

7th Place Match
Khajack Darbinian (San Clemente) 4-2, Sr. over Joseph Rodriguez (Paramount) 4-3, So. (Dec 8-1)

9th Place Match
Trevor Tinker (Bonita) 4-2, Jr. over Conner Le (Laguna Hills) 4-3, Sr. (Dec 3-1)

195
1st Place – Ben Gould of Valencia/Valencia
2nd Place – Tristen Wilson of Servite
3rd Place – Andrew Rasmussen of Faith Baptist
4th Place – Brandon Leon of Roosevelt
5th Place – Callum Bisping of Canyon
6th Place – Rodrigo Hernandez of Capistrano Valley
7th Place – Rigo Estrada of Northview
8th Place – Adrian Bonilla of Fillmore
9th Place – Jack Richards of Royal
10th Place – Theodore Gonzalez of Cajon

1st Place Match
Ben Gould (Valencia/Valencia) 5-0, Sr. over Tristen Wilson (Servite) 4-1, Jr. (MD 20-8)

3rd Place Match
Andrew Rasmussen (Faith Baptist) 5-1, Sr. over Brandon Leon (Roosevelt) 4-2, Jr. (Dec 5-1)

5th Place Match
Callum Bisping (Canyon) 5-2, Sr. over Rodrigo Hernandez (Capistrano Valley) 4-3, Sr. (Dec 3-2)

7th Place Match
Rigo Estrada (Northview) 4-2, Jr. over Adrian Bonilla (Fillmore) 3-3, Sr. (For.)

9th Place Match
Jack Richards (Royal) 5-2, Jr. over Theodore Gonzalez (Cajon) 4-3, Sr. (Fall 4:39)

220
1st Place – Guillermo Escobedo of Bishop Amat
2nd Place – Erich Osteen of Chaminade
3rd Place – Mike Ruiz of Villa Park
4th Place – David Barela of Northview
5th Place – Gabriel Carranza of Victor Valley
6th Place – Jacob Gaskin of Walnut
7th Place – Aurek Boutte of Palm Springs
8th Place – Logan Melendez of Temecula Valley
9th Place – Paul Lee of South Torrance
10th Place – Christian Settecase of Santiago

1st Place Match
Guillermo Escobedo (Bishop Amat) 5-0, Jr. over Erich Osteen (Chaminade) 4-1, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match
Mike Ruiz (Villa Park) 5-1, Sr. over David Barela (Northview) 5-2, Sr. (For.)

5th Place Match
Gabriel Carranza (Victor Valley) 4-2, Jr. over Jacob Gaskin (Walnut) 4-3, Sr. (For.)

7th Place Match
Aurek Boutte (Palm Springs) 5-2, . over Logan Melendez (Temecula Valley) 4-3, Sr. (Dec 1-0)

9th Place Match
Paul Lee (South Torrance) 5-2, Sr. over Christian Settecase (Santiago) 4-3, Sr. (Dec 3-2)

285
1st Place – Randy Arriaga of Capistrano Valley
2nd Place – Nate Clay of Santa Margarita
3rd Place – William Von Goeben of Walnut
4th Place – Joshua Avila of Rowland
5th Place – Ricky Perla of Los Osos
6th Place – Jacob Smith of Etiwanda
7th Place – Ethan Perez of Sultana
8th Place – Ethen Erickson of Carter
9th Place – Kyle Trombley of Yorba Linda
10th Place – Bryan Christrian of John Glenn

1st Place Match
Randy Arriaga (Capistrano Valley) 5-0, Sr. over Nate Clay (Santa Margarita) 4-1, Sr. (UTB 3-2)

3rd Place Match
William Von Goeben (Walnut) 5-1, Sr. over Joshua Avila (Rowland) 4-2, Sr. (Dec 3-2)

5th Place Match
Ricky Perla (Los Osos) 6-2, Jr. over Jacob Smith (Etiwanda) 4-3, Sr. (For.)

7th Place Match
Ethan Perez (Sultana) 4-2, Sr. over Ethen Erickson (Carter) 3-3, Sr. (For.)

9th Place Match
Kyle Trombley (Yorba Linda) 5-2, Sr. over Bryan Christrian (John Glenn) 4-3, Sr. (Dec 3-0)