Dinuba wins 2016 Chukchansi Invitational

Dinuba HS

DINUBA HIGH SCHOOL (CS) 2016 Chukchansi Invitational Team Champions

 

Final Team Scores
1. Dinuba (CS): 274.0
2. Buchanan (CS): 248.5
3. Pitman (SJ): 226.0
4. Frontier (CS): 211.5
5. Madera South (CS): 190.0
6. Madera (CS) 179.5
7. Clovis North (CS): 162.0
8. Everett Alvarez (CC): 142.0
9. Lemoore (CS): 133.5
10. Corning (N): 126.5
11. Centennial (CS): 123.0
12. Turlock (SJ): 122.0
13. Hanford (CS): 118.5
14. Bullard (CS): 115.0
15. El Capitan (SJ): 111.0
108
1 – Isriel Tubera – Pitman (SJ)
2 – Carlos Posas – Madera South (CS)
3 – William Giron – Turlock (SJ)
4 – Manuel Bermudez – Mission Oak (CS)
5 – Armando Martinex – Golden West (CS)
6 – Christian Castro – Clovis North (CS)
7 – Sabien Jones – Lemoore (CS)
8 – Jacob Herbst – Palma (CC)
Championship Match
Isriel Tubera (Pitman) 9-0, Fr. over Carlos Posas (Madera South) 13-1, Sr. (Dec 7-2).
3rd Place Match
William Giron (Turlock) 14-1, Fr. over Manuel Bermudez (Mission Oak) 7-2, Fr. (Fall 3:23).
5th Place Match
Armando Martinex (Golden West) 5-2, So. over Christian Castro (Clovis North) 10-4, Fr. (Dec 6-4).
7th Place Match
Sabien Jones (Lemoore) 5-2, Sr. over Jacob Herbst (Palma) 5-3, . (Fall 0:00).
115 
1 – Cole Reyes – Frontier (CS)
2 – Adrian Heras – Turlock (SJ)
3 – Riley Siason – Everett Alvarez (CC)
4 – Gurjot Dhanda – Dinuba (CS)
5 – Lorenzo Arreola – Dinuba (CS)
6 – Ruben Jimenez – Foothill-Bakesfield (CS)
7 – Thomas Terrence – Clovis East (CS)
8 – Logan Rabenberg – Grace Davis (SJ)
Championship Match
Cole Reyes (Frontier) 10-0, So. over Adrian Heras (Turlock) 9-2, Fr. (Dec 5-2).
3rd Place Match
Riley Siason (Everett Alvarez) 7-1, Jr. over Gurjot Dhanda (Dinuba) 7-2, Sr. (Dec 6-4).
5th Place Match
Lorenzo Arreola (Dinuba) 7-2, So. over Ruben Jimenez (Foothill High Bakesfield) 7-4, Sr. (For.).
7th Place Match
Thomas Terrence (Clovis East) 5-2, Sr. over Logan Rabenberg (Grace Davis) 11-3, So. (Fall 2:02).
122 
1 – Matthew Olguin – Buchanan (CS)
2 – Anthony Pacheco – Sanger (CS)
3 – Nestor Delgado – Dinuba (CS)
4 – Wyatt Carter – Hilmar (SJ)
5 – Mario Moreno – Madera (CS)
6 – Milton Reta – Clovis North (CS)
7 – Satoshi Ueda – Monta Vista (CC)
8 – Romero Pete – South (CS)
Championship Match
Matthew Olguin (Buchanan) 6-0, So. over Anthony Pacheco (Sanger) 9-1, Sr. (MD 16-4).
3rd Place Match
Nestor Delgado (Dinuba) 11-1, So. over Wyatt Carter (Hilmar) 6-2, So. (Dec 2-0).
5th Place Match
Mario Moreno (Madera ) 9-2, Jr. over Milton Reta (Clovis North) 8-5, So. (MD 13-0).
7th Place Match
Satoshi Ueda (Monta Vista) 11-4, So. over Romero Pete (South) 4-3, Jr. (Dec 4-0).
128 
1 – Trevor Mattox – Pitman (SJ)
2 – Michael Ortega – Bullard (CS)
3 – Bob Robinson – Mariposa (CS)
4 – Ryan Morphis – Frontier (CS)
5 – Zach Watts – Clovis North (CS)
6 – Ukiah Heasley – Mission Oak (CS)
7 – Joey Hernandez – Sanger (CS)
8 – Saul Gonzalez – Palma (CC)
Championship Match
Trevor Mattox (Pitman) 11-0, Sr. over Michael Ortega (Bullard) 5-1, Fr. (Dec 4-0).
3rd Place Match
Bob Robinson (Mariposa) 15-3, Sr. over Ryan Morphis (Frontier) 11-2, So. (Fall 3:21).
5th Place Match
Zach Watts (Clovis North) 7-2, Fr. over Ukiah Heasley (Mission Oak) 5-3, Jr. (For.).
7th Place Match
Joey Hernandez (Sanger) 9-2, Jr. over Saul Gonzalez (Palma) 4-3, So. (Dec 3-0).
134 
1 – Isaiah Perez – Dinuba (CS)
2 – Ruben Gonzalez – Sanger (CS)
3 – Sal Soto – Reedley (CS)
4 – Matt Diaz – Clovis North (CS)
5 – Alexander Caudillo – El Capitan (CS)
6 – Florencio Hernandez – Madera South (CS)
7 – Kendall La Rosa – Pitman (SJ)
8 – Samuel Galindo – Sunnyside (CS)
Championship Match
Isaiah Perez (Dinuba) 9-0, Sr. over Ruben Gonzalez (Sanger) 9-1, Sr. (MD 13-4).
3rd Place Match
Sal Soto (Reedley) 11-3, So. over Matt Diaz (Clovis North) 10-2, So. (Dec 5-4).
5th Place Match
Alexander Caudillo (El Capitan) 8-3, Sr. over Florencio Hernandez (Madera South) 11-5, Jr. (Dec 8-7).
7th Place Match
Kendall La rosa (Pitman) 10-2, Fr. over Samuel Galindo (Sunnyside) 4-3, Sr. (Dec 7-2).
140
1 – Wyatt Peverill – Buchanan (CS)
2 – Abraham Del toro – Madera (CS)
3 – Eljiah Ozuna – Frontier (CS)
4 – Alex Ceja – Turlock (SJ)
5 – Noah Cortez – Dinuba (CS)
6 – Trenton Stuart – Buchanan (CS)
7 – Ronnie Reyes – Hanford (CS)
8 – Brayden Riley – Centennial (CS)
Championship Match
Wyatt Peverill (Buchanan) 6-0, Jr. over Abraham Del toro (Madera ) 6-1, Sr. (Dec 4-0).
3rd Place Match
Eljiah Ozuna (Frontier) 10-1, Sr. over Alex Ceja (Turlock) 12-6, Sr. (MD 11-0).
5th Place Match
Noah Cortez (Dinuba) 11-2, Fr. over Trenton Stuart (Buchanan) 7-4, Jr. (Dec 5-1).
7th Place Match
Ronnie Reyes (Hanford) 7-2, Jr. over Brayden Riley (Centennial) 8-5, Sr. (Dec 11-5).
147 
1 – Jacob Wright – Dinuba (CS)
2 – Greg Guzman – Lemoore (CS)
3 – Moses Contreras – Madera (CS)
4 – Trent Tracy – Frontier (CS)
5 – Polly Aguirre – Frontier (CS)
6 – Evan Myrtue – El Capitan (CS)
7 – Alex Oliveira – Turlock (SJ)
8 – Ben Perez – Everett Alvarez (CC)
Championship Match
Jacob Wright (Dinuba) 9-0, Sr. over Greg Guzman (Lemoore) 8-1, . (Dec 3-1).
3rd Place Match
Moses Contreras (Madera ) 10-1, Sr. over Trent Tracy (Frontier) 5-2, So. (Fall 3:41).
5th Place Match
Polly Aguirre (Frontier) 8-2, Sr. over Evan Myrtue (El Capitan) 11-6, So. (Dec 8-3).
7th Place Match
Alex Oliveira (Turlock) 9-5, . over Ben Perez (Everett Alvarez) 4-3, So. (Fall 0:00).
154
1 – Tristan Zamilpa – Buchanan (CS)
2 – Julian Beltran – Bullard (CS)
3 – Chris Gaxiola – Buchanan (CS)
4 – Daniel Long – Dinuba (CS)
5 – RJ Delaroza – Foothill-Bakesfield (CS)
6 – Jorge Gonzalez – Madera (CS)
7 – Nathan Alvarado – Madera (CS)
8 – Tyler Bell – Independence (CC)
Championship Match
Tristan Zamilpa (Buchanan) 6-0, Jr. over Julian Beltran (Bullard) 10-1, Jr. (Dec 9-7).
3rd Place Match
Chris Gaxiola (Buchanan) 8-1, Jr. over Daniel Long (Dinuba) 7-2, So. (Dec 4-3).
5th Place Match
RJ Delaroza (Foothill High Bakesfield) 8-3, Sr. over Jorge Gonzalez (Madera ) 7-4, Sr. (Dec 5-4).
7th Place Match
Nathan Alvarado (Madera ) 8-2, Sr. over Tyler Bell (Independence ) 10-5, Sr. (Fall 0:53).
162 
1 – Jonathan Garcia – Frontier (CS)
2 – Augustine Garcia – Madera South (CS)
3 – Arturo Rivas – Firebaugh (CS)
4 – Joseph LaRosa – Pitman (SJ)
5 – Aldo Cisneros – Independence (CC)
6 – Gabriel Salcedo – Mission Oak (CS)
7 – Colton Dobbins – Clovis North (CS)
8 – Kenny Saeterrn – William C Overfelt (CC)
Championship Match
Jonathan Garcia (Frontier) 9-1, Sr. over Augustine a. Garcia (Madera South) 13-1, Jr. (Fall 1:23).
3rd Place Match
Arturo Rivas (Firebaugh) 7-1, Jr. over Joseph La rosa (Pitman) 10-2, Sr. (For.).
5th Place Match
Aldo Cisneros (Independence ) 9-3, Jr. over Gabriel Salcedo (Mission Oak) 5-3, So. (For.).
7th Place Match
Colton Dobbins (Clovis North) 5-2, Sr. over Kenny Saeterrn (William C Overfelt ) 4-3, Jr. (Fall 0:36).
172 
1 – Dylan Miracle – Madera South (CS)
2 – David Vardanyan – Bullard (CS)
3 – Brandon Escalera – Granite Hills (CS)
4 – Antonio Hernandez – Modesto Christian (SJ)
5 – Fabian Maldonado – Avenal (CS)
6 – Brett Phillips – Hoover (CS)
7 – Levi Peterson – Kingsburg (CS)
8 – Manny Colin – Lemoore (CS)
Championship Match
Dylan Miracle (Madera South) 13-1, Jr. over David Vardanyan (Bullard) 5-1, Jr. (Dec 5-2).
3rd Place Match
Brandon Escalera (Granite Hills) 6-1, Sr. over Antonio Hernandez (Modesto Christian) 5-2, Sr. (Fall 1:00).
5th Place Match
Fabian Maldonado (Avenal) 24-5, Jr. over Brett Phillips (Hoover) 6-3, Sr. (Dec 4-2).
7th Place Match
Levi Peterson (Kingsburg) 5-4, Jr. over Manny Colin (Lemoore) 4-3, Sr. (Dec 7-5).
184
1 – Isaiah Perez – Pitman (SJ
2 – Matthew Martinez – Everett Alvarez (CC)
3 – Cody Rentfro – Hilmar (SJ)
4 – Justin Rentfro – Hilmar (SJ)
5 – John Panduro – Lemoore (CS)
6 – Isaiah Juvera – Modesto Christian (SJ)
7 – Justin Miramontes – Dinuba (CS)
8 – Jaron Azevedo – Pitman (SJ)
Championship Match
Isaiah Perez (Pitman) 10-0, Jr. over Matthew Martinez (Everett Alvarez) 5-1, Jr. (Dec 5-1).
3rd Place Match
Cody Rentfro (Hilmar) 7-1, Sr. over Justin Rentfro (Hilmar) 5-3, So. (Dec 4-2).
5th Place Match
John Panduro (Lemoore) 7-2, . over Isaiah Juvera (Modesto Christian) 6-3, Sr. (Dec 3-1).
7th Place Match
Justin Miramontes (Dinuba) 8-3, Jr. over Jaron Azevedo (Pitman) 7-5, . (Fall 1:56).
197 
1 – Anthony Montalvo – Buchanan (CS)
2 – Willem Deboer – Frontier (CS)
3 – Kevin Ruiz – Everett Alvarez (CC)
4 – Nathan a Chavez – Madera South (CS)
5 – William Hernandez – Kerman (CS)
6 – Richard Gonzalez – Tranquilty (SJ)
7 – Trent Lindsey – Clovis North (CS)
8 – Robert Maiden – Stockdale (CS)
Championship Match
Anthony Montalvo (Buchanan) 6-0, Jr. over Willem Deboer (Frontier) 8-2, Sr. (Fall 1:35).
3rd Place Match
Kevin Ruiz (Everett Alvarez) 7-1, Sr. over Nathan a Chavez (Madera South) 15-2, Sr. (Fall 5:02).
5th Place Match
William Hernandez (Kerman) 10-2, Jr. over Richard Gonzalez (Tranquilty ) 4-3, Sr. (Dec 10-3).
7th Place Match
Trent Lindsey (Clovis North) 10-3, Jr. over Robert Maiden (Stockdale) 4-3, Jr. (Inj. 0:00).
222 
1 – Ty Muxlow – Kingsburg (CS)
2 – Hunter Parks – Hanford (CS)
3 – Tony Serna – Dinuba (CS)
4 – Antonio Valle – Centennial (CS)
5 – Anthony Carbajol – Pitman (SJ)
6 – Jasman Sandhu – Bullard (CS)
7 – Pedro Reyes – Reedley (CS)
8 – Brian Abbott – Stockdale (CS)
Championship Match
Ty Muxlow (Kingsburg) 8-0, Sr. over Hunter Parks (Hanford) 9-1, Jr. (Fall 4:56).
3rd Place Match
Tony Serna (Dinuba) 10-1, Sr. over Antonio Valle (Centennial) 8-3, Jr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Anthony Carbajol (Pitman) 8-3, Sr. over Jasman Sandhu (Bullard) 11-3, Sr. (Dec 3-1).
7th Place Match
Pedro Reyes (Reedley) 9-4, So. over Brian Abbott (Stockdale) 5-3, Sr. (Inj. 0:00).
287 
1 – Armando Barcenos – Hanford (CS)
2 – Noah Wright – Lemoore (CS)
3 – Gavin Nye – Corning (N)
4 – Isaiah Ortiz – Buchanan (CS)
5 – Ryan Higginbotham – Modesto Christian (SJ)
6 – Nick Echeveste – Firebaugh (CS)
7 – Julian Barrera – Pitman (SJ)
8 – Javier Lopez, III – Liberty (CS)
Championship Match
Armando Barcenos (Hanford) 10-0, Sr. over Noah Wright (Lemoore) 5-1, . (Fall 4:48).
3rd Place Match
Gavin Nye (Corning) 12-1, Sr. over Isaiah Ortiz (Buchanan) 11-2, Sr. (Fall 0:55).
5th Place Match
Ryan Higginbotham (Modesto Christian) 5-2, Jr. over Nick Echeveste (Firebaugh) 4-3, Sr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Julian Barrera (Pitman) 8-3, Sr. over Javier Lopez iii (Liberty) 4-3, Sr. (Dec 3-2).