Esparanza’s Aaron Nagao Wins Reno TOC

RENO TOC

TOP 10 TEAM SCORES
1 – Pomona (CO): 202.0
2 – Choctaw (OK): 186.5
3 – Roseburg (OR): 175.5
4 – Allen (TX): 148.5
5 – Wasatch (UT): 142
6 – Yukon (OK): 140.5
7 – Coweta (OK): 122.5
8 – Grandview (CO): 121.5
9 – Bakersfield (CA): 114.0
10 – Columbia (ID): 111.5

 

CHAMPIONSHIP FINALS

106 – Aaron Nagao CA (Esparanza, S) F Gabe Johnson OK (Choctaw), 5:25
113 – Brandon Kaylor WA (Bonney Lake A) DEC Colt Newton OK (Choctaw), 16-9
120 – Fabian Santillan CO (Grandview) MD Ian Timmins NV (Wooster), 15-7
126 – Jet Taylor OK (Sallisaw) MD Izzak Olejnik CA (Bakersfield, CS), 10-2
132 – Theorius Robison CO (Pomona) DEC Gary Joint CA (Lemoore, CS), 11-4
138 – Jaxen Gilmore OK (Yukon) DEC Bennett Mesa OR (Roseburg), 5-0
145 – Brock Hardy UT (Box Elder) MD Peyton Omania CA (De La Salle, NC), 9-1
152 – Taten Ringel UT (North Summit) DEC Ryan Rochford NM (Rio Rancho), 8-2
160 – Layne Van Anrooy OR (Roseburg) DEC A.j. Ferrari TX (Allen), 10-4
170 – Andrew Berreyesa NV (Reno) DEC Hayden Hastings W (Sheridan), 4-3
182 – Owen Pentz UT (Morgan) DEC Ritchie Heywood UT (Wasatch), 6-2
195 – Bear Hughes OK (Coweta) DEC Ryan Reyes CA (Clovis West, CS), 4-3
220 – Cohlton Schultz CO (Ponderosa) MD Darryl Aiello CA (De La Salle, NC), 12-4
285 – Brandon Kipper ID (Columbia) DEC Zach Austin OK (Choctaw), 8-1

 

3RD PLACE MATCHES

106 – Braden Fowler OK (Yukon) DEC Brenden Chaowanapibool WA (Bonney Lake A), 4-2
113 – Ty Smith NV (Virgin Valley) F Hunter Sparks OR (Roseburg), 2:26
120 – Colton Yapoujian CO (Pomona) DEC Bennett Moudy OK (Coweta), 10-1
126 – Connor Holman OK (Choctaw) DEC Enrique Landeros CA (Orland, N), 5-3
132 – Josh Brown CA (Esparanza, S) DEC Armando Santillan CO (Grandview), 3-2
138 – Dalton Lakmann CA (Foothill PC, N) DEC Joe Romero CA (Lemoore, CS), 3-2 SV
145 – Jed Loveless UT (Payson) DEC Logan Jensen UT (Herriman), 1-0
152 – Israel Casarez NV (Reed) DEC Jason Romero CO (Pomona), 5-2
160 – Jaron Chavez ID (Centennial) DEC Jaryn Curry OK (Choctaw), 6-3
170 – Braeden Redlin TX (Allen) DEC Cole Moody UT (Bingham), 5-1
182 – Tanner Shields UT (Delta) DEC Austin Harris OR (Roseburg), 9-3
195 – Ashton Seely UT (Juab) DEC Angel Solis CA (Lemoore, CS), 5-2
220 – Haydn Maley OR (Roseburg) MD Brandon Closson UT (Pleasant Grove), 10-1
285 – Tommy Mommer AZ (Cibola) F Luis Salazar NV (Elko), 2:31

 

5TH PLACE MATCHES

106 – Wyatt Yapoujian CO (Pomona) DEC Anthony Sissom NV (Spanish Springs), 2-0
113 – Zach Williams OK (Blanchard) DEC Noah Yeamans TX (Allen), 3-1
120 – Brady Poulson UT (Delta) DEC Pacer Quire OR (Crook County), 2-0
126 – Patrick Ramirez CA (De La Salle,NC) MD Reece Witcraft OK (Coweta), 15-2
132 – Derek Fisher UT (Pleasant Grove) DEF Zak Kohler UT (Wasatch)
138 – Gabe Fiser VA (Grundy) DEC Isaiah Walls CA (Clovis West, CS), 7-5 SV
145 – JJ Figueroa CA (Bakersfield, CS) DEC James Fisher ID (Centennial), 3-2
152 – Preston Renner CO (Broomfield) DEC Nathan Morris CO (Longmont), 3-1
160 – Jakob Discher UT (Wasatch) DEF Chase Vincent OK (Yukon)
170 – Nate Clements ID (Columbia) DEC Nolan Krone CO (Pomona), 2-1
182 – Chayce Loveless UT (Payson) DEC Samuel Loera CA (Bakersfield, CS), 3-1
195 – Mark Inglehart TX (Allen) DEC Cade Woodward OR (Crook County), 3-1
220 – Jantsen Manis UT (Delta) DEF Michael Stann CA (Temecula Valley, S)
285 – Sheldon Miller NV (Carson) F Ryan Bracken OK (Blanchard), 2:27

 

7TH PLACE MATCHES

106 – Dalton Stutzman UT (Layton) DEC Jacob Hiller CA (Chico, N), 5-4
113 – Justin Pacheco CO (Pomona) DEC Tyson Humpherys UT (Layton), 3-2
120 – Andrew Bloemhof CA (Bakersfield, CS) DEC Trevor Cluff UT (Wasatch), 3-2
126 – Tanner Benedict UT (Layton) DEC Logan Brown TX (Allen), 5-4
132 – Carlos Nava UT (Morgan) F Dyllan Fuchs NV (Spring Creek), 2:15
138 – Adrian Gonzalez CA (Bakersfield, CS) DEC Kade Grigsby ID (Columbia), 4-3
145 – Greg Guzman CA (Lemoore, CS) DEC Jacob Mcnutt VA (Grundy), 5-4
152 – Aaron Gandara AZ (Cibola) F Russell Rucklos CA (Foothill PC, N), 2:41
160 – Cole Drescher NV (Spanish Springs) FOR Ricky Gonzelez CA (Bakersfield, CS)
170 – Wyatt Monroe UT (Payson) DEC Brandyn Van tassell UT (Maple Mountain), 6-3
182 – Jack Huber CO (Thunder Ridge) DEC Tyler Ross CO (Grandview), 4-2
195 – Hunter Mooring CO (Pueblo West) DEC Weston Anderton UT (Lehi), 9-3
220 – Weston Hunt CO (Pueblo West) F Tony Rogers CA (Chester, N), 1:48
285 – Keeghan Freeborn ID (Rocky Mountain) DEC Gabriel Baumgartner CO (Grandview), 3-1