History of Elk Grove High School Wrestling Program (Sac-Joaquin Section)

Peter Ming – 2x CIF State Medalist/2x All-American

Coach Curt Mettler – 1960s – 70s

HEAD COACHES

Curt Mettler – 60s & 70s

John Zehnder – 70s & 80s

Jeff Winger – 90s & 00s

Pat Coffing – 2000s & 10s

TEAM ACCOMPLISHMENTS

4th in California State Championships, 1978

3rd in California State Championships, 2005

10th in California State Championships, 2010

35x League Champions

4x San Joaquin Section Dual Champions

12x Runner-up Section Dual Championships

1x San Joaquin Master’s Champions

MARTIN RAMIREZ – 2x NHSCA High School All-American

HIGH SCHOOL ALL-AMERICANS

Peter Ming: 5th Place (USAW Folkstyle – Junior) 2019

Peter Ming: 4th Place (USAW Folkstyle – Cadet) 2018

Martin Ramirez: 6th Place (NHSCA Senior) 2012

Martin Ramirez: 2nd (NHSCA Junior) 2011

Lefi Letuligasenoa (Wrestling USA – HM) 2010

Michael Drake (Wrestling USA/Amateur Wrestling News – HM) 2005

Adam Coffing (Amateur Wrestling News – HM) 1996

126 – Lokahi Tonge – CIF State Medalist ’18

ALL-TIME DEPTH CHART

106 – Sophan Mey

112 – Andre Phillips

119 – Martin Ramirez

126 –Lokahi Tonge

132 – Kalani Tonge

138 – Adam Coffing

145 – Adrien Smedley

152 – Gavin Ludwig

160 – Tyler Clark

171 – Michael Drake

189 – Scott Votino

220 – Peter Ming

HWT – Lefi Letuligasenoa

ADAM COFFING – 4x CIF State Medalist (1993-’96)

4x CIF STATE MEDALIST

Adam Coffing (3, 2, 1, 2)

ADRIEN SMEDLEY – CIF State Champion/2x Finalist

2x CIF STATE MEDALIST

Adrien Smedley (2, 1)

Andre Phillips (8, 6)

Michael Drake (2, 1)

Martin Ramirez (5, 3)

Peter Ming (6, 3)

LEFI LETULIGASENOA – CIF State Champion ’10

CIF STATE MEDALIST 1973 – 2020

220 – Peter Ming: 3rd Place ‘20

197 – Peter Ming: 6th Place ‘19

126 – Lokahi Tonge: 6th Place ‘18

132 – Kalani Tonge: 3rd Place ‘16

145 – Terell Turner: 8th Place ‘16

195 – Scott Votino: 2nd Place ‘13

HWT – Jaharee Taylor: 8th Place ‘13

119 – Martin Ramirez: 3rd Place ‘11

112 – Martin Ramirez: 5th Place ‘10

HWT – Lefi Letuligasenoa: California State Champion ‘10

112 – Sophan Mey: 8th Place ‘07

130 – Max Baker: 7th Place ‘06

135 – Nick Jordan: 6th Place ‘06

112 – Andre Phillips: 6th Place ‘05

145 – John Daly: 3rd Place ‘05

171 – Michael Drake: California State Champion ‘05

189 – John Drake: 3rd Place ‘05

112 – Andre Phillips, 8th Place ‘04

140 – Adam Doupe, 8th Place ‘04

171 – Michael Drake: 2nd Place ‘04

145 – Brad Martin: 6th Place ‘01

HWT – Mitch Quist: 3rd Place ‘01

171 – Adam George: 8th Place ‘99

135 – Adam Coffing: 2nd Place ‘96

140 – Adam Coffing: California State Champion ‘95

130 – Adam Coffing: 2nd Place ‘94

119 – Adam Coffing: 3rd Place ‘93

140 – Pat Coffing: 3rd Place ‘91

133 – Bryan Zehnder: 5th Place ‘79

145 – Adrien Smedley: California State Champion ‘78

119 – Steve Zehnder: 4th Place ‘78

145 – Adrien Smedley: 2nd Place ‘77

ELK GROVE, TOP 10 SJS SCHOOL – CIF STATE MEDALS SINCE 1973

1 – Vacaville: 86

2 – Ponderosa: 46

3 – Oakdale: 42

4 – Turlock: 41

5 – Del Oro: 38

6 – Bella Vista: 36

7T – Elk Grove: 32

7T – Hughson: 32

8 – Merced: 30

9 – Grace Davis: 22

10 – Folsom: 17

JOHN MING – 1967 NorCal Champion

NORTHERN CALIFORNIA INVITATIONAL (NORCAL)

133 – Jim Martin: 4th Place ‘72

175 – John Ming: NorCal Champion ‘67

MULTI-GENERATIONAL FAMILIES OF ELK GROVE WRESTLERS

ZEHNDER: Dan, Mike, John, Tom, Steve, Brian, and Paul

MING: Peter, John, Joe, Ady, Albert, and Matt

TONGE: Lokahi, Kalani, Vitae, and Nehele

SCOTT VOTINO – Air Force Academy

NCAA DIVISION I WRESTLERS

John Drake (Cal State Fullerton)

Nick Jordan (Cal State Fullerton)

Scott Votino (Air Force Academy)

Ken Fields (Air Force Academy)

Pat Coffing (Cal State Bakersfield)

Adam Coffing (Fresno State)

Kalani Tonge (Cal State Bakersfield)

Lokahi Tonge (Cal State Bakersfield)

Ryan Shaw (Fresno State)

Matt Betancourt (Northern State)

Peter Ming (Stanford University)

NCAA DIVISION II WRESTLERS

Martin Ramirez (Adam State) ALL-AMERICAN

John Zehnder (Humboldt State)

Adrien Smedley (Humboldt State) ALL-AMERICAN

Steve Zehnder (Humboldt State) ALL-AMERICAN

Joe Ming (Chico State)

Matt Ming (UC Davis) ALL-AMERICAN

Nehele Tonge (Minot State)

Max Baker (Chardon State)

Gavin Ludwig (Grand Canyon)

NAIA DIVISION

BJ Mosley (Jamestown)