Liberty of Brentwood Wins Lou Bronzan Invitational

Liberty_Lou_Bronzan_2016
FINAL TEAM SCORES (Top 10)
1 – Liberty-Brentwood (NC):  204.0
2 – McQueen (Nevada): 171.0
3 – Windsor (NC): 137.0
4 – Granite Bay (SJ): 121.5
5 – Durham (NS): 115.5
6 – American (NC): 114.0
7 – Exeter (CS): 108.5
8 – Tokay (SJ): 104.0
9 – California (NC): 101.0
10 – San Ramon Valley (NC): 95.5
LOU BRONZAN

Lou Bronzan “Battle for the Belt”

INDIVIDUAL RESULTS
106 
1 – Evan Santos (American, NC)
2 – Blake Fredrickson (Lower Lake, NC)
3 – Eli Blackwell (Tracy, SJ)
4 – Joe Morales (Exeter, CS)
5 – Cole Gregerson (Liberty, NC)
6 – Rickey Lopez (West, SJ)
7 – Tony Rossotti (Windsor, NC)
8 – Nolan Marchetti (Freedom, NC)
Championship Match
Evan Santos (American) 17-1, Jr. over Blake Fredrickson (Lower Lake) 12-1, So. (Fall 2:50).
3rd Place Match
Eli Blackwell (Tracy) 14-1, Fr. over Joe Morales (Exeter) 11-4, Sr. (MD 14-5).
5th Place Match
Cole Gregerson (Liberty) 8-5, So. over Rickey Lopez (West) 7-4, Jr. (Dec 3-2).
7th Place Match
Tony Rossotti (Windsor) 4-2, Fr. over Nolan Marchetti (Freedom) 9-7, Fr. (Dec 7-0).
113
1 – Daniel Borrego (Terra Nova, CC)
2 – Kenneth Lefin (Antioch, NC)
3 – Alec Mello (McQueen, Nevada)
4 – Junior Garcia (McQueen, Nevada)
5 – Matt Castro (Exeter, CS)
6 – Cruz Ascencio (Calif. School for the Deaf, NC)
7 – Shane Tran (James Logan, NC)
8 -Johnson Le (Cesear Chavez, SJ)
Championship Match
Daniel Borrego (Terra Nova) 9-0, Sr. over Kenneth Lefin (Antioch) 4-1, Sr. (Fall 5:46).
3rd Place Match
Alec Mello (McQueen) 7-1, Jr. over Junior Garcia (McQueen) 4-2, . (Fall 3:51).
5th Place Match
Matt Castro (Exeter) 10-4, Jr. over Cruz Ascencio (CSD) 3-3, . (Dec 13-12).
7th Place Match
Shane Tran (James Logan) 4-2, So. over Johnson Le (Cesear Chavez) 3-3, Sr. (Dec 11-6).
120 
1 – Greg Viloria (West, SJ) *OW Lightweight
2 – Trevor Bagan (Analy, NC)
3 – Erik Olea (Exeter, CS)
4 – Cade Martinez-Ignatov (Liberty, NC)
5 – Kai Niimi (Granite Bay, SJ)
6 – Brandon Julien (San Ramon Valley, NC)
7 – Isaiah Rios (Monache, CS)
8 – Seyoung Chang (Foothill, NC)
Championship Match
Greg Viloria (West) 9-0, Sr. over Trevor Bagan (Analy) 12-1, Jr. (Dec 5-1).
3rd Place Match
ERIK OLEA (Exeter) 12-2, So. over Cade Martinez-Ignatov (Liberty) 11-4, So. (Fall 2:11).
5th Place Match
Kai Niimi (Granite Bay) 9-4, So. over Brandon Julien (San Ramon Valley) 17-4, Sr. (Dec 11-5).
7th Place Match
Isaiah Rios (Monache) 7-4, Sr. over Seyoung Chang (Foothill) 5-5, So. (MD 8-0).
126 
1 – Jose Fernandez (Upper Lake, NC)
2 – Teague Dilbeck (Granite Bay, SJ)
3 – Donovan Fontillas (Ripon, SJ)
4 – Tai White (Acalanes, NC)
5 – Jared Callison (Monache, CS)
6 – Jonah Perez (California, NC)
7 – Nicolas Lozano (Overfelt, CC)
8 – Andrew Calderon (Exeter, CS)
Championship Match
Jose Fernandez (Upper Lake, NC) 8-0, over Teague Dilbeck (Granite Bay) 11-3, Jr. (Dec 8-6).
3rd Place Match
Donovan Fontillas (Ripon) 11-3, Jr. over Tai White (Acalanes) 13-5, Sr. (Dec 6-4).
5th Place Match
Jared Callison (Monache) 7-4, Jr. over Jonah Perez (California) 10-5, Jr. (Dec 7-2).
7th Place Match
Nicolas Lozano (Overfelt) 11-5, Sr. over Andrew Calderon (Exeter) 9-6, Fr. (Dec 6-2).
132 
1 – Kyle Parco (San Ramon Valley, NC)
2 – Nate Paulson (Liberty, NC)
3 – Trenton Edalgo (Tokay, SJ)
4 – Tyler Vesey (Willits, NC)
5 – Daniel Canon (Liberty, NC)
6 – Alejandro Sanchez (Upper Lake, NC)
7 – Max Ramacher (Dougherty Valley, NC)
8 – Javon Brown (Freedom, NC)
Championship Match
Kyle Parco (San Ramon Valley) 17-0, So. over Nate Paulson (Liberty) 8-3, So. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Trenton Edalgo (Tokay) 16-4, Jr. over Tyler Vesey (Willits) 10-3, Sr. (Dec 6-2).
5th Place Match
Daniel Canon (Liberty) 7-2, . over Alejandro Sanchez (Upper Lake) 6-5, Sr. (Fall 5:26).
7th Place Match
Max Ramacher (Dougherty Valley) 5-2, Sr. over Javon Brown (Freedom) 9-5, Sr. (Dec 7-0).
138
1 – David Montes (McQueen, Nevada)
2 – Sergio Napoles (Liberty, NC)
3 – Lupe Ayon (Exeter, CS)
4 – Hunter Gonzales (Durham, NS)
5 – Tyler Green (McQueen, Nevada)
6 – Cody Pruis (Heritage, NC)
7 – Carson Wood (Tokay, SJ)
8 – Collin Raizes (California, NC)
Championship Match
David Montes (McQueen) 11-4, Jr. over Sergio Napoles (Liberty) 7-3, Sr. (Dec 4-0).
3rd Place Match
Lupe Ayon (Exeter) 14-1, Jr. over Hunter Gonzales (Durham) 5-2, Jr. (Dec 8-2).
5th Place Match
Tyler Green (McQueen) 15-8, Fr. over Cody Pruis (Heritage) 12-4, So. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Carson Wood (Tokay) 12-5, Sr. over Collin Raizes (California) 5-6, So. (Fall 4:35).
145
1 – Jeremy Ridge (Acalanes, NC) *OW Middleweight 
2 – Kai Ward (McQueen, Nevada)
3 – Jack Ramalia (Granite Bay, SJ)
4 – Riley Briggs (Heritage, NC)
5 – Luke Au-Yeung (Windsor, NC)
6 – Casey Cox (San Ramon Valley, NC)
7 – Reilly McLoy (American, NC)
8 – Juan Andrade (Tracy, SJ)
Championship Match
Jeremy Ridge (Acalanes) 15-2, Jr. over Kai Ward (McQueen) 12-9, So. (Dec 7-1).
3rd Place Match
Jack Ramalia (Granite Bay) 11-3, Sr. over Riley Briggs (Heritage) 5-2, Sr. (MD 12-3).
5th Place Match
LUKE AU-YEUNG (Windsor) 4-2, over Casey Cox (San Ramon Valley) 11-4, So. (Dec 6-3).
7th Place Match
REILLY MCLOY (American) 12-3, . over Juan Andrade (Tracy) 11-5, Sr. (Fall 2:13).
152 
1 – Beau Bradley (Monache, CS)
2 – Perez Perez (Windsor, NC)
3 – Aalijah David (Durham, NS)
4 – Jerric Bato (Pittsburg, NC)
5 – Muhammad Lateef (Edison, SJ)
6 – Anthony Florez (McQueen, Nevada)
7 – Cole Zanarini (Liberty, NC)
8 – Briant Ferguson (Heritage, NC)
Championship Match
Beau Bradley (Monache) 9-1, Jr. over Perez Perez (Windsor) 4-1, . (Fall 2:32).
3rd Place Match
Aalijah David (Durham) 10-3, Jr. over Jerric Bato (Pittsburg) 4-2, . (Fall 0:32).
5th Place Match
Muhammad Lateef (Edison) 12-4, Sr. over Anthony Florez (McQueen) 4-3, 2nd. (Fall 0:00).
7th Place Match
Cole Zanarini (Liberty) 8-5, Sr. over BRIANT FERGUSON (Heritage) 3-3, Sr. (TF-1.5 0:00 (23-4)).
160
1 – Mason Kohls (Granite Bay, SJ)
2 – Axel Jurgens (Acalanes, NC)
3 – Steve Allee (Windsor, NC)
4 – Grant Huston (Monte Vista, NC)
5 – Kenny Saeterrn (Overfelt, CC)
6 – Jacob Arms (Willits, NC)
7 – Brennen Bruegger (Oakmont, SJ)
8 – Ryan Miller (Miramonte, NC)
Championship Match
Mason Kohls (Granite bay) 9-2, Sr. over Axel Jurgens (Acalanes) 10-4, Sr. (Dec 6-5).
3rd Place Match
Steve Allee (Windsor) 6-1, . over Grant Huston (Monte Vista) 5-2, . (Dec 8-1).
5th Place Match
Kenny Saeterrn (Overfelt) 13-4, Jr. over Jacob Arms (Willits) 15-5, Fr. (Fall 0:00).
7th Place Match
Brennen Bruegger (Oakmont) 11-4, Jr. over Ryan Miller (Miramonte) 3-3, Sr. (MD 8-0).
170 
1 – Maxwell Fleming (Miramonte, NC)
2 – Tyriq Seymore (Cordova, SJ)
3 – Diego Moreno (Ripon, SJ)
4 – Matt Cooper (Tokay, SJ)
5 – Nathan Atabay (Washington, NC)
6 – Grant Chachere (Northgate, NC)
7 – Will Burton (Clayton Valley, NC)
8 – Oscar Diaz (Edison, SJ)
Championship Match
Maxwell Fleming (Miramonte) 12-0, Sr. over Tyriq Seymore (Cordova) 4-1, Sr. (Fall 0:13).
3rd Place Match
Diego Moreno (Ripon) 11-2, Sr. over Matt Cooper (Tokay) 14-6, Jr. (Fall 2:34).
5th Place Match
Nathan Atabay (Washington) 10-3, Sr. over Grant Chachere (Northgate) 4-3, Sr. (Dec 4-1).
7th Place Match
Will Burton (Clayton Valley) 12-3, Jr. over Oscar Diaz (Edison) 12-6, So. (Fall 0:20).
182
1 – Adrian Chavez (Liberty, NC) *OW Heavyweight
2 – Noah Poblano (Durham, NS)
3 – Dylan Kranich (Tokay, SJ)
4 – Parker Wilkin (Granite Bay, SJ)
5 – Michael Cavender (Fort Bragg, NC)
6 – Asia Chatman (Pittsburg, NC)
7 – Oseyiomon Oiyemhonlan (Deer Valley, NC)
8 – Michael Barajas (Washington, NC)
Championship Match
Adrian Chavez (Liberty) 10-1, So. over Noah Poblano (Durham) 8-2, Sr. (Dec 10-5).
3rd Place Match
Dylan Kranich (Tokay) 16-3, Sr. over Parker Wilkin (Granite Bay) 12-3, Sr. (Fall 4:13).
5th Place Match
Michael Cavender (Fort Bragg) 4-2, Sr. over Asia Chatman (Pittsburg) 4-3, . (Dec 6-2).
7th Place Match
Oseyiomon Oiyemhonlan (Deer Valley) 8-4 over Michael Barajas (Washington) 7-5, Sr. (Dec 3-2).
195 
1 – Joe Miller (McQueen, Nevada)
2 – Davor Skaric (De La Salle, NC)
3 – Aiden Henry (Windsor, NC)
4 – Cristian Cruz (Pittsburg, NC)
5 – Denzel Mabry (Castlemont, OS)
6 – Mateo Celaya (St. Patricks, SJ)
7 – Estevan Davila (Liberty, NC) o
8 – Troy Morris (Monte Vista, NC)
Championship Match
Joe Miller (McQueen) 18-2, Jr. over Davor Skaric (De La Salle) 8-1, Sr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
AIDEN HENRY (Windsor) 5-1, . over CRISTIAN CRUZ (Pittsburg) 4-2, . (Fall 4:34).
5th Place Match
DENZEL MABRY (Castlemont) 6-2, . over Mateo Celaya (St. Patricks) 5-3, So. (Fall 0:00).
7th Place Match
Estevan Davila (Liberty) 10-4, Jr. over Troy Morris (Monte Vista) 4-3, . (Fall 1:34).
220
1 – Andrew DeSoto (California, NC)
2 – Jared Zermeno (Tokay, SJ)
3 – Kevin Correa (Windsor, NC)
4 – Anthony Ceja (Winters, NS)
5 – Carter Pierce (Foothill, NC)
6 – Marko Sanchez (Dougherty Valley, NC)
7 – Ben Roe (De La Salle, NC)
8 – Devon Muldogn (Winters, NS)
Championship Match
Andrew DeSoto (California) 11-0, Sr. over Jared Zermeno (Tokay) 7-2, Sr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Kevin Correa (Windsor) 5-1, . over Anthony Ceja (Winters) 10-5, Sr. (Dec 3-0).
5th Place Match
Carter Pierce (Foothill) 8-4, So. over Marko Sanchez (Dougherty Valley) 9-5, . (Fall 0:00).
7th Place Match
Ben Roe (De La Salle) 9-4, Fr. over Devon Muldogn (Winters) 3-3, . (Inj. 0:00).
285 
1 – Genaro Estrada (America, NC)
2 – Wyatt Word (Liberty, NC)
3 – Andy DeLira (Clayton Valley, NC)
4 – James Hyatt (Durham, NS)
5 – Colten Horger (Willits, NC)
6 – Michael Jamison Jr (Lower Lake, NC)
7 – Blaine Nye (California, NC)
8 – Ethan Lister (California, NC)
Championship Match
GENARO ESTRADA (American) 13-0, . over Wyatt Word (Liberty) 4-1, So. (Dec 5-4).
3rd Place Match
Andy DeLira (Clayton Valley) 10-2, Sr. over James Hyatt (Durham) 5-2, So. (Fall 5:13).
5th Place Match
Colten Horger (Willits) 6-3, Sr. over Michael Jamison Jr (Lower Lake) 4-3, Jr. (For.).
7th Place Match
Blaine Nye (California) 7-3, Sr. over Ethan Lister (California) 4-3, . (Dec 3-2).