Poway Captures 2018 Reno Tournament Champions

126 – AARON NAGAO (Esperanza, S) 2018 RTOC Champion

 

 

Poway (SD) 2018 RTOC Champions

 

TOP 10 TEAM SCORES
1 – Poway (CA): 207.0
2 – Allex (TX): 201.0
3T – Pomona (CO): 172.0
3T – Pueblo County (CO): 172.0
5 – Vacaville (CA): 159.0
6 – Choctaw (OK): 141.5
7 – Wasatch (UT): 141.0
8 – Cresent Valley (NV): 134.5
9 – Oakdale (CA): 121.0
10 – Grandview (CO): 119.0

 

CHAMPIONSHIP FINALS
106 – Stevo Poulin NY (Shenendehowa) DEC Braxton Brown TX (Allen), 3-2
113 – Vince Cornella CO (Monarch) DEC Brendon Garcia CO (Pueblo County), 12-8
120 – Wyatt Yapoujian CO (Pomona) DEC Steele Dias NV (Green Valley), 1-0
126 – Aaron Nagao CA (Esparanza) DEC Jason Miranda CA (Poway), 7-0
132 – Justin Pacheco CO (Pomona) DEC Tyson Humpherys UT (Layton), 5-0
138 – Trent Dooley TX (Allen) DEC Fabian Santillan CO (Grandview), 9-7
145 – Legend Lamer OR (Cresent Valley) F Jaxon Garoutte CO (Pueblo County), 5:17
152 – Isaac Wilcox UT (Olympus) DEC Aaron Gandara CA (Poway), 3-2
160 – Christopher Fasano CO (Pueblo County) DEC Hayden Lieb AK (Bethel), 7-4
170 – Jack Ervien WA (White River) DEC Levi Hopkins AK (Colony), 5-3
182 – Zane Coleman OK (Choctaw) DEC Caden Gerlach AK (Glennallen), 11-5
195 – Santos Cantu OR (Sprague) DEC Jonathon Fagen ID (Fruitland), 9-3
220 – Jullian Stone OR (North Medford) DEC Chris Island CA (Vacaville), 5-2
285 – Cohlton Schultz CO (Ponderosa) F Ben Dooley NV (Churchill County-B), 0:16
3RD PLACD MATCHES
106 – Brayden Abell CA (Oakdale) F Eric Griego CO (Pueblo County), 1:11
113 – Chance Lamer OR (Cresent Valley) DEC Johnny Lopez CA (Poway), 5-3
120 – Carson Sauriol CA (Poway) TF Tj Ruiz CA (Vacaville), 15-0 3:16
126 – Daniel Cardenas CO (Pomona) DEC Gabe Martinez TX (Allen), 7-5
132 – Jacob Peralta CA (Vacaville) DEC Colt Newton OK (Choctaw), 3-1
138 – Stockton Obrien UT (Wasatch) F Ricky Torres CA (Oakdale), 1:00
145 – Zak Kohler UT (Wasatch) DEC Gabe Johnson OK (Choctaw), 14-12
152 – Nate Moore WA (White River) DEC Zeke Guerrero AZ (Cibola), 12-8
160 – Kekana Fouret ID (Columbia) F Elise Brown ton TX (Allen), 1:59
170 – Sean Mccormick NV (Churchill County) DEC Gabe Martinez CA (Oakdale), 4-2
182 – Joe Curtis CA (La Costa Canyon) DEC Kyle Knudtson OR (Crook County), 5-4
195 – Colby Preston NV (Spanish Springs) F David Remer NV (Carson), 4:27
220 – Bryant Walker CO (Broomfield) DEC Fernando Luna ID (Jerome), 2-1
285 – Andrew Johnson CA (Poway) DEC Kaimana Wa’a OR (Cresent Valley), 3-0
5TH PLACE MATCHES
106 – Ryan Vigil CO (Broomfield) M FOR Zach Espalin AZ (Chandler)
113 – Nash Singleton OR (Roseburg) F Angelo Lozado CO (Jefferson), 0:26
120 – Kayson Kenney ID (Idaho Falls) FOR Clayton Bashor CA (Oakdale)
126 – Mosha Schwartz CO (Ponderosa) TF Joe Chavez CO (Alamosa), 22-7 3:08
132 – Noah Yeamans TX (Allen) DEC Sammy Heywood UT (Wasatch), 8-1
138 – Kyle Parco CA (De La Salle) FOR James Emmer NM (Rio Rancho)
145 – Dyllan Fuchs NV (Spring Creek) FOR Theorius Robison CO (Pomona)
152 – Corey Williford CA (Foothill PC) M FOR Ezekial Williamson ID (Jerome)
160 – Holland Knudsen UT (Timpanogos) M FOR Justus Scott NV (Green Valley)
170 – Ankhaa Enkhmandakh CA (De La Salle) MD Josh Nummer AK (Kodiak), 16-3
182 – Porter Chamberlain UT (Wasatch) F Ivan Hernandez CA (Poway), 2:22
195 – Michael Cox ID (Columbia) M FOR Connor Bourne NV (Faith Lutheran)
220 – Hunter Hood NV (Spring Creek) F Macintyre Thacker UT (Altamont), 2:02
285 – Marquonn Journey OK (Choctaw) DEC Caleb Parrot OR (Crook County), 6-3
7TH PLACE MATCHES
106 – Gabe Whisenhunt OR (Cresent Valley) FOR Davion Chavez CO (Alamosa)
113 – Elijah Olguin CO (Pomona) DEC Drew Lang UT (West), 3-2
120 – Noah Worthington OR (Sprague) DEC Nick Foster NV (Spanish Springs), 5-3
126 – Shaun Muse OK (Choctaw) DEC Ceasar Garza CA (Oakdale), 8-3
132 – Wayne Joint CA (Lemoore) DEC Jacob Vale CA (Poway), 6-1
138 – Cole Zorn UT (Pleasant Grove) DEC Angel Rios ID (Columbia), 3-0
145 – Ryan Wilson ID (Centennial) DEC Gabe Fiser VA (Grundy), 1-0
152 – Nick Gallegos CO (Jefferson) M FOR Christian Hudson AK (South Anchorage)
160 – Alex Hernandez CA (Poway) DEC Cole Chapman CA (Vacaville), 4-3
170 – Landon Davis OR (Sprague) DEC Zack Johnson UT (Maple Mountain), 6-5
182 – Merrell Morley UT (Salem Hills) M FOR Ryan Cosio CA (Temecula Valley)
195 – Laith Gilmore CA (Poway) DEC Cash Robb UT (Altamont), 8-3
220 – Emerson Conlon UT (Olympus) M FOR Antonio Garcia OR (North Salem)
285 – Johnny Geen TX (Allen) DEC Henry Saafi AK (South Anchorage), 3-1 SV