Poway Wins 2017 MidCal

Poway HS (SD) 2017 Mid Cal Champions

TOP 10 TEAM SCORES

1. Poway (SD): 312.0
2. Tuttle (Oklahoma): 286.0
3. Gilroy (CC): 202.0
4. Oakdale (SJ): 179.5
5. Del Oro (SJ): 159.0
6. Selma (CS): 143.0
7. Frontier (CS): 109.5
8. Clovis West (CS): 107.5
9. Golden Valley (SJ): 106.5
10. Alvarez (CC): 105.0

108

1 – Antonio Lorenzo – Del Oro (SJ)
2 – Cole Reyes – Frontier (CS)
3 – Jacob Allen – Poway (SD)
4 – Tristan Lujan – Selma (CS)
5 – Cale Johnson – Tuttle (Oklahoma)
6 – Dakota Unpingco – Freedom (NC)
7 – Caydin Wickard – Golden Valley (SJ)
8 – Eric Sanchez – Silver Creek (CC)

Championship Match
Antonio Lorenzo (Del Oro) 27-0, So. over Cole Reyes (Frontier) 30-3, So. (Dec 3-1).
3rd Place Match
Jacob Allen (Poway) 30-7, Jr. over Tristan Lujan (Selma) 29-7, Fr. (Dec 8-2).
5th Place Match
Cale Johnson (Tuttle) 30-6, Sr. over Dakota Unpingco (Freedom) 19-6, So. (Fall 2:07).
7th Place Match
Caydin Wickard (Golden Valley) 29-5, Fr. over Eric Sanchez (Silver Creek) 20-5, Jr. (Fall 3:50).

115
1 – Nic Aguilar – Gilroy (CC)
2 – Carson Sauriol – Poway (SD)
3 – Luke Surber – Tuttle (Oklahoma)
4 – Riley Siason – Alvarez (CC)
5 – Brenden Johnson – Del Oro (SJ)
6 – Daniel Borrego – Terra Nova (CC)
7 – Jr Garcia – McQueen (Nevada)
8 – Manny Jaramillo – Selma (CS)

Championship Match
Nic Aguilar (Gilroy) 24-1, Jr. over Carson Sauriol (Poway) 24-9, So. (Fall 2:55).
3rd Place Match
Luke Surber (Tuttle) 31-6, Fr. over Riley Siason (Alvarez) 26-5, Jr. (Dec 12-6).
5th Place Match
Brenden Johnson (Del Oro) 26-8, Fr. over Daniel Borrego (Terra Nova) 22-6, Sr. (Dec 2-0).
7th Place Match
Jr Garcia (McQueen) 29-10, So. over Manny Jaramillo (Selma) 3-3, So. (Dec 3-0).

122
1 – Ian Timmins – Wooster (Nevada)
2 – Rhett Golowenski – Tuttle (Oklahoma)
3 – Chase Saldate – Gilroy (CC)
4 – Elijah Blake – Del Oro (SJ)
5 – Gregory Viloria – Merrill West (SJ)
6 – Cameron Santiago – Poway (SD)
7 – Abel Pena – Watsonville (CC)
8 – Angelo Reyes – Fremont (CC)

Championship Match
Ian Timmins (Wooster) 41-2, Sr. over Rhett Golowenski (Tuttle) 31-4, Jr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Chase Saldate (Gilroy) 29-8, Fr. over Elijah Blake (Del Oro) 16-6, Fr. (SV-1 4-2).
5th Place Match
Gregory Viloria (Merrill West) 24-4, Sr. over Cameron Santiago (Poway) 26-15, Jr. (For.).
7th Place Match
Abel Pena (Watsonville) 19-3, So. over Angelo Reyes (Fremont) 29-5, Sr. (Fall 4:19).

128
1 – Robert Garcia, IV – Selma (CS)
2 – Chase Zollmann – Poway (SD)
3 – Isaiah Palomino – Bellarmine (CC)
4 – Daniel Vizcara – Gilroy (CC)
5 – Felipe Duenas – Sobrato (CC)
6 – Eric Lucero – Etiwanda (S)
7 – Jake Abeyta – Oakdale (SJ)
8 – Leem Kue – Buhach Colony (SJ)

Championship Match
Robert Garcia iv (Selma) 32-3, Sr. over Chase Zollmann (Poway) 30-4, Jr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Isaiah Palomino (Bellarmine) 5-1, Sr. over Daniel Vizcara (Gilroy) 28-9, So. (Dec 3-1).
5th Place Match
Felipe Duenas (Sobrato) 22-4, Jr. over Eric Lucero (Etiwanda) 26-10, Jr. (Fall 3:18).
7th Place Match
Jake Abeyta (Oakdale) 5-2, Sr. over Leem Kue (Buhach Colony) 24-13, Jr. (Dec 4-3).

134
1 – Scott Kiyono – Poway (SD)
2 – Ricky Torres – Oakdale (SJ)
3 – Ryley Boutain – Benicia (SJ)
4 – Dalton Lakmann – Foothill (N)
5 – Seth Goyal – Palo Alto (CC)
6 – James Stinson – Del Oro (SJ)
7 – Mason Hartshorn – Freedom (NC)
8 – Brady Dearmond – Tuttle (Oklahoma)

Championship Match
Scott Kiyono (Poway) 29-3, Sr. over Ricky Torres (Oakdale) 30-7, So. (MD 9-1).
3rd Place Match
Ryley Boutain (Benicia) 25-3, Jr. over Dalton Lakmann (Foothill) 32-5, Jr. (Dec 11-6).
5th Place Match
Seth Goyal (Palo Alto) 24-2, Sr. over James Stinson (Del Oro) 20-8, Fr. (MD 10-2).
7th Place Match
Mason Hartshorn (Freedom) 19-8, Sr. over Brady Dearmond (Tuttle) 26-12, Fr. (Dec 10-4).

140
1 – Tanner Litterell – Tuttle (Oklahoma)
2 – Johnny Fox – Gilroy (CC)
3 – Tony Mendoza – Selma (CS)
4 – Stephen Abbate – Central Catholic (SJ)
5 – Jon Miranda – Poway B (SD)
6 – Chase Patterson – Del Oro (SJ)
7 – Alejandro Lanza – Benicia (SJ)
8 – Marco Hernandez – Frontier (CS)

Championship Match
Tanner Litterell (Tuttle) 34-0, Sr. over Johnny Fox (Gilroy) 21-7, So. (Fall 1:33).
3rd Place Match
Tony Mendoza (Selma) 35-4, Jr. over Stephen Abbate (Central Catholic) 28-6, Sr. (Dec 7-6).
5th Place Match
Jon Miranda (Poway B) 29-9, Jr. over Chase Patterson (Del Oro) 21-9, Sr. (For.).
7th Place Match
Alejandro Lanza (Benicia) 23-5, Sr. over Marco Hernandez (Frontier) 3-3, Sr. (Dec 4-3).

147
1 – Brik Filippo – Tuttle (Oklahoma)
2 – Dom Mata – Poway (SD)
3 – Jake Ryan – Oakdale (SJ)
4 – Christian Dominguez – Central Catholic (SJ)
5 – Jonathan Ramos – Selma (CS)
6 – Immanuel Wright – Golden Valley (SJ)
7 – Jeremy Ridge – Acalanes (NC)
8 – Michael Zaragoza – Palma (CC)

Championship Match
Brik Filippo (Tuttle) 31-0, Sr. over Dom Mata (Poway) 31-6, Fr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Jake Ryan (Oakdale) 13-1, Jr. over Christian Dominguez (Central Catholic) 31-8, Sr. (Inj. 0:00).
5th Place Match
Jonathan Ramos (Selma) 23-6, Jr. over Immanuel Wright (Golden Valley) 31-9, Sr. (SV-1 4-2).
7th Place Match
Jeremy Ridge (Acalanes) 30-5, Jr. over Michael Zaragoza (Palma) 3-3, Sr. (Inj. 0:00).

154
1 – Quentin Hovis – Poway (SD)
2 – David San Miguel – Bellarmine (CC)
3 – Dustin Plott – Tuttle (Oklahoma)
4 – Israel Casarez – Reed (Nevada)
5 – Jonathan Garcia – Frontier (CS)
6 – Jace Luchau – Selma (CS)
7 – Fernando Lanza – Benicia (SJ)
8 – Gabriel Martinez – Oakdale (SJ)

Championship Match
Quentin Hovis (Poway) 35-0, . over David San Miguel (Bellarmine) 4-1, Sr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Dustin Plott (Tuttle) 35-4, Fr. over Israel Casarez (Reed) 36-5, Sr. (MD 12-3).
5th Place Match
Jonathan Garcia (Frontier) 5-2, Sr. over Jace Luchau (Selma) 29-8, So. (Dec 14-9).
7th Place Match
Fernando Lanza (Benicia) 23-4, Sr. over Gabriel Martinez (Oakdale) 28-10, So. (Dec 3-2).

162
1 – Hampton Boyd – Poway (SD)
2 – Joe Barnes – Gilroy (CC)
3 – Juan Rosales – Buhach Colony (SJ)
4 – Bronson Harmon – Oakdale (SJ)
5 – Carson Berryhill – Tuttle (Oklahoma)
6 – Steve Butts – Benicia (SJ)
7 – Chance Benadum – Dos Palos (CS)
8 – Robert Calzada – Overfelt (CC)

Championship Match
Hampton Boyd (Poway) 31-7, Sr. over Joe Barnes (Gilroy) 29-9, So. (Fall 1:21).
3rd Place Match
Juan Rosales (Buhach Colony) 29-8, Sr. over Bronson Harmon (Oakdale) 27-4, Jr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Carson Berryhill (Tuttle) 29-10, So. over Steve Butts (Benicia) 18-7, Sr. (For.).
7th Place Match
Chance Benadum (Dos Palos) 30-6, Sr. over Robert Calzada (Overfelt) 26-9, Jr. (Dec 7-4).

172
1 – Abel Garcia – Oakdale (SJ)
2 – Nick Villareal – Gilroy (CC)
3 – Tanner Johnson – Tuttle (Oklahoma)
4 – Celso Silva – Poway (SD)
5 – Quinn Simard – Shasta (N)
6 – Chris Cantoriano – Clovis West (CS)
7 – Victor Cruz – Buhach Colony (SJ)
8 – Adam Mena – Christopher (CC)

Championship Match
Abel Garcia (Oakdale) 32-4, Sr. over Nick Villareal (Gilroy) 4-1, Fr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Tanner Johnson (Tuttle) 30-4, Sr. over Celso Silva (Poway) 5-2, . (Fall 3:00).
5th Place Match
Quinn Simard (Shasta) 16-2, Jr. over Chris Cantoriano (Clovis West) 18-8, So. (Dec 1-0).
7th Place Match
Victor Cruz (Buhach Colony) 26-7, Sr. over Adam Mena (Christopher) 22-8, Sr. (Dec 9-2).

184
1 – Colbey Harlan – Oakdale (SJ)
2 – Matthew Martinez – Alvarez (CC)
3 – Nathan Tausch – Poway (SD)
4 – Willem Deboer – Frontier (CS)
5 – Taniela Feliciano-Takata – Fremont (CC)
6 – Nathan Smith – Etiwanda (S)
7 – Bonifacio Escobar – West Valley (N)
8 – Isaiah Martin – Garces Memorial (CS)

Championship Match
Colbey Harlan (Oakdale) 30-4, Jr. over Matthew Martinez (Alvarez) 30-4, Jr. (MD 11-2).
3rd Place Match
Nathan Tausch (Poway) 28-4, Jr. over Willem Deboer (Frontier) 4-2, Sr. (Dec 7-3).
5th Place Match
Taniela Feliciano-Takata (Fremont) 22-7, Jr. over Nathan Smith (Etiwanda) 20-6, Sr. (For.).
7th Place Match
Bonifacio Escobar (West Valley) 23-4, Sr. over Isaiah Martin (Garces Memorial) 19-6, Jr. (Fall 2:12).

197
1 – Tony Andrade – Gilroy (CC)
2 – Ryan Reyes – Clovis West (CS)
3 – Joey Miller – McQueen (Nevada)
4 – Nemo Chapman – Inderkum (SJ)
5 – Issaya Finley – Righetti (S)
6 – Kevin Ruiz – Alvarez (CC)
7 – Isaiah Jimenez – Selma (CS)
8 – Jared Zermeno – Tokay (SJ)

Championship Match
Tony Andrade (Gilroy) 32-6, Jr. over Ryan Reyes (Clovis West) 22-3, So. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Joey Miller (McQueen) 37-5, Jr. over Nemo Chapman (Inderkum) 28-3, RS Sr. (Dec 5-2).
5th Place Match
Issaya Finley (Righetti) 13-3, Jr. over Kevin Ruiz (Alvarez) 28-9, Sr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Isaiah Jimenez (Selma) 22-11, Jr. over Jared Zermeno (Tokay) 18-9, Sr. (Dec 3-1).

222
1 – Jose Quintero – Alisal (CC)
2 – Isaiah Ortiz – Buchanan (CS)
3 – Dalton Nichols – West Valley (N)
4 – Tre Walker – Dos Palos (CS)
5 – Cortland Morse – Golden Valley (SJ)
6 – Gunner Meyer – Tuttle (Oklahoma)
7 – Justin Pursley – Poway (SD)
8 – Antonio Gomez – Christopher (CC)

Championship Match
Jose Quintero (Alisal) 23-6, So. over Isaiah Ortiz (Buchanan) 26-12, Sr. (Inj. 0:00).
3rd Place Match
Dalton Nichols (West Valley) 26-5, Jr. over Tre Walker (Dos Palos) 17-5, Jr. (Fall 0:00).
5th Place Match
Cortland Morse (Golden Valley) 4-2, Sr. over Gunner Meyer (Tuttle) 14-7, Sr. (Dec 3-1).
7th Place Match
Justin Pursley (Poway) 14-5, 7th. over Antonio Gomez (Christopher) 19-10, Jr. (Fall 4:59).

287
1 – Pablo Miller – Del Oro (SJ)
2 – Luke Cruz – South San Francisco (CC)
3 – Marc Leon – Oak Grove (CC)
4 – Trey Mason – Tuttle (Oklahoma)
5 – Andy Maltz – Gunn (CC)
6 – Jacob Roberts – Buchanan B (CS)
7 – Juan Camacho – Paso Robles (S)
8 – David Robles – Buchanan (CS)

Championship Match
Pablo Miller (Del Oro) 19-5, Sr. over Luke Cruz (South San Francisco) 23-7, . (Dec 11-5).
3rd Place Match
Marc Leon (Oak Grove) 25-2, Sr. over Trey Mason (Tuttle) 25-6, Jr. (MD 11-3).
5th Place Match
Andy Maltz (Gunn) 16-3, Sr. over Jacob Roberts (Buchanan B) 22-10, Sr. (For.).
7th Place Match
Juan Camacho (Paso Robles) 27-9, Sr. over David Robles (Buchanan) 16-11, Sr. (For.).