Reno Tournament of Champions Teams & Schedule (College/High School)

 

2018 RTOC Schedule

December 20, 2018 College Tournament
College weigh-ins 7 am
National Anthem 8:45 am
College “Pig Tails” 12 mats 9am- 9:30 am
College Championship Round I 12 mats 9:30 am – 11 am
College Consolation Round “Pigtails” 12 mats 11 am – 11:15 am
College Consolation Round I 12 mats 11:15am – 12:15 pm
College Championship Round II 12 mats 12:15 pm – 1:15 pm
College Consolation Round II 12 mats 1:15 pm – 1:45 pm
College Championship Round III 12 mats 1:45pm – 2:15 pm
College Consolation Round III 12 mats 2:15 pm – 2:45 pm
College Championship Semifinals 4 mats 2:45 pm – 3:45 pm
College Consolation Round IV 4 mats 2:45 pm – 3:45 pm
College Consolation Semifinals 4 mats 3:45pm – 5:15 pm
College Finals 1st, 3rd & 5th 3 mats 6pm

* Time schedule is subject to change * Individual medals to be presented after each match is completed * Team trophies and Outstanding Wrestler awards will be presented following the end of the tournament. 

December 21, 2018 High School Tournament

  • Grooming check 6:30am – 7 am Weigh-ins 7 am
  • Coaches meeting 8:30 am National Anthem 8:45 am
  • “Pig Tails” 9 am – 10 am
  • Championship Round I 12 mats 10 am – 1 pm
  • Consolation” Pig Tails” 12 mats 1:00 pm – 1:15 pm
  • Championship Round II  & Cons Round I 12 mats 1:15 pm – 4:15 pm
  • Consolation Round II 12 mats 4:15 pm – 6:15 pm
  • Championship Round III 12 mats 6:15 pm – 7:15 pm
  • Consolation Round III 12 mats 7:15 pm – 8:15 pm
  • **Consolation Round IV 12 mats 8:15 pm – 9 pm

December 22, 2018 High School Tournament

  • Weigh-ins 7 am
  • National Anthem 8:45 am Championship Round IV & Cons Round V 12 mats 9 am – 10:15
  • Consolation Round VI 12 mats 10:15 am – 11 am
  • Championship Semi Finals 3 mats 11 am – 11:45 pm
  • Consolation Round VII 3 mats 11 am – 11:45 pm
  • Consolation Semi Finals 4 mats 11:45 pm -1 pm
  • Opening Ceremonies & National Anthem 4:15 pm
  • Championship Finals and Medal rounds 1st, 3rd, 5th, 7th 4 mats 5 pm

** Any match involving “Pigtails” wrestlers that need to wrestle 6 matches in a day will wrestle this match in Round 1 Saturday * Time schedule is subject to change * If there are NO “Pigtail” matches then Championship Round I will start at 9am * All medals and team trophies will be presented at the conclusion of the tournament * Top three High School place finishers gain All American status.

COLLEGE TEAMS

American
Arizona State
Cal Baptist
Cal Poly
Cal State Bakersfield
Clackamas Community College
Embrey-Riddle Aeronautical
Fresno State
Grandview
Menlo
Michigan State
Minot State
Montana State – Northern
Oklahoma State
Old Dominion
Pacific
Simpson
Southern Oregon
Southwestern Oregon
Stanford
The Citadel
Umpqua
Wyoming

HIGH SCHOOL TEAMS

Adams City (Commerce City, CO)
Alamosa (Alamosa, CO)
Allen (Allen, TX)
Altamont (Altamont, UT)
Amity (Dayton, OR)
Andrew Hill (San Jose, CA)
Apple Valley (Apple Valley, CA)
Arbor View (Las Vegas, NV)
Bethel (Bethel, AK)
Bingham (South Jordan, UT)
Bishop Manogue (Reno, NV)
Blanchard (Blanchard, OK)
Broomfield (Broomfield, CO)
Carlsbad (Carlsbad, NM)
Carson (Carson City, NV)
Casteel (Queen Creek, AZ)
Centennial (Boise, ID)
Chandler (Chandler, AZ)
Chico (Chico, CA)
Choctaw (Choctaw, OK)
Christopher (Gilroy, CA)
Churchill County (Fallon, NV)
Cibola (Yuma, AZ)
Colony (Palmer, AK)
Columbia (Nampa, ID)
Columbia B (Nampa, ID)
Crescent Valley (Corvallis, OR)
Crook County (Prineville, OR)
Damonte Ranch (Reno, NV)
De La Salle (Concord, CA)
Dixie (St. George, UT)
Eagle (Eagle, ID)
Esperanza (Anaheim, CA)
Faith Lutheran (Las Vegas, NV)
Fernley (Fernley, NV)
Foothill PC (Palo Cedro, CA)
Franklin (El Paso, TX)
Fruitland (Fruitland, ID)
Glennallen (Glennallen, AK)
Grandview (Aurora, CO)
Green Valley (Henderson, NV)
Grundy (Grundy, VA)
Harrisburg (Harrisburg, OR)
Herriman (Herriman, UT)
Hillfield Strathallan (Millgrove, ON, Canada)
Hillsboro (Beaverton, OR)
Homer (Homer, AK)
Hug Hawks (Reno, NV)
Idaho Falls (Idaho Falls, ID)
Jefferson (Edgewater, CO)
Jerome (Jerome, ID)
Kodiak (Kodiak, AK)
La Costa Canyon (Carlsbad, CA)
Layton (Layton, UT)
Layton B (Layton, UT)
Legacy (Broomfield, CO)
Lehi (Lehi, UT)
Lemoore (Lemoore, CA)
Maple Mountain (Spanish Fork, UT)
McQueen (Reno, NV)
Meridian (Meridian, ID)
Monarch (Louisville, CO)
Morgan (Morgan, UT)
Nampa (Nampa, ID)
North Medford (Medford, OR)
North Salem (Salem, OR)
Oakdale (Oakdale, CA)
Olympus (Holladay, UT)
Payson (Payson, UT)
Pleasant Grove (Pleasant Grove, UT)
Pioneer Valley (Santa Maria, CA)
Pioneer Valley B (Santa Maria, CA)
Pomona (Arvada, CO)
Pomona B (Arvada, CO)
Ponderosa (Parker, CO)
Poway (Poway, CA)
Pueblo County (Pueblo, CO)
Pueblo West (Pueblo, CO)
Reed (Sparks, NV)
Reno (Reno, NV)
Rex Putnam (Oregon City, OR)
Rio Rancho (Rio Rancho, NM)
Rocky Mountain (Meridian, ID)
Roseburg (Roseburg, OR)
Salem Hills (Salem, UT)
Sherwood (Sherwood, OR)
Shenendehowa (Clifton Park, NY)
Skyridge (Lehi, UT)
Soldotna (Soldotna, AK)
South Anchorage (Anchorage, AK)
Spanish Springs (Sparks, NV)
Sparks (Sparks, NV)
Spring Creek (Spring Creek, NV)
Spring Creek B (Spring Creek, NV)
Sprague (Salem, OR)
Stansbury (Stansbury Park, UT)
Stilwell (Stilwell, OK)
Temecula Valley (Temecula, CA)
Timpanogos (Orem, UT)
Twin Falls (Twin Falls, ID)
Vacaville (Vacaville, CA)
Vacaville B (Vacaville, CA)
Wasatch (Heber City, UT)
Wasatch B (Heber City, UT)
Wasilla (Wasilla, AK)
West (Salt Lake City, UT)
White River (Buckley, WA)
William C. Hinkley (Aurora, CO)