2016 The Bash Results – Selma Crowns Six Champions

ROBERT GARCIA IV – Selma (CS)

 

Top 10 Team Scores
1. Selma 324.5
2. Downey 176.0
3. Ernest Righetti 171.5
4. Bloomington 149.5
5. Redwood -Visalia 140.5
6. Santa Maria 135.5
7. Rocklin 133.0
8. Bishop Amat 131.5
9. Firebaugh 127.0
10. Mater Dei 119.0

106
1st Place – Jonathan Prata of Downey
2nd Place – Tristan Lujan of Selma
3rd Place – Manuel Bermudez of Mission Oaks
4th Place – Sebastian Gomez of Washington (Fresno)
5th Place – Joey Mclughlin of Mater Dei
6th Place – Armando Martinex of Golden West
7th Place – Wyatt Bedrosian of Coalinga
8th Place – Tommy Hornby of Ernest Righetti
1st Place Match
Jonathan Prata (Downey) 9-0, Jr. over Tristan Lujan (Selma) 16-2, Fr. (Dec 7-4).
3rd Place Match
Manuel Bermudez (Mission Oaks) 15-3, Fr. over Sebastian Gomez (Washington (Fresno)) 16-4, Jr. (Dec 10-3).
5th Place Match
Joey Mclughlin (Mater Dei) 12-4, Fr. over Armando Martinex (Golden West) 13-7, So. (MD 11-3).
7th Place Match
Wyatt Bedrosian (Coalinga) 13-6, Fr. over Tommy Hornby (Ernest Righetti) 10-7, So. (Fall 3:00).

113
1st Place – Eli Sepeda of Fresno
2nd Place – Thomas Terrence of Clovis East
3rd Place – Bobby Salazar of Golden Valley (Bakersfield)
4th Place – Elgar Ibanez of Caruthers
5th Place – Manny Jaramillo of Selma
6th Place – Isaiah Franco of Firebaugh
7th Place – Daylan Seaman of Hanford West
8th Place – Abraham Cervantes of Downey
1st Place Match
Eli Sepeda (Fresno) 4-0, . over Thomas Terrence (Clovis East) 9-6, Sr. (Dec 8-4).
3rd Place Match
Bobby Salazar (Golden Valley (Bakersfield)) 6-1, Sr. over Elgar Ibanez (Caruthers) 12-3, Sr. (MD 11-3).
5th Place Match
Manny Jaramillo (Selma) 9-3, So. over Isaiah Franco (Firebaugh) 10-5, Fr. (Dec 6-4).
7th Place Match
Daylan Seaman (Hanford West) 19-7, Fr. over Abraham Cervantes (Downey) 5-5, Jr. (Dec 7-6).

120
1st Place – Sidney Flores of Bishop Amat
2nd Place – John Martinez of Ernest Righetti
3rd Place – Robert Areyano of Selma
4th Place – Roland Dominquez of Downey
5th Place – Pedro Ramirez of Ridgeview
6th Place – Ryan Clark of Rocklin
7th Place – Mohammad Shalabi of Bloomington
8th Place – Tyler Uranga of Redwood -Visalia
1st Place Match
Sidney Flores (Bishop Amat) 16-0, . over John Martinez (Ernest Righetti) 16-4, Sr. (Dec 6-0).
3rd Place Match
Robert Areyano (Selma) 13-2, Jr. over Roland Dominquez (Downey) 12-2, . (Dec 6-0).
5th Place Match
Pedro Ramirez (Ridgeview) 11-2, Sr. over Ryan Clark (Rocklin) 11-5, So. (Dec 2-0).
7th Place Match
Mohammad Shalabi (Bloomington) 11-5, Jr. over Tyler Uranga (Redwood -Visalia) 12-6, So. (Dec 5-4).

126
1st Place – Robert Garcia IV of Selma
2nd Place – Shane Kumararatne of Rocklin
3rd Place – Sean Hollinshead of Ernest Righetti
4th Place – Alex Almarez of Bishop Amat
5th Place – Mario Birrueta of Wasco Union
6th Place – Mario Kwon of Ernest Righetti
7th Place – Michael Looney of Mt Whitney
8th Place – Luis Mendoza of Kern Valley
1st Place Match
Robert Garcia IV (Selma) 17-0, Sr. over Shane Kumararatne (Rocklin) 11-5, Sr. (TF-1.5 3:00 (22-7)).
3rd Place Match
Sean Hollinshead (Ernest Righetti) 16-3, Sr. over Alex Almarez (Bishop Amat) 13-3, . (TF-1.5 4:44 (16-0)
5th Place Match
Mario Birrueta (Wasco Union) 9-3, Sr. over Mario Kwon (Ernest Righetti) 7-5, So. (Fall 3:00).
7th Place Match
Michael Looney (Mt Whitney) 5-5, Jr. over Luis Mendoza (Kern Valley) 6-5, Sr. (Dec 9-5).

132
1st Place – Luis Ramos of Selma
2nd Place – Brock Rogers of Corcoran
3rd Place – Niko Martinez of Mater Dei
4th Place – Logan Bik of Rocklin
5th Place – Austyn Figueroa of Bloomington
6th Place – Jacob Robles of Ernest Righetti
7th Place – Ean Evans of Mission Oaks
8th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Jose Magana of Avenal
1st Place Match
Luis Ramos (Selma) 17-4, Jr. over Brock Rogers (Corcoran) 16-5, . (Dec 8-2).
3rd Place Match
Niko Martinez (Mater Dei) 7-1, Sr. over Logan Bik (Rocklin) 12-4, Sr. (Dec 6-3).
5th Place Match
Austyn Figueroa (Bloomington) 14-8, Sr. over Jacob Robles (Ernest Righetti) 15-7, Sr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Ean Evans (Mission Oaks) 8-4, So. over Forfeit Forfeit () 1-2, . (For.).

138
1st Place – Armando Padilla of Downey
2nd Place – Aaron Panduro of Corcoran
3rd Place – Lorenzo Delacruz of Redwood -Visalia
4th Place – Jaycob Zepeda of Ernest Righetti
5th Place – Jesus Solis of Ernest Righetti
6th Place – Nico Zavala of Mission Oaks
7th Place – Carlos Villegas of El Diamante
8th Place – Jon Huther of Santa Barbara
1st Place Match
Armando Padilla (Downey) 9-0, . over Aaron Panduro (Corcoran) 17-5, . (Dec 5-3).
3rd Place Match
Lorenzo Delacruz (Redwood -Visalia) 10-2, Jr. over Jaycob Zepeda (Ernest Righetti) 14-4, Sr. (Fall 2:01).
5th Place Match
Jesus Solis (Ernest Righetti) 11-5, Sr. over Nico Zavala (Mission Oaks) 14-8, Fr. (Dec 7-6).
7th Place Match
Carlos Villegas (El Diamante) 11-5, Sr. over Jon Huther (Santa Barbara) 3-3, . (Fall 2:55).

145
1st Place – Tony Mendoza of Selma
2nd Place – Frank Lopez of Santa Maria
3rd Place – Austin Dasis of Ernest Righetti
4th Place – Elijah Neal of Mc Lane
5th Place – Adrian Segovia of Downey
6th Place – Caleb Bedrosian of Coalinga
7th Place – Conrad Miller of Kern Valley
8th Place – Mitchell Herberger of Rocklin
1st Place Match
Tony Mendoza (Selma) 18-0, Jr. over Frank Lopez (Santa Maria) 17-2, Jr. (MD 17-5).
3rd Place Match
Austin Dasis (Ernest Righetti) 17-4, Jr. over Elijah Neal (Mc Lane) 6-2, . (Dec 9-4).
5th Place Match
Adrian Segovia (Downey) 11-5, Sr. over Caleb Bedrosian (Coalinga) 14-6, Jr. (For.).
7th Place Match
Conrad Miller (Kern Valley) 9-4, Jr. over Mitchell Herberger (Rocklin) 8-7, Jr. (Fall 3:54).

152
1st Place – Jace Luchau of Selma
2nd Place – Josias Calderon of Santa Maria
3rd Place – Esteban Molina of Firebaugh
4th Place – Tyler Showen of Redwood -Visalia
5th Place – Albert Urias of Ridgeview
6th Place – Sage Kenlein of Mater Dei
7th Place – Dean Nash of Ernest Righetti
8th Place – Gabe Salcedo of Mission Oaks
1st Place Match
Jace Luchau (Selma) 16-2, So. over Josias Calderon (Santa Maria) 15-3, Sr. (Fall 1:28).
3rd Place Match
Esteban Molina (Firebaugh) 20-3, Jr. over Tyler Showen (Redwood -Visalia) 11-6, Jr. (Fall 2:01).
5th Place Match
Albert Urias (Ridgeview) 12-3, . over Sage Kenlein (Mater Dei) 3-3, Sr. (For.).
7th Place Match
Dean Nash (Ernest Righetti) 14-7, Sr. over Gabe Salcedo (Mission Oaks) 12-6, So. (MD 11-2).

160
1st Place – Oscar Diaz of Selma
2nd Place – Arthuro Rivas of Firebaugh
3rd Place – Hunter Gonzalez of Rocklin
4th Place – Chance benedum of Dos Palos
5th Place – Muhammad Lateef of Chavez (Stockton)
6th Place – Glen Nagamoto of Mater Dei
7th Place – Alberto Mendez of Wasco Union
8th Place – Jorge Osuna of Coalinga
1st Place Match
Oscar Diaz (Selma) 12-1, Jr. over Arthuro Rivas (Firebaugh) 23-2, Jr. (Dec 9-5).
3rd Place Match
Hunter Gonzalez (Rocklin) 16-2, Jr. over chance benedum (Dos Palos) 18-2, Sr. (Dec 5-2).
5th Place Match
Muhammad Lateef (Chavez (Stockton)) 6-2, . over Glen Nagamoto (Mater Dei) 4-3, So. (Fall 1:20).
7th Place Match
Alberto Mendez (Wasco Union) 10-6, Sr. over Jorge Osuna (Coalinga) 7-5, . (Inj. 0:00).

170
1st Place – Christian Rodriguez of Selma
2nd Place – Nic Arellano of Downey
3rd Place – Fabian Maldonado of Avenal
4th Place – Brian Horn of Rocklin
5th Place – Joaquin Castillejos of Bloomington
6th Place – Eric Ponce of Golden Valley (Bakersfield)
7th Place – Brandon Escalera of Granite Hills (Porterville)
8th Place – Johnny Cruz of Santa Barbara
1st Place Match
Christian Rodriguez (Selma) 17-1, So. over Nic Arellano (Downey) 11-2, . (Fall 3:55).
3rd Place Match
Fabian Maldonado (Avenal) 34-7, . over Brian Horn (Rocklin) 12-4, Sr. (Fall 4:49).
5th Place Match
Joaquin Castillejos (Bloomington) 13-4, Sr. over Eric Ponce (Golden Valley (Bakersfield)) 4-3, Sr. (Fall 4:52).
7th Place Match
Brandon Escalera (Granite Hills (Porterville)) 11-4, Sr. over Johnny Cruz (Santa Barbara) 3-3, Sr. (Fall 0:19).

182
1st Place – Derrick Fleming of Argonaut
2nd Place – Davonte Potts of Edison
3rd Place – Daniel Alcala of Redwood -Visalia
4th Place – jose morales of Chavez (Stockton)
5th Place – Nolan Berry of Westmont
6th Place – Miguel Bravo of Downey
7th Place – Fabian Ochoa of Bloomington
8th Place – Dylan Mota of El Diamante
1st Place Match
Derrick Fleming (Argonaut) 13-4, Sr. over Davonte Potts (Edison) 6-1, Jr. (TF-1.5 5:20 (19-4)).
3rd Place Match
Daniel Alcala (Redwood -Visalia) 14-4, Jr. over jose morales (Chavez (Stockton)) 11-6, Sr. (Fall 2:57).
5th Place Match
Nolan Berry (Westmont) 10-4, . over Miguel Bravo (Downey) 8-6, . (Fall 3:00).
7th Place Match
Fabian Ochoa (Bloomington) 5-2, Sr. over Dylan Mota (El Diamante) 8-7, Sr. (Dec 8-4).

195
1st Place – Luis Melecio of Bloomington
2nd Place – Isaiah Jimenez of Selma
3rd Place – Christopher Velez of Robert F. Kennedy
4th Place – Willy (Marcelo) Leon of Mater Dei
5th Place – Kwabena Watson of Edison
6th Place – Eluterio Edralin of Santa Maria
7th Place – Richard Gonzalez of Tranquillity
8th Place – Isaac Rogan of Archbishop Riordan
1st Place Match
Luis Melecio (Bloomington) 11-2, Sr. over Isaiah Jimenez (Selma) 13-5, Jr. (Fall 5:24).
3rd Place Match
Christopher Velez (Robert F. Kennedy) 20-6, Sr. over Willy (Marcelo) Leon (Mater Dei) 4-2, Sr. (Fall 1:47).
5th Place Match
Kwabena Watson (Edison) 10-2, So. over Eluterio Edralin (Santa Maria) 13-7, Jr. (Fall 1:43).
7th Place Match
Richard Gonzalez (Tranquillity) 16-7, Sr. over Isaac Rogan (Archbishop Riordan) 2-3, Jr. (Fall 1:35).

220
1st Place – Kobe Rosas of Coalinga
2nd Place – Stephen Salazar of Bloomington
3rd Place – Jacob Lightner of Kern Valley
4th Place – Amador Bautista of Redwood -Visalia
5th Place – Vincent Moran of Bishop Amat
6th Place – Jonah Schmidtke of Clovis East
7th Place – Adrian Guerra of Downey
8th Place – Jonathan Garcia of Santa Maria
1st Place Match
Kobe Rosas (Coalinga) 15-1, Sr. over Stephen Salazar (Bloomington) 17-3, Sr. (Dec 2-0).
3rd Place Match
Jacob Lightner (Kern Valley) 11-1, So. over Amador Bautista (Redwood -Visalia) 9-3, Jr. (Dec 5-1).
5th Place Match
Vincent Moran (Bishop Amat) 16-3, . over Jonah Schmidtke (Clovis East) 10-4, Fr. (Fall 2:26).
7th Place Match
Adrian Guerra (Downey) 12-4, Jr. over Jonathan Garcia (Santa Maria) 12-4, Jr. (UTB 3-2).

285
1st Place – Nick Echeveste of Firebaugh
2nd Place – Marcus Peinado of Santa Maria
3rd Place – Matt Garcia of Selma
4th Place – David Hutchinson of Bishop Amat
5th Place – Billy Hpoo of Argonaut
6th Place – Hercules Ortiz of Caruthers
7th Place – Manuel Madrid of Corcoran
8th Place – Che Zuniga of Ridgeview
1st Place Match
Nick Echeveste (Firebaugh) 16-3, Sr. over Marcus Peinado (Santa Maria) 14-4, . (Dec 7-1).
3rd Place Match
Matt Garcia (Selma) 12-2, Sr. over David Hutchinson (Bishop Amat) 16-6, . (Dec 2-1).
5th Place Match
Billy Hpoo (Argonaut) 15-6, Sr. over Hercules Ortiz (Caruthers) 12-3, Sr. (Fall 4:01).
7th Place Match
Manuel Madrid (Corcoran) 12-7, . over Che Zuniga (Ridgeview) 4-3, . (For.).